1
Fotó: Facebok
Strédl Terézia pszichológus szerint abból, hogy a késes támadó tehetséges diák volt, az is következhet, hogy a szabálykövetés nála háttérbe szorulhatott.
Ahogy arról beszámoltunk, csütörtök délután késes támadás történt egy Spišská Stará Ves város (Késmárki járás) gimnáziumában. A támadásnak két halálos áldozata van, egy további személy állapota válságos. A 18 éves támadó elmenekült, a rendőrség azonban rövid időn belül elfogta.
Strédl Terézia pszichológus azzal kapcsolatban, hogy az elkövető kivételes tehetségű diák, több versenyen is sikeresen szerepelt, a Paraméternek elmondta, az ilyen adottságokkal rendelkező gyerekek is valójában speciális nevelési igényű tanulók. „Nála a többlettből van több” – mondta. Hozzátette azonban, hogy általában náluk az értelmi képességeket fejlesztik, miközben az érzelmi intelligencia ebben a tekintetben háttérbe szorul. Gyakran nem képesek jól kezelni az érzelmeiket, a konfliktusaikat. Ráadásul a serdülőkor egy kritikus időszak.
A pszichológus szerint az is lehet, hogy az elkövető saját magára is kivételes képességűként tekintett. Ezért akár a szabályok követése is háttérbe szorulhatott nála, ami belső zaklatottságot is okozhat. Strédl a mostani esetet ahhoz hasonlította, amikor 2022-ben a pozsonyi Vár utcában egy ugyancsak rendkívül tehetséges diák két embert ölt meg. „Nem úgy gondolkodnak, mint az átlag” – tette hozzá. A szakember rámutat az iskolai osztályokban végzett felmérések, ún. szociometria jó eszköz arra, hogy megmutassa, mely diákok vannak egészségtelen, akár támadó kapcsolatban a környezetükkel. Hozzátette az ilyen esetek megelőzése szempontjából a gyerekekre való odafigyelés a legfontosabb.
Szerinte csoportos foglalkozásokra és több kommunikációra, beszélgetésre van szükség. „Fel kell oldani azt a feszültséget, ami bennük van” – tette hozzá.
A szakember arról is beszélt, hogy az ilyen esetek után a pszichológusok, a tanácsadóközpontok munkatársai ún. krízisintervenciót hajtanak végre, az adott iskola tanulóival, az érintett személyekkel beszélnek. Az elsődleges dolguk, hogy feloldják az érintettekben összegyűlt feszültséget.