Az utcákon tízezrek követelik a valóságérzékét lassan elvesztő Fico távozását

Post Image

Az utcákon tízezrek követelik a valóságérzékét lassan elvesztő Fico távozását

Headphones icon
05:50
camera

2

Az utcákon tízezrek követelik a valóságérzékét lassan elvesztő Fico távozását

A pozsonyi Szabadság téren péntek este tízezernél is többen követelték Robert Fico miniszterelnök lemondását (TASR-kép) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!

Pénteken egyes városokban még a hírösszefoglalónk megjelenésének pillanatában  is folyamatban voltak azok a tüntetések, amelyeket civil szerveződések hívtak össze azért, mert nem értenek egyet azzal, amere Robert Fico (Smer) kormánya jelenleg az országot viszi. Pozsonyon kívül több mint 25 városban, köztük Érsekújvárban, Rimaszombatban, de Prágában és Koppenhágában is azért mentek utcára az emberek, mert elutasítják, hogy a kabinet egyre közelebb viszi Szlovákiát Oroszországhoz. A „Szlovákia Európa része” címmel meghirdetett megmozduláson résztvevők számáról szóló hivatalos adatok még váratnak magukra, de annyi biztos, Pozsonyban tízezernél is többen vonultak az ottani Szabadság térre. Egy nappal korábban pedig ugyanezen okból összehívott kassai demonstráción 15 ezren vettek részt.

A puccs, ami nincs

A tüntetésekre gyakorlatilag maga Robert  Fico küldte a meghívót, hiszen már kedd óta azt hajtogatja, a valamiféle külföldi szereplők próbálják demonstrációk segítségével megdönteni Szlovákiában a törvényes rendet. A miniszterelnök szerint az ebben segédkező „külföldi tanácsadókat” ők ki fogják utasítani. A készülő „puccsról” persze a hatalmat mindig készségesen kiszolgáló SIS egy jelentést is készített. 

Mindezt azonban a jelentésben valószínűsíthetően szereplő civil aktivisták cáfolták, a tüntetések szervezői pedig hangsúlyozták, eszük ágában sincs puccsot végrehajtani. Ugyanakkor arra kérték a kormányfőt, mondjon le tisztségéről. Az ellenzék egyenesen Fico agyszüleményének tartja, hogy miniszterelnök a törvényes rend megdöntésével riogat. Hiszen ki kell találnia valamit, amikor recseg-ropog a koalíciója. Nem mellékes azonban, hogy ebbe a valóságtól elrugaszkodott riogatásba Andrej Danko SNS-elnök, a smeres Tibor Gašpar és a hlasos Peter Žiga parlamenti alelnök, de Peter Pellegrini államfő is beleállt. 

Hírösszefoglalónk megjelenéséig azonban nem érkezett hír arról, hogy tömegek rohanták volna meg az elnöki palotát, vagy a kormány pozsonyi székhelyét. Azt sem látjuk, hogy rendőrautók lángolnának a főváros utcáin és vízágyúkkal kergetnék szét a tüntetőket. Az ilyesmi csak Fico elméjében létezik. Miniszterelnök úr, lehet, hogy hallgatni kellene arra a közel 600 pszichológusra és pszichiáterre, akik a politikától való némi pihenést írnának elő önnek? Hidje el, az ön egészségét féltik, és persze nekünk is ez lenne a legjobb.

Újabb kibertámadás

Bár a tüntetők békések voltak,  puccsra nem került sor, a pénteki nap mégsem volt teljesen izgalommentes.  Fico és Kamil Šaško (Hlas) egészségügyi miniszter délután bejelentette, újabb  súlyos kibertámadás érte az országot. Pontosabban az Általános Egészségbiztosító (VšZP) volt a célpont. Fico azt állítja, a támadók érzékeny adatokat, a páciensek diagnózisaira és az elvégzett  beavatkozásokra vonatkozó információkat akartak  megszerezni. Hozzátette azonban, hogy a támadás nem járt sikerrel, ugyanakkor veszélyben lehet az elektronikus gyógyszerfelírás, az ún. eRecept rendszer működése, az onkológiai vagy kardiológiai betegek számára szükséges gyógyszerek jóváhagyása, sőt problémák merülhetnek fel az egészségügyi ellátás biztosításával kapcsolatban is. Az egészségügyi miniszter ugyanakkor Fico mellett állva azt igyekezett hangsúlyozni, hogy addig a pillanatig az ellátás megvalósításában nem történt fennakadás. Komolyan dolgoznak a kibertámadás elhárításán.

A miniszterelnök azonban ezen a sajtótájékoztatón is szabadon engedte a fantáziáját. Bármiféle bizonyíték nélkül azt állította, hogy a kibertámadás mögött is  azok a külföldi erők lehetnek, amelyek meg akarják dönteni a kormányát. Az országon belül pedig az ő hagymázos értelmezése szerint mindebben a tüntetések szervezi, az ellenzék, meg a sajtó is közreműködik. Ha a felsorolást úgy folytatta volna, hogy az illuminátusok, a gyíkemberek és a földönkívüliek is meg akarják dönteni a hatalmát, akkor mindenki számára világos lenne, a  miniszterelnök úrnak segítségre van szüksége. Az előbb említett pszichiáterek és pszichológusok viszont már most is kijelenthetik: „Mi előre szóltunk.”

Kaliňák rátett egy lapáttal

A miniszterelnök által indított riogatásba aztán örökös jobbkeze, Robert Kaliňák (Smer) jelenlegi védelmi miniszter is beszállt. A tárcavezető a katonai hírszerzés tevékenységét ellenőrző parlamenti bizottság pénteki rendkívüli ülése után azzal állt elő, hogy pénzügyi kapcsolatokat tártak fel bizonyos személyek és egy idő közben Szlovákiában tartózkodó szervezett csoport között, amely tagjai részt kívántak venni a tüntetéseken. Büszkén kijelentette, megtették a szükséges lépéseket, de konkrétumokat szinte egyáltalán nem árult el. Mindössze arról beszélt, hogy valamiféle költségvetési csalásról lehet szó. Ami azt jelenti, hogy valaki másra költi az állami támogatást, mit amire a pályázatban kérte. Kaliňák ezen húzására mondják azt, gyenge próbálkozás volt.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program