1
Peter Pellegrini és az önkormányzati szervezetek vezetői - Fotó: TASR
Peter Pellegrini államfő kerekasztal-beszélgetést szervezett a települések, városok és a megyei önkormányzatok képviselőivel. A résztvevők az önkormányzatok krónikus problémáiról tárgyaltak, mint például az elégtelen finanszírozás, a modernizáció elmaradása vagy a befejezetlen decentralizáció, vagyis a hatalom átruházása az államtól a régiókra – számolt be a találkozóról a Joj TV.
Az elnök segítséget ígért. A Szlovákiai Városok Uniójának elnöke figyelmeztette az elnököt és a jelenlévőket az Európai Unióból való kilépésre vonatkozó kijelentésekre, aláhúzva, hogy az uniós támogatások nélkül gyakorlatilag semmi sem épülne a városokban.
„Óriási elmaradás van az úthálózat modernizációja terén, kritikus helyzetben van a hídinfrastruktúra, és magával az önkormányzatok finanszírozásával is gondok vannak. Májusban sok település egyetlen centet sem kap majd az államtól” – sorolta Pellegrini.
Az államfő felszólította a kormányt, hogy segítsen az önkormányzatoknak. A városok uniójának elnöke és Trencsén polgármestere, Richard Rybníček szerint a települések és városok beruházásainak 80%-a uniós forrásokból származik. „A Szlovákia EU-tagságával kapcsolatos bármilyen kétely vagy akár csak célzás is helytelen és fölösleges bármely politikus részéről” – jelentette ki.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulásának (ZMOS) elnöke, Jozef Božík arra figyelmeztetett, hogy a kormány – nemcsak a jelenlegi, hanem az előzőek is – gyakran szavaznak meg olyan döntéseket, amelyeket az önkormányzatoknak kell finanszírozniuk. „A pénzügyminisztérium számításai szerint 87 millió euró hiányzik az önkormányzatok kasszájából a 800 eurós jutalmak kifizetéséhez” – mondta Jozef Božík, Partizánske polgármestere.
Jozef Viskupič, a megyei önkormányzatokat tömörítő SK8 elnöke hozzátette, stabilabb és kiszámíthatóbb finanszírozást szeretnének.
Peter Pellegrini kijelentette, hogy a decentralizáció – vagyis a hatáskörök egy részének az államtól a településekhez, városokhoz és megyékhez való átruházása – egyik kiemelt elnöki témája lesz. Tervei szerint segíteni fog a polgármestereknek és megyei elöljáróknak, hogy közvetlenül a minisztériumokkal tárgyalhassanak.
Pellegrini elismerte, hogy a közigazgatási reform nem egy olyan vonzó politikai téma, amellyel választásokat lehet nyerni, ugyanakkor akár 9%-os gazdasági növekedést is eredményezhetne.
„A tárcaszintű gondolkodás egy olyan kórság, amely gátolja Szlovákia fejlődését. Megpróbálom elmagyarázni, hogy ha a hatásköröket lejjebb toljuk, az önkormányzatok hatékonyabban fognak dönteni” – hangsúlyozta az államfő.
„Épp az elnöki hivatal lehet az a hely, ahol meghatározhatjuk, hogyan is kellene kinéznie Szlovákia jövőjének, mert jelenleg nem látjuk ezt tisztán” – tette hozzá Rybníček.