Szlovákia lehet a legnagyobb vesztes, ha Trump az EU-val szemben is bevezeti a vámintézkedéseket

camera

1

Szlovákia lehet a legnagyobb vesztes, ha Trump az EU-val szemben is bevezeti a vámintézkedéseket

Fotó: TASR - illusztráció 

Megosztás

Ha az Egyesült Államok Donald Trump elnöksége alatt vámintézkedéseket vezet be az Európai Unióval szemben, Szlovákia lehet a legnagyobb mértékben érintett ország.

Az egyik leginkább érintett ágazat ugyanis az autóipar lesz, amely a vámok emelése esetén évente akár 300 millió eurós veszteséget is elszenvedhet. A Szlovák Ipari és Közlekedési Szövetség (APZD) munkahelyek megszűnésének veszélyére hívja fel a figyelmet. Az USA a múlt héten jelentette be a vámok bevezetését Kanadával, Mexikóval és Kínával szemben, emellett pedig hasonló intézkedést emlegetett az EU kapcsán is.

Trump nem pontosította, hogy milyen termékekre és mekkora vámokat vetne ki, és azt sem, ez pontosan mikor történik majd meg, de leszögezte, hogy várhatóan „igen korán” meglépik ezt az intézkedést az EU-val szemben is.

Arról is beszélt, hogy az Európai Unió a saját előnyére használja ki az Egyesült Államokkal fenntartott kereskedelmi kapcsolatát, és hatalmas kereskedelmi többletet termel. 

„Vámokat vetünk ki. Sok pénzzel tartoznak nekünk, és biztos vagyok benne, hogy fizetni fognak. Nem veszik meg az autóinkat, nem veszik meg a mezőgazdasági termékeinket. Ők szinte semmit sem vesznek meg, mi pedig mindent, több millió autót, óriási mennyiségű élelmiszert és mezőgazdasági terméket veszünk tőlük” – fogalmazott múlt héten Trump.

„Ha Donald Trump vámot vezet be az EU-val szemben, a szlovákiai vállalatok kénytelenek lesznek szembenézni a termékeik drágulásával, ami csökkenti az amerikai piacon történő eladásokat és veszélyezteti a munkahelyeket Szlovákiában. Ha 10%-os vámot vezetnek be az európai autókra, a Szlovákiában gyártott autók drágulni fognak az amerikai piacon, és az eladásuk akár 6-9%-kal is csökkenhet. Csak ezen a területen 150-300 millió euró közötti exportveszteségre lehet számítani évente“ – idézte Andrej Laszt, az APZD főtitkárát a TASR hírügynökség.

A hazai autóipari termékek iránti kereslet csökkenése szakértők szerint több ezer munkahelyet veszélyeztethet. Lasz hangsúlyozta, hogy az autógyárak és beszállítóik kulcsfontosságú munkaadók, különösen Szlovákia kevésbé fejlett régióiban. Ha a vámok lassítják az exportot, az mindenekelőtt a gyártásban dolgozókat érinti. Ezzel kapcsolatban azt is megjegyezte, hogy a négyszázalékos exportcsökkenés akár 0,2-0,5 százalékponttal is növelheti a munkanélküliséget Szlovákiában.

A szövetség szerint amennyiben a kereskedelmi háborúk fokozódnak, 2029 végére a szlovák export akár 4,4 milliárd euróval is csökkenhet.

Mindemellett mivel az Egyesült Államok kilépett a párizsi éghajlatvédelmi egyezményből, a helyi cégek nem kötelesek betartani a szigorú kibocsátási határértékeket, ami az APZD szerint olcsóbbá teszi a termelést. „Az európai gyártók kettős csapást szenvednek el. A termékeik drágábbak lesznek az amerikai piacon a vámok miatt, és hátrányban lesznek a hazai vállalatokkal szemben, amelyek könnyebben csökkenthetik a költségeiket. Úgy tűnik, hogy az európai iparra nagyon nehéz évek várnak“ – tette hozzá Lasz.

A problémára a múlt hét folyamán Ladislav Kamenický (Smer-SD) pénzügyminiszter is felhívta a figyelmet. „Az Egyesült Államokba történő exportban az autók dominálnak. Éves szinten mintegy 4,5 milliárd euró értékben exportáltunk az USA-ba, amelyből 90 százalékot gépek és autók tesznek ki. A V4 országai közül Szlovákia rendelkezik a legnagyobb exportaránnyal az Egyesült Államok felé, ami 5,8 százalék. Tehát lényeges, hogy az USA bevezeti-e a vámokat vagy sem“ – fogalmazott a miniszter.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program