Az államfő megállapította, hogy „súlyos a helyzet Szlovákiában”, de nem hirdetnek szükségállapotot

camera

1

Az államfő megállapította, hogy „súlyos a helyzet Szlovákiában”, de nem hirdetnek szükségállapotot

Peter Pellegrini (TASR - Jaroslav Novák) 

Megosztás

A Biztonsági Tanács szerint nem indokolt a tüntetések betiltása Szlovákiában, a köztársasági elnök szerint viszont „súlyos a helyzet Szlovákiában”.

„Súlyos a helyzet Szlovákiában. A feszültség szándékos eszkalációjának jelei mutatkoznak, amelyek célja, hogy fokozzák az elégedetlenség megnyilvánulásait, túllépjenek a békés és erőszakmentes tüntetések határain, és további nyomásgyakorló akciókba kezdjenek” – jelentette ki Peter Pellegrini államfő a Biztonsági Tanács csütörtöki ülését követően. Hangsúlyozta, hogy ha a helyzetet nem tartaná súlyosnak, nem hívta volna össze a Biztonsági Tanácsot.

A köztársasági elnök megerősítette, hogy a Biztonsági Tanács nem hagyta jóvá a tüntetések betiltását. Kiemelte, senki sem tervezi, hogy letartóztassa az embereket, vagy megtiltsa számukra a tüntetést, és az ország jelenlegi helyzete nem indokolja a szükségállapot kihirdetését sem. Ugyanakkor elmondta, hogy a Szlovák Titkosszolgálat (SIS) információi szerint létezik egy csoport, amely a feszültség növelésére törekszik az országban.

„A tüntetéshez való jog sérthetetlen” – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, hogy a tüntetéseknek békéseknek kell lenniük, az ennek érdekében tett konkrét intézkedésekről azonban állítása szerint nem esett szó.

Elmondta, a biztonsági szervek információi szerint bizonyos struktúrák az országban jelenleg uralkodó feszült légkört próbálják kihasználni. Egy „célzottan irányított csoportról” beszélt, amely „fokozni akarja a feszültséget és valamilyen módon az alkotmányos rendet akarja támadni”. Hozzátette, hogy „ismeretlen anyagi források” állnak mögöttük.

Pellegrini szerint azonban a Szlovák Titkosszolgálat kizárólag azokat a személyeket figyeli, akik „gyanús magatartást” tanúsítanak.

„Már régóta a politikában vagyok, és nem szokásom pánikszerűen cselekedni, sem pedig egyszerűsíteni vagy eltúlozni a dolgokat, de a Szlovák Titkosszolgálat által nyújtott információk miatt elengedhetetlen volt, hogy a Biztonsági Tanács ebben a kibővített formában ülésezzen” – mondta az államfő. Megerősítette, hogy Szlovákiában olyan személyek is tevékenykednek, akik nem szlovák származásúak, és más országokban is aktívan részt vesznek tüntetési akciók szervezésében. „Számos ügyben további eljárások zajlanak” – tette hozzá.

Az elnök figyelmeztetett, hogy Szlovákiának demokratikus országnak kell maradnia, és érvényesülnie kell annak az alapelvnek, hogy a hatalom a néptől származik. „Egyetlen ország sem tolerálhatja, ha olyan megállapításokkal rendelkezik, hogy valaki megpróbálja megváltoztatni az ország hatalmi viszonyait más módon, mint ahogyan azt a demokratikus választások biztosították” – hangsúlyozta Pellegrini.

Az államfő arról is beszélt, a kormány feladatot kapott a Biztonsági Tanácstól, hogy a következő ülésre dolgozzon ki intézkedési javaslatokat a Szlovákiában kialakult helyzet stabilizálására a Szlovák Titkosszolgálat jelentésével összefüggésben.

Pellegrini szerint a SIS által szolgáltatott információk nem nyilvános forrásokból származnak: „olyan adatokról van szó, amelyeket a biztonsági szervek jogszerű és törvényes eszközökkel szereztek be”.

A miniszterelnök a keddi parlamenti ülésen, amelyen az ellenzék bizalmatlansági indítványát tárgyalták, ismertette a SIS titkos jelentését. A jelentés titkos jellege miatt az ülés hátralévő része Robert Fico kérésére zárt ajtók mögött zajlott, amit az ellenzék bírált, és végül kivonult az ülésteremből. Másnap újabb bizalmatlansági indítványt nyújtottak be a kormányfő ellen.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program