1
Robert Fico - TASR
Több mint száz pszichiáter és pszichológus a viselkedésének megváltoztatására szólítja fel Robert Fico miniszterelnököt, és arra kérik, hogy fontolja meg a csúcspolitikából való távozását is. A szakértők azért szólaltak fel, mert aggódnak a demokrácia veszélyeztetése miatt Szlovákiában, nyílt levelükben pedig azzal gyanúsítják a miniszterelnököt, hogy összeesküvés-elméleteket és hazugságokat terjeszt, amelyek polarizálják a társadalmat.
A levél szerzői, Jozef Hašto és Anton Heretik professzorok szerint a miniszterelnök agresszivitása és érzelmi robbanékonysága a nyilvános szereplései során a merénylet után fokozódott.
A pszichiáterek arra is felhívják a figyelmet, hogy politikai viselkedése frusztrációhoz és elégedetlenséghez vezet a szlovák lakosság nagy részében. Egyre több ember gondolkodik az országból való távozáson, mivel nem akarnak olyan országban élni, ahol az állami politika ennyire megvető, gúnyos és támadó.
Hasonló nyílt levelet küldött Ficónak a Szlovákiai Pszichológusok Kamarája is. Többek között arra figyelmeztetnek, hogy az erőszak veszélyes normalizálása zajlik, és ha a politikusok ezt jóváhagyják vagy tolerálják, azt mutatják, hogy az ilyen viselkedés elfogadható a társadalomban.
A DenníkN egy az egyben közölte a pszichiáterek és pszichológusok nyílt levelét Ficónak:
Tisztelt miniszterelnök úr! Nyílt levélben fordulunk Önhöz mint állampolgárok, valamint pszichiátriai és pszichológiai szakértők.
A szlovák demokrácia és államunk nemzetközi pozíciójának veszélyeztetése késztet bennünket arra, hogy véleményt nyilvánítsunk politikai viselkedéséről és nyilvános szerepléseiről. Előre szeretnénk leszögezni, hogy nem kívánjuk személyiségét értékelni, csupán a nyilvánosan elérhető források alapján elemezzük a viselkedését.
Az Ön politikai viselkedése egyre inkább hatalmi és autoriter stílust mutat, tényekkel való manipulálás, hazugságok, valamint az Ön politikájával egyet nem értő ellenzéki politikusok, újságírók és egyszerű állampolgárok elleni támadások jellemzik. Nem riad vissza az ellenzéki képviselők családjai elleni támadásoktól sem, ahogy az a Šimečka család esetében is történt.
Megalázó módon nyilatkozik a fiatalokról, akik bírálják az Ön politikáját, gúnyos megjegyzéseket tesz egy fiatalember bőrére, „nevelő célzatú pofonokat” küld egy diáknak, aki nem volt hajlandó kezet fogni egy olyan politikussal, akit nem tisztel. Pont Ön, aki politikai gyülekezetein szította a tömeget, hogy vulgáris jelzővel illessék az akkori köztársasági elnököt.
Politikai viselkedése és állásfoglalásai polarizálják a társadalmat, és befolyásolják annak érzelmi légkörét. Ez frusztrációhoz és elégedetlenséghez vezet a szlovák lakosság jelentős részében. Egyre többen gondolkodnak az ország elhagyásán nemcsak munka vagy tanulmányok miatt, hanem személyes okokból is, mert nem akarnak egy olyan országban élni, ahol az állami politikát megvetés, gúny és támadó magatartás jellemzi.
Belföldi politikája főként saját hatalmának, pártjának és koalíciós partnereinek megerősítésére irányul. Egy olyan országban, amely jelentősen elmarad az infrastruktúra kiépítésében, ahol az oktatás és az egészségügy állapota – amely területeken egész életünk során dolgoztunk – nem éri el az Ön ingerküszöbét, hogy „miniszterelnöki témaként” kezelje őket. Olyan embereket támogat, akik összeesküvés-elméleteket, rágalmakat és hazugságokat terjesztenek, és rombolják a kultúránkat.
Még inkább megdöbbentenek bennünket külföldi politikai kezdeményezései, amelyek gyakran ellentétesek az EU és a NATO politikájával, amelyeknek Szlovákia is tagja. Oroszország Ukrajna elleni háborújában nem egyértelműen fejezi ki, ki az agresszor és ki az önvédelemre kényszerített áldozat.
Lekicsinylően beszél Ukrajna demokratikusan megválasztott elnökéről, aki immár harmadik éve vív egyenlőtlen háborút az agresszorral szemben. Nem habozik Moszkvába utazni, hogy kezet fogjon az orosz elnökkel, aki politikai és erkölcsi felelősséget visel több tízezer ember – nemcsak katonák, hanem civilek, köztük gyerekek – haláláért és elrablásáért. Oroszország tönkreteszi az ország infrastruktúráját, támadja a civil lakóépületeket, iskolákat, kórházakat és színházakat. Hasonló lépésekre buzdítja párttársait és koalíciós partnereit az orosz imperializmus felé.
Úgy tűnik, hogy az agresszivitás és érzelmi robbanékonyság a nyilvános szereplései során az Ön elleni merénylet után fokozódott. Ezt a cselekedetet mint politikai erőszak megnyilvánulását, egyértelműen elítéljük. Ön kétségtelenül életveszélyes stresszt élt át, amely jövőbeni működésére is hatással lehet.
Feltételezzük, miniszterelnök úr, hogy tud arról, hogy ez nem az első levél, amelyet mentális egészségügyi szakértők egy ország miniszterelnökéhez címeznek. 1998. május 12-én a kassai szlovák pszichiátriai kongresszus résztvevőinek döntő többsége írt levelet Vladimír Mečiarnak. A politikájával kapcsolatos kifogások közül sok hasonló témákat érintett, különösen a demokrácia veszélyeztetését és az ország európai és transzatlanti struktúrákhoz való csatlakozását.
A jelenlegi politikai helyzetben nem akarjuk megvárni a következő pszichiátriai kongresszus összehívását. Nyílt levelünket elküldjük a Szlovák Orvosi Társaság és a Szlovákiai Pszichiátriai Társaság vezetőségének, valamint a Szlovákiai Pszichológusok Kamarájának. Indítványozzuk, hogy tegyék közzé weboldalukon és biztosítsák tagjaik számára, hogy véleményt nyilváníthassanak a tartalomról, illetve egyetértés esetén csatlakozhassanak a levélhez.
Bízunk az Ön önreflexióra való képességében és politikai viselkedése megváltoztatásának lehetőségében, beleértve a csúcspolitikából való távozás megfontolását.
prof. MUDr. Jozef Hašto, PhD., prof. PhDr. Anton Heretik, PhD.
Utóirat: A levél szerzői kijelentik, hogy soha nem voltak és jelenleg sem tagjai semmilyen politikai pártnak vagy mozgalomnak.