1
Fotó: AP/TASR
Donald John Trump hétfőn letette hivatali esküjét, ezzel hivatalosan is ő lett az Amerikai Egyesült Államok 47. elnöke, és kezdetét vette a második ciklusa. Az új elnök nem tétlenkedett sokáig, pár óra leforgása alatt rendeletek hosszú sorát írta alá, a bevándorlás területén pedig több intézkedést is végrehajtott.
Az Egyesült Államok amint csak teheti, kilép az Egészségügyi Világszervezetből, erre utalnak Donald Trump első hivatali napján hozott rendeletei. Az új elnök határozott arról is, hogy mostantól az útlevélben csak két nem szerepelhet és szükségállapotot hirdetett az amerikai-mexikói határon, továbbá megszüntetné minden Egyesült Államokban világra jött gyermek automatikus állampolgárságát, és külföldi terrorista szervezetnek minősítette a kartelleket, hogy nagyobb erővel üldözhessék azok tagjait a hatóságok. Pontokba gyűjtöttük, miről is határozott a tegnap beiktatott új amerikai elnök:
– Az Egyesült Államok kilép az Egészségügyi Világszervezetből (WHO) – mert „méltánytalanul magas összegeket” fizet Washington a szervezetnek, a többi tagállamhoz képest aránytalanul sokat, ráadásul szerinte rosszul kezelte a koronavírus-járványt. Ahogy azonban a 444 írja, nemcsak a világ, de az USA is sokat veszíthet a WHO elhagyásával.
– Kegyelmet kapnak a Capitolium 2021-es ostroma miatt elítéltek – Csaknem 1500 olyan ember kap közkegyelmet vagy enyhítést, akik 2021. január 6-án részt vettek a Capitolium elleni zavargásokban, – melynek során többen életüket vesztették – és amelyek a 2020-as amerikai elnökválasztás miatt robbantak ki, miután Donald Trump nem volt hajlandó elismerni Joe Biden győzelmét.
– Időt nyert a TikTok – Donald Trump már korábban ígéretet tett rá, hogy elhalasztja a Legfelsőbb Bíróság által hozott törvényt, amely nemzetbiztonsági kockázatok miatt (kínai kémkedés) betiltja a TikTokot. Bár korábban három hónapról beszélt, végül 75 nappal halasztotta el a törvény életbe léptetését, hogy meg lehessen vizsgálni a jogszabály nemzetbiztonsági és külpolitikai vonatkozásait.
– Szükségállapot a déli határon, szigor a bevándorlás ellen – vészhelyzetet hirdetett Trump az amerikai–mexikói határon, kivezényelte a hadsereget és a Nemzeti Gárdát. Az elnök visszaállította a “Maradj Mexikóban” politikát, a déli határra érkező menedékkérőket a szomszédos országban történő várakozásra késztetve, ezzel véget vetve annak, hogy szabadon engedik őket az Egyesült Államokban, amíg elbírálják kérelmüket a bevándorlási bíróságok. Felfüggesztette az országba érkező menekültek letelepítését legalább négy hónap erejéig, valamint felgyorsította azon személyek kitoloncolását, akik nem felelnek meg a menedékkérelmi követelményeknek.
A törvényes státusszal nem rendelkező bevándorlók Amerikában született gyermekei nem kaphatnak automatikusan állampolgárságot – írja az Axios cikke alapján a Portfolio, megjegyezve, hogy az Egyesült Államokban több mint 11 millió illegális bevándorló él és dolgozik papírok nélkül. Trump intézkedése újraértelmezi az amerikai alkotmány XIV. kiegészítését, miszerint minden, az Egyesült Államok és annak joghatósága alá tartozó területen született személy amerikai állampolgár, kizárva ebből az illegális bevándorlók gyermekeit. Kaliforniai és New York állami főügyészek máris jelezték, bíróságon fogják megtámadni Trump lépését.
– Kilépés a párizsi klímaegyezményből, országos energetikai veszélyhelyzet – Első elnöki ciklusa után második alkalommal lépteti ki az Egyesült Államokat Trump a megállapodásból. Az elnök szerint csak ez a lépés önmagában ezermilliárd dollár hasznot hoz az Egyesült Államoknak, ahol a jövőben növelni kívánják az olaj- és földgázkitermelést. Beiktatási beszédében „nemzeti energia-vészhelyzetet” hirdetett, megfogalmazása szerint az emelkedő energiaárak is nagyban hozzájárultak az inflációs válsághoz, aki azt is hozzátette, hogy addig nem gátolja a saját iparát, amíg például „Kína büntetlenül szennyezi a világot”.
– Új földrajzi nevek kerülnek a térképekre – Korábban már belengette Donald Trump, hogy a Mexikói-öbölnek új nevet kíván adni, amit Amerikai-öbölre keresztelt át. Az Index azt írja, ezenkívül még az Egyesült Államok legmagasabb pontja is új nevet kap, egészen pontosan visszakapja a régi nevét. Az eredeti nevén McKinley-hegyet még Barack Obama nevezte át 2015-ben Denali-hegyre, most azonban a határozat szerint visszakapja régi nevét, amelyet William McKinley-ről, az ország harmadik elnökéről kapott.
– Külföldi országok támogatásának a felfüggesztése – A rendelet szerint 90 napra felfüggesztenek minden külföldre irányuló pénzügyi támogatást, mivel azok sok esetben a „világbéke destabilizálását” okozzák. Hangsúlyozza Trump a dokumentumban, hogy ez csak átmeneti, a támogatások folytatódhatnak attól a pillanattól kezdve, hogy azokat áttekintették és módosították. Bár külön nincsen kiemelve, ez Ukrajna támogatásának a felfüggesztését is jelenti. Bár ahogyan az abc.news megjegyzi, nem teljesen világos, hogy ez a rendelkezés mi mindent érint, mivel a Kongresszus számos program finanszírozásába belekezdett, és amibe belevágott, azt a programot végig lehet futtatni.
– A biológiai “rend” helyreállítása – Joe Biden szintén az első hivatali munkanapján írta alá azt a két rendeletet, amelyek a „faji egyenlőség előmozdítása az alulreprezentált közösségek számára” és a „nemi identitáson vagy szexuális irányultságon alapuló megkülönböztetés elleni küzdelemről” szóltak. Donald Trump ezeket helyezte most hatályon kívül, megerősítve a beiktatási beszédében elmondottakat, miszerint „csak két nem létezik, a férfi és a nő”. A rendelet utasítja az államtitkárokat és a belbiztonsági minisztereket annak biztosítására, hogy az útlevelek, vízumok és más hivatalos kormányzati dokumentumok csak a férfi- és a női nemet tüntessék fel.