1
Elon Musk (Nexta)
Donald Trump elnöki beiktatása után a világ leggazdagabb embere, egyben az új amerikai elnök egyik bőkezű támogatója, Elon Musk beszédet tartott Washingtonban az új elnök hívei előtt. Önkívületi állapotba kerülhetett, mert furcsán megszaladt a keze.
A kormányzati pozícióval is megkínált techmilliárdos a beszéde elején köszöntötte a tömeget, majd Musk hirtelen a mellkasára csapott a jobb kezével és utána elszántan lendítette is a karját, majd megfordult és a másik irányba is megismételte a mozdulatsort. Ami, tegyük hozzá, kísértetiesen emlékeztetett a náci karlendítésre. Utána a szívére tette a kezét és azt mondta az ujjongó tömegnek, hogy „a szívem a tiétek”.
A 24.hu idézi a brit The Guardiannak nyilatkozó neves amerikai történészt, Ruth Ben-Ghiat-t, aki szerint ez egy náci karlendítés volt, míg az antiszemitizmus ellen küzdő Anti-Defamation League álláspontja szerint csak egy pillanat hevében tett kínos mozdulat volt Musk mozdulatsora.A náci karlendítés a nemzetiszocialista Németország hivatalos üdvözlési és tisztelgési kézmozdulata volt.
A személyi kultusz egyik jellemző elemeként az 1930-es években rendszeresítették a vezető iránti engedelmesség kifejezésére, valamint a német nép, illetve később a háborús erőfeszítések dicsőítésére. Mint a Harmadik Birodalom számos más reprezentációs eleme, a náci karlendítés is a Római Birodalom hagyományaiból származik: ugyanilyen mozdulattal tisztelték meg a győztes hadvezéreket a triumphus alkalmával. Ahogy a Múlt-kor történelmi magazin írja, a közismert antik kapcsolat ellenére azonban egyetlen római művészeti alkotást vagy forrást sem ismerünk a kézmozdulatra, így Jacques-Louis David Horatiusok esküje című, 1784-es klasszicista festménye tűnik az egyetlen igazodási pontnak a római tisztelgés folyamatosságát hangsúlyozó rituálét illetően.