Hétfőn beiktatták az Egyesült Államok 47. elnökét, akinek ismertek erősen túlzó kijelentései, amiket azonban Donald Trump belső használatra, a rajongótáborának szán.
A tágabb értelemben vett Trump-jelenségről, a régi-új elnök Vlagyimir Putyin orosz államfőhöz fűződő kapcsolatáról, valamint arról beszélgettünk a Paraméter stúdiójának vendégével, Pintér Károllyal, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Angol-Amerikai Intézetének vezetőjével, hogy mire lehet számítani az elkövetkező hetekben az új adminisztrációtól.
Az egyik legformabontóbb elnökének tartja Pintér Károly a héten beiktatott új amerikai elnököt, aki sikeresen el tudta magáról adni azt a képet, hogy ő az egyszerű emberek bajnoka. Ami meg egy New York-i milliárdos esetében nem kis teljesítmény. A régi-új elnök retorikája egyfajta kocsmai ököljog stílusra emlékezteti az Amerika-szakértőt, mint aki azt mondja, “én vagyok az erősebb, tehát az lesz, amit én akarok”.
Ez nagyban hasonlít a putyini megnyilvánulásra, és szerinte ez az Egyesült Államok ellen dolgozik, hiszen hogyha Amerika ilyet megenged magának, akkor felmerül a kérdés, végül is mi a lényegi különbség az USA és Oroszország között. Hiszen ez utóbbi azt mondja, hogy Ukrajna nem is létezik, és Moszkvának ezért joga van megtámadni és elfoglalni a területeit, ha úgy látja jónak.
A térségünk szempontjából is fontos mozzanat, hogy Donald Trump imádja a rajongókat. Nagyon szereti azt, ha őt az egekbe dicsérik, ha őt egy korszakos, nagyszerű, zseniális politikusnak nevezik. Ezér aztán a PPKE Angol-Amerikai Intézetének vezetője úgy gondolja, hogy ezt Orbán Viktor nagyon helyesen mérte fel, és láthatóan bőségesen tett arról, hogy Trump benne az egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb európai politikus hívét lássa. Az viszont az érem másik oldala, hogy bár nagyra értékeli, ha más emberek őt magasztalják, ám ezt nem feltétlenül viszonozza.
Pintér Károly arra számít, hogy a következő néhány hónapban az új Trump-adminisztráció berendezkedésével elég nagy viharok várnak Amerikára, egy csomó embert kirúgnak, rengeteg személyt neveznek ki új pozícióba, köztük valószínűleg eléggé ellentmondásos figurákat is. A szakértő úgy véli, látványos, – de nem feltétlenül látványos eredményekkel járó – intézkedések vezetnek majd be. Hiszen Trump biztos, hogy demonstrálni akarja saját választóinak azt, hogy ő most 110 százalékkal belevág a beígért változások végrehajtásába.