1
Orbán Viktor és Robert Fico (Fotó: TASR - archív)
Orbán Viktor Pozsonyban kijelentette, támogatja Robert Ficót abban, hogy Szlovákia Magyarországon keresztül a jövőben is orosz gázt vásároljon. A magyar miniszterelnök azt azonban már nem verte nagydobra, hogy ez valójában a magyar gázszállítónak jó biznisz, miközben a nyugatról érkező energiahordozó sem lenne sokkal drágább.
Ahogy arról beszámoltunk, kedden Orbán Viktor (Fidesz) magyar és Robert Fico (Smer) szlovák miniszterelnök Pozsonyban egyebek mellett arról tárgyalt, miként láthatják el továbbra is orosz gázzal Szlovákiát. Az energiahordozó ugyanis Ukrajnán keresztül már nem érkezik Oroszországból Szlovákiába. A magyar kormányfő biztosította szlovák partnerét, hogy Magyarország irányából viszont jelentős mennyiségű orosz gázt tudnak Szlovákia felé irányítani. Magyarországra ugyanis még a Török Áramlaton keresztül mindig érkezik az orosz gáz. A tárgyalás utáni sajtótájékoztató kevés konkrétuma közül talán a legfontosabb az volt, hogy Orbán bejelentette, a Magyarországot és Szlovákiát összekötő vezeték kapacitását megnövelik, évente közel egymilliárd köbméterrel több gáz haladhat rajta keresztül, mint eddig.
Holoda Attila energiapiaci szakértő a Paraméternek elmondta, a Balassagyarmat térségében lévő, Magyarországot Szlovákiával összekötő vezeték eddigi kapacitása évente kb. 1,5 milliárd köbméter volt. „Ezt a kapacitást a Földgázszállító Zrt. megnövelte, új kompresszor-kapacitásokat építettek ki. Így képesek arra, hogy az említett pussz közel egymilliárd köbmétert évente Szlovákia felé továbbítsák” – mondta a szakértő. A Földgázszállító Zrt. a Mol tulajdonában van. Holoda kiemelte, Szlovákia éves földgázfogyasztása nagyjából 4 milliárd köbméter körül van, így a Magyarország felőli vezeték ennek 55-58 százalékát tudja biztosítani. A fennmaradó másfél milliárd köbméter beszerzésére más lehetőségek kínálkoznak. „Vélhetően a lengyelektől és a csehektől van erre lehetőség” – mondta Holoda azzal, hogy a közelmúltban Lengyelország irányába is megnövelték a vezetékek kapacitását. Így Szlovákia akár a lengyel kikötőkbe érkező LNG, azaz cseppfolyósított földgázból is könnyen tud vásárolni.
Az orbáni biznisz
A szakértő azonban rámutat, ha Magyarország földgázt szállít Szlovákiába, akkor az Budapestnek is nagyon kedvező üzlet. „Miközben Orbán Viktor a hős megmentő szerepében próbálja magát feltüntetni, ne felejtsük el, hogy ez az egész a Földgázszállító Zrt-nek egy jó üzlet, hiszen a tranzitdíjat Szlovákia innentől kezdve ennek a cégnek fizeti” – hangsúlyozta Holoda.
Az olcsó orosz gáz mítosza
A Ficóval közös sajtótájékoztatóján Orbán arról beszélt, Magyarországon keresztül Szlovákia továbbra is megfizethető árú földgázhoz férhet hozzá. A szakértő ezzel kapcsolatban azonban kiemeli, a gáznak, mint energiahordozónak az ára lényegében nem függ attól, honnan érkezik. „Orbán Viktor és Robert Fico is szereti hangsúlyozni, hogy olcsón kapja a gázt az oroszoktól, holott ez nem igaz. Az oroszok ugyanis piaci áron értékesítik azt” – magyarázta a szakértő azzal, az orosz gáz ára is a holland TTF tőzsdéhez igazodik. Holoda egyenesen tévhitnek nevezte, hogy az Oroszországból érkező gáz kevesebbe kerülne, mint a más forrásokból beszerzett energiahordozó. „Sose kaptunk olcsó gázt Oroszországból” – tette hozzá. A szakértő szerint a beszállítókkal kötött hosszútávú szerződések lényege nem is elsősorban az alacsony ár, hanem a kiszámíthatóság és az ellátásbiztonság.
A tranzitdíj
A szakértő ugyanakkor azt is elmondta, a gáz piaci árához hozzáadódik az energiahordozó szállítási költsége, vagyis a tranzitdíj. Minél messzebbről, több országon át kell a gázt csőrendszereken keresztül szállítani, ez a tétel annál magasabb lehet. Emiatt van szerinte az is, hogy a tengeren keresztül, hajókkal érkező LNG-nek az ára az energiahordozó fogadására alkalmas termináloknál még alacsonyabb is, mint a vezetékes gáz ára. Szlovákia délről a Török Áramlaton keresztül kaphat földgázt, amely Oroszországból indul, majd a Fekete-tengeren át, Törökországba érkezik, ahonnan Bulgárián, Szerbián és Magyarországon keresztül halad tovább. Illetve nyugati irányba is rendelkezik vezetékes összeköttetéssel, amelyen keresztül a nyugat-európai LNG-terminálok is elérhetőek. Holoda szerint ugyan a szállítóvállalatok üzleti titokként kezelik a tranzitdíj összegét, de az egyes vezetékek hosszából nagyjából meg lehet határozni, mekkora tételről lehet szó. „Ez nem egy horrorisztikus összeg” – mondta. Hozzátette, az egységnyi gáz árában a tranzitdíj valójában elenyésző összeg. „Most 47-49 euró körül van egy megawattórányi gáznak az ára. Ebből szerintem a tranzitdíj 1-3 euró között mozog” – magyarázta.