2

Fotó: Paraméter
A Legfelsőbb Bíróság rendkívüli felülvizsgálati szenátusa szerdán, 2025. január 29-én megszüntette a Legfelsőbb Bíróság 2022. november 8-án hozott jogerős ítéletét. Ez azt jelenti, hogy a tízrendbeli csalás és ötrendbeli gyilkossági kísérlet vádjában korábban bűnösnek talált Gyönyör Teréz a mai napon kiszabadul a börtönből.
Az ipolysági Gyönyör Terézt 2022 novemberében jogerősen 25 év fegyházbüntetésre ítélte a Legfelsőbb Bíróság, miután tízrendbeli folytatólagosan elkövetett csalás, és ötrendbeli, három sértetten elkövetett különösen súlyos gyilkossági kísérlet vádjában találták bűnösnek. Az akkori ítélet szerint a nagymamakorú asszony adósságai rendezése helyett egy növényből kinyert szerrel, atropinnal mérgezte meg három ismerősét, akiknek a legtöbb pénzzel – fejenként több tízezer euróval – tartozott. A vissza nem fizetett kölcsönökkel tíz személynek összesen legalább 150 ezer eurós kárt okozott.
Miután 2022-ben kihirdették a jogerős ítéletet, az akkor 70 éves Gyönyör Teréznek azonnal fegyházba kellett vonulnia, és meg is kezdte a rá kirótt 25 éves szabadságvesztés letöltését. A legfrissebb bírósági döntés alapján azonban a korábban jogerős ítéletet megszüntették, így a 72 éves ipolysági nő 2025. január 29-én, délután egy órakor szabadon távozhatott a Nyitra Tormos városrészében működő női börtönből.
2

Gyönyör Teréz 2025. január 29-én délután egy órakor szabadult a nyitra-tormosi (Nitra-Chrenová) női börtönből, majd a bejárat előtt közel egy órát volt kénytelen várakozni, amíg férje megérkezett érte (Fotó: Barak Dávid)
Sikerrel járt a rendkívüli jogorvoslat
A 72 éves ipolysági nő 2024 őszén benyújtott rendkívüli jogorvoslati beadványát vizsgálva a Legfelsőbb Bíróság illetékes szenátusa arra jutott, hogy a korábbi, 2022-es ítélet törvénysértő módon lett megindokolva. Ebből kifolyólag a rendkívüli jogorvoslatot vizsgáló szenátus azonnali hatállyal megszüntette a szóban forgó, 2022-es ítéletet, amely értelmében Gyönyör Teréz valamivel több, mint két évet töltött fegyházban.
A szerdai döntés nyilvános kihirdetésén kiderült, hogy az ipolysági sorozatmérgezésekkel vádolt Gyönyör Terézt nem helyezik előzetes letartóztatásba. Ennek értelmében mint vádlott hazatérhet, és az újabb jogerős bírósági döntés megszületéséig szabadlábon védekezhet.
A rendkívüli felülvizsgálatot tárgyaló szenátus döntése szerint Gyönyör Teréz ügyét másodfokon, a Legfelsőbb Bíróságon kell újratárgyalni. Ez azt jelenti, hogy a korábban a Specializált Büntetőbíróságon zajló bizonyítási eljárást nem kell megismételni.
Fontos szempont, hogy a Legfelsőbb Bíróság 2025. január 29-én nem arról döntött, hogy Gyönyör Teréz bűnös-e vagy ártatlan, hanem arról, hogy törvényes-e az az ítélet, amellyel korábban 25 év fegyházbüntetésre ítélték. Amennyiben a rendkívüli jogorvoslatot tárgyaló szenátus arra jut, hogy a korábbi ítéletbe hiba csúszott, nem mérlegelhet, csupán egy lehetősége van: megszünteti a jogerős ítéletet, és az ügyet újratárgyalásra visszautalja arra a szintre, ahol jogi mulasztás történt.
A Paraméter korábban négyrészes cikksorozatban járt utána a történteknek:
Miért törölték a korábbi ítéletet?
A Legfelsőbb Bíróság rendkívüli fellebviteli szenátusa szerint a 2022. november 8-án meghozott, és a mai nappal megszüntetett ítéletben több súlyos mulasztásra is sor került.
A legsúlyosabb mulasztás az volt, hogy az ítélet elégtelen módon indokolta meg a szándékos emberölés tényállását. Az öt szándékos emberölési kísérlet leírásából ugyanis hiányzott, hogy a bíróság pontosan milyen szempontok alapján vélte előre megtervezettnek a vádba foglalt öt gyilkossági kísérletet. Az “előre eltervezettség” indoklása a szándékos emberölések esetében elengedhetetlen, mert az ilyen tényállásoknál maradéktalanul meg kell állapítani, hogy a tettes előre eltervezte az emberöléseket. A vonatkozó megállapítások és a megfelelő indoklás nélkül pedig nem lehet őt szándékos emberölési kísérlet miatt törvényesen elítélni.
Amellett, hogy a friss bírósági döntés szerint a Legfelsőbb Bíróság korábban nem foglalkozott megfelelő mértékben a Gyönyör Teréz által benyújtott panaszokkal, egy további kulcsfontosságú mulasztás is szóba került.
A rendkívüli jogorvoslatot vizsgáló szenátus úgy vélte, hogy a 2022-ben hozott ítéletben nem indokolták meg megfelelő módon azt, hogy miért tekintik törvényes bizonyítéknak azt az atropint tartalmazó kávét, amit nem a hatóságok, hanem Gyönyör Teréz károsultjainak egyike terjesztett elő bizonyítékként. A szóban forgó kávé azért fontos, mert ez alapján merült fel a gyanú, hogy a vádlott három barátnője korábban legalább öt alkalommal atropinmérgezést szenvedett. “Továbbra is kérdéses, hogy az atropint tartalmazó kávé törvényes keretek között lett-e bebiztosítva” – mondta a döntés szerdai kihirdetésén a jogerős ítéletet elkaszáló öttagú szenátus elnöke.
A Legfelsőbb Bíróság a Paraméter kérdésére közleményben is állást foglalt a 2025. január 29-i döntés kapcsán. Az állásfoglalás így hangzik:
"A felülvizsgálati bíróság arra a következtetésre jutott, hogy a Szlovák Köztársaság Legfelsőbb Bíróságának 2022. november 8-án kelt ítélete, valamint az azt megelőző eljárás során a Büntetőeljárási törvény 371. § (1) bekezdés c) és i) pontjai alapján jogsértésre került sor Gy. Terézia terhére. A felülvizsgálati bíróság emiatt hatályon kívül helyezte a Legfelsőbb Bíróság 2022. november 8-i ítéletét, valamint az ezzel tartalmilag összefüggő egyéb határozatokat is, mivel azok az ítélet megsemmisítésével elveszítették jogalapjukat. A felülvizsgálati bíróság a Legfelsőbb Bíróságot arra kötelezte, hogy az ügyet a szükséges mértékben újratárgyalja és döntsön róla. A felülvizsgálati bíróság nem rendelte el az elítélt vizsgálati fogságba helyezését."
E sorok szerzője 2024-ben Halálgyönyör címmel könyvet írt az ipolysági sorozatmérgezések hátteréről, a súlyos hibákkal övezett rendőrségi vizsgálatról, és Gyönyör Teréz további, lehetséges áldozatairól, akik korábban nem képezték a büntetőper tárgyát. A Halálgyönyör című könyv bemutatója visszanézhető itt: