Orbán és Fico Pozsonyban Zelenszkijt szidta, miközben mindent megtesznek, hogy továbbra is Putyin gázcsövére kössék országukat

camera

1

Orbán és Fico Pozsonyban Zelenszkijt szidta, miközben mindent megtesznek, hogy továbbra is Putyin gázcsövére kössék országukat

Orbán Viktor és Robert Fico Pozsonyban (TASR-kép) 

Megosztás

Orbán Viktor (Fidesz) magyar és Robert Fico (Smer) szlovák miniszterelnök egyebek mellett arról tárgyalt Pozsonyban, miként láthatják el továbbra is orosz gázzal Szlovákiát. Mindezt annak ellenére, hogy az Ukrajnán keresztüli gáztranzit leállt.

Fico a találkozó utáni közös sajtótájékoztatón elmondta, egyetértenek Orbánnal abban, hogy az Ukrajnán keresztüli földgázszállítás leállítása nem csak Szlovákiát, hanem az egész Európai Uniót, így Magyarországot is károsítja. Szlovákia ugyanis elvesztette a gáztranzitból származó bevételét, de szerinte Testvériség vezeték leállítása az energiaárak növekedéséhez is vezetett. „Együtt fogunk azon dolgozni, hogy ezen filozófiánkat az Európai Bizottság is meghallja” – tette hozzá. A szlovák miniszterelnök arról is beszámolt, hétfőn Recep Tayyip Erdogan török elnökkel egyeztetett arról, a Török Áramlat nevű vezetéken keresztül is érkezhet Szlovákiába orosz földgáz. Megköszönte Orbánnak, hogy erre a megoldásra ő is nyitott. Így szerinte Szlovákiának nem csak a nyugati gázra kell hagyatkoznia. Itt érdemes felidézni, hogy a Török Áramlat az utolsó vezeték, amelyen keresztül az orosz gáz áramlik Európába. A vezeték Oroszországból indul, majd a Fekete-tengeren át, Törökországba érkezik, ahonnan Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül halad tovább. Ahogy arról azonban beszámoltunk, a gáz ára a forrástól függetlenül nagyjából ugyanaz, az energiahordozó tőzsdei ára határozza azt meg. A tranzitdíjakban azonban lehet némi különbség, ami azonban a gáz végső árának csak egy töredékét teszi ki.

Fico arról is beszélt, Szlovákiának továbbra is érdekében áll, hogy az Ukrajnán keresztüli gázszállítás újrainduljon. Elmondta, hogy a kedden induló davosi Világgazdasági Fórumon akart erről tárgyalni Volodimir Zelenszkijjel. Az energiabiztonság és a klímacélok teljesítése kapcsán kijelentette, Szlovákia a jövőben újabb atomerőműveket szeretne beüzemelni.

Orbán támogatja Ficót

A magyar miniszterelenök a közös sajtótájékoztatón kijelentette, kormánya támogatja Pozsonyt abban a törekvésében, hogy újrainduljon az Ukrajnán keresztüli gázszállítás. Ha ez nem így lesz, akkor szerinte is ellenlépésekre kerülhet sor. Korábban Fico beszélt arról, ha nem indul újra a tranzit, akkor megtorló intézkedéseket vezetnek be Ukrajnával szemben.

Orbán kijelentette, országának felelőssége, hogy Szlovákiát délről is elegendő földgázzal lehessen ellátni, és a két állam közötti csővezetékek közelmúltbéli összekötésének fontosságát hangsúlyozta. Ennek az infrastruktúrának a kapacitását most évente közel egymilliárd köbméterrel meg szeretnék növelni. Szlovákia éves gázfogyasztása nagyjából 4 milliárd köbméter körül van. „Ha önök nem kapnak gázt Ukrajnából, akkor Magyarországon keresztül tudnak elfogadható áron kapni” – mondta Orbán, és egyben megígérte, az orosz gáz tranzitja Magyarországon keresztül folyamatos lesz.

A sajtótájékoztatón a magyar miniszterelnök az EU vezetését és az ukrán kormányt is bírálta, szerinte ezen a két helyen „háborúpárti politikát” folytatnak. „Ideje lenne kijózanodni” – tette hozzá azzal, az Oroszországgal szembeni szankciók folytatásával nem ért egyet. Orbán az uniós vezetést és a kijevi kormányt azzal vádolta, felfelé hajtják az energiaárakat, miközben a tagállamok egyetértenek abban, hogy olcsó energiát szeretnének. Ezzel szerinte szembe megy, hogy Ukrajna leállította a területén keresztül az orosz gáz tranzitját. Úgy véli, elfogadhatatlan az, ahogy Kijev a tranzit megszüntetéséhez hozzááll, ahogy ezzel kapcsolatban kommunikál. „Agresszív és ellenséges nyilatkozatok jönnek Kijevből, és ezzel ezeket a kérdéseket nem lehet megoldani” – tette hozzá azzal, a világban történő változások az ukrán kormánynak kedvezőtlenek, ami szerinte ahhoz vezethet, hogy a kijevi vezetés „pórul jár”. „A végén magukra haragítanak minket és ellenlépéseket fogunk tenni” – jelentette ki, és hozzátette, teljes mellszélességgel támogatja Fico törekvését arra, hogy újrainduljon Ukrajnán keresztül az orosz gáz tranzitja.

Orbán úgy véli, a háború után veszélyt jelent majd, hogy rengeteg fegyver marad Ukrajnában, illetve az is, ha az EU inkább Kijevnek adna nyagi támogatást, mint a mostani tagállamoknak. „Ha meg akarjuk védeni az érdekeinket, szükség lesz regionális együttműködésre” – tette hozzá azzal, a szlovák és a magyar fél esetében ez már megvan. Majd kiemelete, Magyarországnak egyre fontosabb kereskedelmi partnere Szlovákia.

A magyar miniszterelnök leszögezte, kormánya nem akar, de nem is tud kilépni az Európai Unióból és a NATO-ból. Ugyanakkor Donald Trump amerikai elnök beiktatásáról beszélve azt mondta, az általa is képviselt irányvonal, amelyet ő is a magáénak vall, a perifériáról fősodratúvá vált. Úgy véli, Magyarország nemzetközi elszigeteltsége megszűnt. A szlovák kormánnyal arról is akar egyeztetni, hogyan tudnak ezekre a változásokra közösen reagálni.

Ukrajna uniós és NATO-tagsága

A két miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján Fico újságírói kérdésre megerősítette, Szlovákia támogatja Ukrajna EU-s tagságát, ha teljesíti a csatlakozási feltételeket „De nem szeretnénk, ha Ukrajna belépése tisztán politikai döntés lenne” – tette hozzá. Az ország NATO-tagságával kapcsolatban azonban kijelentette, még az erről való beszéd is lehetetlenné teszi a béketárgyalásokat. Egyben azt fogja tanácsolni a parlamenti képviselőknek, hogy amikor erről majd a pozsonyi törvényhozásnak is döntenie kell, mindig Ukrajna NATO-tagsága ellen voksoljanak. Szerinte ugyanis Ukrajna NATO-tagsága a harmadik világháborúval fenyeget.

Orbán egyenesen arról beszélt, Ukrajna NATO-tagsága nincs napirenden, ez szerinte csak egy kommunikációs trükk. Azt állítja, Kijev NATO-tagsága azonnal háborút eredményezne Oroszország és a katonai szövetség között. Az ukrán uniós tagsággal kapcsolatban pedig kijelentette, ha ez megtörténne, az tönkretenné Magyarországot. „Azon az áron nem vesszük fel Ukrajnát az Európai Unióba, hogy ezzel tönkretesszük a magyar gazdaságot” – jelentette ki azzal, Kijev uniós csatlakozásának szerinte évtizedekig elhúzódó folyamatnak kell lennie. Majd azt követelte, az ukrán kormány bánjon tisztelettel a magyar és a szlovák féllel.

Férfi, nő, EU, NATO

Fico tájékoztatta Orbánt arról is, miután a szlovák Alkotmányban rögzítették, hogy a házasság férfi és nő egyedi kapcsolata, azt is bele szeretnék foglalni, hogy csak két nem, férfi és nő létezik. A magyarországi Alaptörvény is hasonló megfogalmazásokat tartalmaz. A szlovák miniszterelnök szerint az Alkotmányba az örökbefogadásra és az állami kerettantervre vonatkozó bizonyonyos alapelveket is beleírnának.

Egyben meghívta a magyar miniszterelnököt, hogy március 19-én, a szlovák-magyar alapszerződés aláírásának 30. évfordulója alkalmából ismét Pozsonyba látogasson. Majd a két ország viszonyainak magas szintjét méltatta, és hozzátette, a két kormánynak a nemzetközi ügyekben is sokszor azonos a véleménye. „Kedves Viktor, én nagyra becsülöm, hogy Szlovákiában a szlovák-magyar együttélés már nem politikai téma” – tette hozzá Fico.

Fico a szlovákiai ellenzéket is bírálta, amely szerinte nem tudja elfogadni, hogy a világ, így az Európai Unió és akár a NATO-is dinamikusan változik, amelyre az egyes országoknak fel kell készülniük. Kijelentette, Szlovákia élettere a NATO-ban és az Európai Unióban van, de aztán hozzátette: „De ez nem azt jelenti, hogy erre az élettérre csak passzívan tekintünk, és nem állunk elő saját szuverén álláspontokkal.” Majd arról beszélt, az EU-n és NATO-n kívüli országokkal is kapcsolatot fognak tartani.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program