1
Fotó: TASR - Pavel Neubauer
Tibor Gašpar (Smer) parlamenti alelnök kijelentette, hogy a titkos jelentésben súlyos megállapítások szerepelnek, és indokolt, hogy a parlament tovább tárgyalja azt.
„Ezek a megállapítások olyan súlyosak, hogy veszélyeztetik Szlovákia stabilitását” – állítja Gašpar. Az ellenzék szerint azonban ezek jól ismert összeesküvés-elméletek.
Gašpar azt mondta, hogy hírszerzési információkról van szó. Nem kívánta kommentálni az ellenzéki politikusok kijelentéseit, akik arra utaltak, hogy lehallgatják a közéleti szerepvállalást folytató személyeket.
„Ha ezt mondják a képviselők, az már bizonyíték arra, hogy talán ismét elkezdik nyilvánosságra hozni a védett információkat, és ezzel foglalkoznunk kell” – mondta Gašpar, aki nem zárta ki, hogy az ügyben „feljelentést kell tenniük.”
Robert Fico Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatón a parlamentben felolvasott SIS-jelentésre utalva a következőket mondta:
„A szlovák ellenzék Majdan-felkelésre készül.”
A Majdan-felkelés (euromajdan) egy politikai és társadalmi mozgalom volt, amely Ukrajnában tört ki 2013 végén és 2014 elején. A felkelés elnevezése a Kijev központjában található Majdan Nezáležnosti (Függetlenség Tere) nevű térre utal, ahol a demonstrációk és tüntetések kezdődtek. A Majdan-felkelés kiváltó oka a kormányzó elnök, Viktor Janukovics döntése volt, hogy felfüggeszti Ukrajna EU-val való társulási szerződésének aláírását, amit az ukrán társadalom nagy része elutasított, mivel sokan Európai Unióval való szorosabb kapcsolatot szerettek volna. A kormány döntése ellen az emberek tüntetni kezdtek, és a tiltakozások hamarosan erőszakba torkolltak, több ezer ember vonult az utcákra.
A keddihez hasonló helyzet korábban még nem állt elő a szlovák parlamentben: Peter Žiga (Hlas) alelnök vezetésével titkosították a kormány leváltásáról szóló ülést. Robert Fico miniszterelnök ugyanis azt mondta, hogy beszéde során egy olyan jelentést fog felolvasni, amely titkosított információkat tartalmaz. A parlament vezetése maradéktalanul eleget tett ennek, és nemcsak a beszédét titkosította, hanem az egész ülés hátralévő részét is.
A Szlovák Titkosszolgálat (SIS) kedden arról tájékoztatott, hogy „fontos információk birtokába jutott egy hosszú távú, szervezett befolyásgyakorlásról, amelynek célja Szlovákia destabilizálása”. Ezeket az információkat a törvényben meghatározott címzettekkel közölte, és engedélyt adott arra, hogy a parlament képviselőit szóban tájékoztassák olyan mértékben, amely nem veszélyezteti a büntetőeljárás célját.
Peter Pellegrini államfő kedden délután közölte, szerdán ellátogat a SIS székházába a titkosított jelentéssel kapcsolatban kialakult helyzet miatt. A jelentés tartalmáról a köztársasági elnököt is tájékoztatták.
Az ellenzék délután fél négyig maradt a titkosított ülésen, majd bejelentették, hogy új ülést hívnak össze, hogy menesszék a kormányt, máris elkezdték az ehhez szükséges aláírások gyűjtését.
„Többé nem veszünk részt ebben a komédiában” – mondta Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke, miután az ellenzék elhagyta a parlamentet. Egyúttal felszólította a koalíciót, hogy hozzák nyilvánosságra a teljes titkosított jelentést.
Šimečka nem érti, miért nem hívott össze külön rendkívüli ülést a kormányfő a SIS titkosított jelentéséről. A PS elnöke szerint a jelentésnek semmi köze nem volt a kormány leváltásához.
„Az egyetlen indok az, hogy el akarták halasztani ezt az ülést, hogy az emberek ne tudják meg az érveket, félnek a vitától” – tette hozzá Šimečka.