1
Andrej Danko (Fotó: TASR)
Az SNS nem ért egyet a katonák Ukrajnába küldésével. Ezt a védelmi minisztérium anyagára reagálva közölte, amely szerint Szlovákia katonákat küldhetne az "NSATU – NATO Biztonsági Segítségnyújtás és Kiképzés Ukrajnának" elnevezésű szövetségi tevékenységre.
Az SNS felszólította Robert Fico miniszterelnököt és Robert Kaliňák védelmi minisztert (mindketten Smer-SD), hogy a legutóbbi szlovákiai események fényében ne fontolgassák katonák Ukrajnába küldését – közölte a TASR hírügynökséggel Zuzana Škopcová, a párt szóvivője.
“Bízunk benne, hogy Robert Kaliňák védelmi miniszternek eszébe sem jut az alkotmányos rend elleni támadásokkal összefüggő szlovákiai események után egy ilyen lépésen gondolkodni” – áll az SNS közleményében. A párt felszólította a minisztert, hogy állítsa le az NSATU tevékenységének végrehajtására irányuló összes lépést.
A nemzeti párt szerint ezek a tevékenységek nincsenek összhangban az európai államok érdekeivel. “A NATO azon tevékenysége, amely katonák Ukrajnába küldéséhez vezethet, nem egyeztethető össze a Szlovák Köztársaság érdekeivel” – tette hozzá Škopcová. Az SNS bízik benne, hogy Kaliňák és Fico tolmácsolni fogja a szlovák kormány álláspontját Mark Rutte NATO-főtitkárnak is, amikor ellátogat Szlovákiába.
“A Szlovák Nemzeti Párt határozottan hangsúlyozza, hogy ez a saját értékalapú álláspontja, és bízik benne, hogy a kormány nem fog hozzájárulni szlovák katonák Ukrajnába küldéséhez” – mondta Škopcová.
A védelmi minisztérium jelenleg a katonák NSATU-misszióba való kiküldésére vonatkozó javaslat észrevételeit értékeli. Legfeljebb hat katonát küldenének az NSATU németországi Wiesbadenben működő parancsnokságára és a belgiumi Monsban található szövetséges műveleti parancsnokságra. Legfeljebb négy katona Szlovákia területén tevékenykedne a logisztikai csomópont működtetésével és az átszállítások koordinálásával a “Logistic Enabling Node – Slovakia” keretében.
A dokumentum szerint az NSATU fő küldetése az Ukrajnának nyújtott NATO-támogatás koordinálása. A fő feladatai közé tartozik a biztonsági segítségnyújtás, az adományozott felszerelések szállításának támogatása, a felszerelések javítása, a katonák Ukrajnán kívüli kiképzése és az ukrán fegyveres erők hosszú távú fejlesztésének támogatása. “Az NSATU elindításával a NATO nem válik a konfliktus részévé. Az NSATU kizárólag a szövetséges területen fog működni” – áll a védelmi minisztérium dokumentumában.