Gašpar elismerte, hogy lehallgatások alapján készült, és neveket is tartalmaz a SIS-jelentés

camera

1

Gašpar elismerte, hogy lehallgatások alapján készült, és neveket is tartalmaz a SIS-jelentés

Fotó: TA3 

Megosztás

A keddi parlamenti káosz után este a parlament alelnöke Tibor Gašpar (Smer) és Mária Kolíková (SaS) ellenzéki képviselő volt a TA3 vendége. A műsorban Gašpar elismerte, hogy a SIS jelentése lehallgatások alapján készült, és neveket is tartalmaz, Kolíková pedig orosz ügynöknek minősítette a Smer képviselőjét.

Kedden zárt ülésen folytatódott a parlamentben a kormány elleni bizalmatlansági indítvány vitája, mivel a kormányfő egy részben titkosított jelentésből is ismertetett részleteket a felszólalásában. Az ellenzék emiatt megtagadta a részvételt a vitában, és várhatóan jövő héten ugyanezzel a javaslattal újabb rendkívüli ülést hívnak össze.

Michal Šimečka, a PS elnöke azt mondta, reméli, a kormány nem fogja meghiúsítani a leváltására irányuló következő rendkívüli ülést. Igor Matovič, a Slovensko mozgalom vezetője reméli, sikerül hamarosan újra összehívni az ülést, és egységre szólította fel az ellenzéket. Szerinte szomorú, hogy Fico kibújik az alól, hogy az ellenzék szembesítse azokkal az okokkal, amelyek miatt le akarják váltani. A miniszterelnököt veszélyes őrültnek tartja, aki téveszméket hangoztatott a titkosított ülésen.

„Ideje újra összehívni a rendkívüli ülést” – reagált a történtekre Branislav Gröhling, az SaS elnöke. Az ellenzék a napokban ismét közösen akarja benyújtani az erre vonatkozó indítványt. Azt mondta, reméli, hogy az ülés már a klasszikus módon fog zajlani, és hozzátette, tart attól, hogy Fico autoriter módon akar kormányozni. Milan Majerský, a KDH elnöke szerint a kormány attól tart, hogy szembe kell néznie a leváltással. „A sikertelen konszolidáció és annak a családokra gyakorolt hatása miatt valami »majdanizációra« akarja elterelni a társadalom figyelmét. Semmi ilyesmi nem fog történni” – mondta.

Tibor Gašpar (Smer), a parlament alelnöke a TA3 kedd esti műsorában arról beszélt, az ellenzék által összehívott ülést „egy szélesebb forgatókönyv részeként kell értelmezni, amely Szlovákia és az alkotmányos rendszer destabilizálására irányul, elsősorban az utolsó parlamenti választások eredményeinek tiszteletben tartásának hiányával”.

„Folytathattuk volna a vitát, cserélhettünk volna véleményt az okokról, illetve más kommunikációs csatornákon senki sem akadályoz senkit” – mondta Tibor Gašpar az ellenzék parlamentből való kivonulásával kapcsolatban, hozzátéve, hogy a koalíció továbbra is nyitott volt a párbeszédre.

„Az ellenzék egyetértett abban, hogy indokolt bizalmatlansági indítványt benyújtani a kormánnyal szemben, mert ez a kormány elárulta a polgárait” – érvelt Mária Kolíková (SaS) képviselő. Véleménye szerint „a kormány a saját embereinek biztonságát előbbre helyezte mindannyiunk biztonságánál”.

Hozzátette: „Még az is, ami eddig működött ebben az országban, kezd széthullani.”

„A titkosított jelentés már nem titkosított” – folytatta Kolíková a SIS-jelentéssel kapcsolatban, amelyet Robert Fico miniszterelnök magával vitt a keddi rendkívüli ülésre. Felhívta a figyelmet arra, hogy a miniszterelnök először a jelentés egy részét az Viktor Orbánnal való találkozó utáni sajtótájékoztatón ismertette, majd egy közösségi médiás bejegyzésben közzétette a maradék információkat is.

Tibor Gašpar azt szajkózta, hogy az ellenzék meg akarja változtatni a választások eredményét, és „szervezett módon, külföldi együttműködéssel majdanizálja a társadalmat”, mert a hagyományos politikai eszközökkel nem tud sikert elérni.

A parlament alelnöke hozzátette, a jelentést elemzők készítették, „az információs-technikai eszközökből származó adatok alapján, amelyek közé tartozik például a lehallgatás is”.

Hozzátette, hogy a miniszterelnök attól tart, hogy „ha a következő választások eredménye nem olyan lesz, amilyet az ellenzék elképzel, akkor az Európai Unió segítségével érvénytelennek nyilváníthatják az eredményeket”.

Kolíková megjegyezte, hogy a Szlovák Titkosszolgálatot a kormány visszaélésre használja fel. Hozzátette, léteznek olyan listák, amelyeken azok az emberek szerepelnek, akik a tüntetések szervezésével állnak összefüggésben. Szerinte ezeket az embereket megfélemlítik: „Ha kritikát akarnak megfogalmazni, ha gyülekezni szeretnének, megfigyelik őket, és akár büntetőeljárásra is számíthatnak” – mondta.

Gašpar elismerte, hogy a SIS-jelentés konkrét neveket is tartalmaz, ezeket az információkat azonban nem részletezte.

„Az egész koalíció, élén Robert Ficóval, kétségbeesett” – jelentette ki Kolíková, hozzátéve, hogy a miniszterelnök bármibe belekapaszkodik és ürügyeket keres, hogy elfedje Szlovákia problémáit.

„Ahogyan a moszkvai útról szóló dolgokat is bemutatta, úgy viselkedik, mint egy orosz ügynök” – szúrta oda Gašparnak Kolíková.

A korábbi igazságügyi miniszter azt sem hagyta szó nélkül, hogy a miniszterelnök egy olyan jelentéssel érkezett a parlamentbe, amelynek semmi köze nem volt a kormánnyal szembeni bizalmatlansági indítványhoz, és úgy véli, hogy ez ellentétes a házszabállyal.

Kapcsolódó cikkek:

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program