1

Fotó: TASR – František Iván (illusztráció)
A szlovákiai bankok továbbra is fogadják és feldolgozzák a jelzáloghitelek iránti kérelmeket, annak ellenére, hogy problémák merültek fel az ingatlan-nyilvántartási rendszerrel a telekkönyvi (kataszeri) hivatalt ért kibertámadást követően. Azonban a hitelek tényleges folyósítása továbbra is korlátozott, és ez egészen addig így is marad, amíg a hivatal működése teljes mértékben helyre nem áll. Időközben az Állami Számvevőszék rendkívüli leltárt szorgalmaz, hogy kiderüljön, történt-e változás a tulajdonjogi viszonyokban, a kataszteri hivatal viszont állítja, az adatok a kibertámadás előtti állapotot tükrözik.
A kialakult helyzet nehézségeket okozott a banki szolgáltatásokat illetően is, ezért a pénzintézetek készek meghosszabbítani a határidőket, vagy elengedni az ezek elmulasztásáért járó késedelmi díjakat a folyósítás vagy az előtörlesztés iránti igény esetén.
Dominik Miša, a VÚB PR-menedzsere a Hospodárske novinynek elmondta, hogy a jelzáloghitel-kérelmek jóváhagyása továbbra is zavartalanul és késedelem nélkül zajlik. Azonban a hitelek folyósítása csak akkor lesz lehetséges, ha a kataszteri hivatalok elkezdik engedélyezni a bejegyzéseket a rendszerükben, ami jelenleg még nem valósult meg teljesen, annak ellenére, hogy a hivatalok részben már ismét működnek.
Hozzátette, hogy bár a probléma nem a bank hibájából adódik, azoknak az ügyfeleknek, akik a refinanszírozás során nem tudják időben kifizetni a hitelüket, elengedik a késedelmi díjakat. „Emellett az ügyfeleket semmilyen szankció nem fenyegeti a bank részéről, ha a hitel folyósítása késik” – tette hozzá Miša.
Ugyanezt megerősítette Juraj Štefanovič, a ČSOB bank PR-munkatársa, A pénzintézet a szükséges dokumentumok kataszteri hivatal általi megerősítése nélkül nem folyósíthatja az új hiteleket.
A Tatra Bank közleménye szerint jelenleg az egyes kataszteri hivatalok csak korlátozott üzemmódban működnek, és mivel az információk továbbra sem hozzáférhetők online, így a bank papíralapú dokumentumokkal dolgozik, amelyeket fokozatosan adnak ki az érintett hivatalok.
A Szlovák Takarékpénztár (Slovenská sporiteľňa) a kataszteri rendszer fokozatos helyreállításával már elkezdte biztosítani a pénzfolyósítást azoknak az ügyfeleknek, akik papíralapú igazolásokat tudtak bemutatni a helyi kataszteri hivataloktól. Marta Cesnaková, a bank szóvivője elmondta, hogy az ingatlan-nyilvántartás papíralapú igazolásai elfogadhatóak, amennyiben azok tartalmazzák a megfelelő bejegyzési javaslatot és a vonatkozó ügyiratszámot, valamint az ingatlan tulajdoni lapját.
A helyzet tehát bár némileg javult, a kataszteri hivatalt ért támadást követően több mint egy héttel korántsem rózsás, ami az ügyintézést illeti. Időközben Ľubomír Andrassy, az Állami Számvevőszék (NKÚ) elnöke szerdán közölte, az ingatlan-nyilvántartás működésének helyreállítása után rendkívüli leltárt kellene elrendelniük az állami szerveknek, hogy ellenőrizzék, a tulajdonjogi viszonyok összhangban vannak-e a kibertámadás előtti adatokkal.
„A rendkívüli leltár alapvető választ ad arra a kérdésre, hogy a támadás következtében történt-e változás a telkek és épületekre vonatkozó tulajdonjogi viszonyokban, különösen az állami intézmények részéről” – mondta Andrassy.
Az NKÚ elnöke arra is kitért, hogy Szlovákiában finoman szólva is van még tennivaló a kibervédelem terén. Szerinte szükség van egy központosított felügyeleti rendszer kialakítására ezen a területen, valamint a Nemzetbiztonsági Hivatal hatáskörének megerősítésére.
Csütörtökön a Szlovák Földmérési, Kartográfiai és Kataszteri Hivatal (ÚGKK SR) elnöke, Juraj Celler, reakciójában leszögezte, hogy a kibertámadás nem érintette a tulajdonjogi viszonyokra vonatkozó adatokat. Leszögezte, az összes ingatlan esetében az ország egész területén visszaállították a tulajdonjogi viszonyokra vonatkozó adatokat, és azok a kibertámadás előtti, tehát a 2025. január 3-i állapotot tükrözik.
„Jelenleg 44 járási hivatal kataszteri osztálya működik helyi szinten” – tette hozzá Celler.
A belügyminisztérium tájékoztatása szerint a kataszteri hivatalok működése január 13-tól kezdődően helyreállt. A hivatalok csak a hatáskörükbe tartozó járásokban nyújtanak szolgáltatásokat. A kataszteri hivatalok az elmúlt napokban zárva tartottak, mert a belügyminisztérium állítása szerint nagyszabású külföldi kibertámadás érte a járási kataszteri hivatalok által használt információs rendszert.