1
Tibor Gašpar és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter (Fotó: TASR/AP)
Tibor Gašpar és Ján Mažgút (mindketten Smer) csütörtökön sajtótájékoztatót tartott, amelyen közölték, mi mindenről tárgyalt az elmúlt napokban a szlovák delegáció Moszkvában.
Gašpar közölte, hogy az ukrajnai háború és az energiaárak képezték a fő témát. Hangsúlyozta, hogy Szlovákia stabil tagja a NATO-nak és az Európai Uniónak, ugyanakkor hozzátette, hogy azért utaztak Moszkvába, hogy az Orosz Föderációval tárgyaljanak, mivel közvetlenül részesei a konfliktusnak. Gašpar szerint szeretnék megakadályozni, hogy a háború további emberéleteket követeljen mindkét oldalon.
Gašpar állítása szerint megkérdezték, hogy szükséges volt-e katonailag intézni a konfliktus. Információi szerint a konfliktus elején terítéken voltak a békés rendezésről szóló tárgyalások, ám ezt állítása szerint megakadályozta Boris Johnson brit miniszterelnök érkezése.
Hozzátette, hogy az orosz fél tisztelettel fogadta a delegációjukat, egyenrangú partnerként kezelte őket. Azokkal a kijelentésekkel kapcsolatban, miszerint Szlovákiát orosz befolyás alá akarják juttatni, Gašpar kijelentette, hogy mindezt hülyeségnek tartja, mivel semmilyen meghívólevelet nem írtak alá, amiben a katonai csapatokat Szlovákiába hívnák.
„Ha tetszik, ha nem, mi nem azért mentünk Oroszországba, hogy valaki előtt fejet hajtsunk. Nem is azért, hogy köszönetet mondjunk valakinek” – mondta Mažgút, majd hozzátette, hogy ők mondtak köszönetet nekünk azért, hogy mi voltunk az egyetlen ország, amely hajlandó volt a párbeszédre.
„Nem jelentett problémát számunkra kijelenteni az orosz félnek, hogy a februárban történtekre a nemzetközi jogok megsértéseként tekintünk. De ugyanúgy egy lélegzetvétellel azt is kijelentettük, hogy idézőjelben Belgrád humanitárius bombázását is a nemzetközi jogok megsértésének tartjuk” – mondta Mažgút.
Az Andrej Danko, Tibor Gašpar, Richard Glück, Adam Lučanský, Ján Mažgút és Marián Kéry által alkotott hattagú delegáció vasárnap utazott el Moszkvába, ahol a tervek szerint elsősorban az ukrajnai háború békés rendezéséről, illetve a gázszállításról akartak tárgyalni.