1
Fotó: Cséfalvay Á. András (archív)
Robert Fico túlságosan is ragaszkodik a hatalomhoz, ezért nem lesznek előrehozott választások. A Fico-féle puccselmélet meg felvet a kormányfővel kapcsolatban bizonyos kérdéseket, mert az egy hús-vér veterán hőst is feltételez. A másik oldalon sokkal jobb a helyzet, de azért nem árt a baloldali PS-t is kordában tartani. Bugár Bélának sok erőt, egészséget kíván, de a tanácsaiból nem kér, Szövetséggel meg az a baj, hogy szorosan összefonódott a Smerrel. Különben is, "hogyan nézett volna ki az MKP akkor, ha a DAC drukkereinek megverése után szótlan maradt volna"? Interjú a Fórum párt vezetőjével, akinek meggyőződése, hogy a magyar képviseletet csak a szlovák demokratikus pártokkal együttműködve lehet megteremteni.
Úgy néz ki, vannak örökzöld politikai témák Szlovákiában. Ilyen például az, hogy bár utoljára két és fél éve interjúztunk, akkor is aktuális volt azt firtatni, hogy előrehozott választások várnak-e Szlovákiára. Ez most is időszerű?
Én nem gondolom, hogy előrehozott választások lesznek. Aki Robert Ficót egy picit is ismeri és odafigyelt arra, amit a kormányfő nyilatkozott az elmúlt hetekben, akkor azt tudhatja, hogy a jelenlegi politikai mozgolódások csak arról szólnak, hogy a miniszterelnök szeretné tönkretenni a koalíciós partnereit, úgy, ahogy ezt eddig is mindig megtette. Lesz majd egy kormányátalakítás, és minden megy tovább.
Mi a legvalószínűbb forgatókönyv?
Szerintem Andrej Danko nem marad a parlament alelnöke, és Matúš Šutaj Eštok távozik a belügyminisztérium éléről.
Akkor csak egy ilyen minimalista verzióra számíthatunk, és a kormány kitölti a teljes megbízatási idejét?
Robert Ficóról sok mindent el lehet mondani, de egy biztos, hogy a saját érdekében mindent el fog követni azért, hogy a teljes megbízatási időszakot ki tudja tölteni. Emlékezzünk vissza 2018-ra, mi történt a Kuciak- gyilkosság után. Óriási tüntetések zajlottak, Ficónak félre kellett állnia, de még akkor is mindent megtett annak érdekében, hogy a választásokat két évvel korábban megnyerő Smer a hatalomban maradhasson. Ez szerintem most sem lesz másképp.
Az AKO legújabb felmérése szerint a Smer a PS mögött több százalékponttal lemaradva a második helyre szorult, de ellenzéki szempontból így se annyira rózsás a helyzet, mert Matovič nélkül nem tudna kormányt alakítani. Ezt hogyan látja?
Ha a trendeket nézzük, Robert Fico pártja mégiscsak növekszik, azaz új választókat tud szerezni, valószínűleg a Hlastól, illetve a korábban nem választók táborából. A másik oldalon viszont a PS, és kisebb mértékben az SaS is tudta növelni a támogatottságát.
A Fórum a Jobboldali Blokk nevezetű tömörülés tagjaként meg az SaS-t próbálja erősíteni. Mi ez az együttműködés?
Az SaS megváltozott, ott történt egy elnökváltás is, több új ember van a párt vezetőségében. Létrehoztunk egy társulást és próbálunk együttműködni, mert meggyőződésünk, hogy magyar képviseletet csak szlovák demokratikus pártokkal együttműködve lehet megteremteni. És ha megnézzük a jelenlegi politikai palettát, akkor választhatunk a PS, a KDH és az SaS közül, mert mi az ellenzéki parlament pártokra fókuszálunk.
Mi szólt az SaS mellett, és mondjuk a PS ellen?
A PS számunkra túlságosan baloldali és liberális. Mi egy ellenpólust szeretnénk a progresszívokkal szemben kialakítani. Ha a PS kormányra is kerül, kellenek mellette olyan politikai szubjektumok, amelyek kellő erővel rendelkeznek, és a túl liberális gondolataikat vissza tudják nyesni.
Konkrétumot tudna említeni, mi a leginkább zavaró a legerősebb ellenzéki pártnál?
Mondjuk akár a melegekkel kapcsolatos politika, de említhetem a gazdaságpolitikájukat is. Az előbbivel kapcsolatban az a meggyőződésünk, hogy olyan témákat nyitogatnak, ami nem igazán létfontosságú az emberek számára. Persze, ezekkel a kérdésekkel is lehet foglalkozni, de ennek nincs itt az ideje. Mi azt mondjuk, hogy a baloldali PS-t kordában kell tartani. Ha ezt az országot rendbe akarjuk tenni, ha azt akarjuk, hogy az embereknek jobb élete legyen, akkor vissza kell térni ahhoz a gazdaságpolitikához is, amit mondjuk a reformokat átültető Dzurinda-kormány képviselt. És hogy a sort folytassam, a KDH meg túl konzervatív. Tehát mi valahol a kettő között állunk.
Hozzánk politikailag, eszmeileg, értékrendileg a legközelebb az SaS áll, és mi úgy gondoltuk, hogy ha majd körvonalazódnak a választások, akkor a Jobboldali Blokk részeként együtt tudunk működni, és akkor minden magyar szavazó nyugodt lehet abban, hogy a Fórum jelöltjeire leadott szavazat nem fog elveszni. Hiszen az SaS nagy valószínűséggel ott lesz a parlamentben, és ezzel lehet, hogy megalapozhatjuk azt, hogy a jövőben egy új magyar képviselet lassan ki tud épülni, mivel most erre más esélyt nem igazán látunk.
Ha a politikai porondon mégiscsak felgyorsulnak az események, és mondjuk az SNS frakcióból kilépő Huliak-féle trió köti az ebet a karóhoz, és behúzzák a kéziféket, a másik párttól, a Hlastól a Migaľ-féle csoportosulás tagjai eltávolodnak, és a törvények nem mennek át a parlamentben, akkor bajban lesz a koalíció. Lehet, hogy ebben az esetben a konszolidációs csomag áremelő hatását Fico mégsem várná meg, hanem előre menekülve előbbre hozná a választásokat. Így előbb-utóbb felmerülne a jelöltlista kérdése. Ilyenről már beszéltek az SaS-ben?
Egyelőre ez nem merült fel. Lényege az együttműködésünknek az, hogy közösen kommunikáljunk. A kooperációnk egy előfeltétele annak, hogy majd eljussunk a lista témájához is, de hogy az milyen viszonyok mellett fog kialakulni, annak még ma nincs itt a helye, és még egyszer hangsúlyozom, Robert Fico mindent el fog követni annak érdekében, hogy ezt a kormányzási időszakot teljes mértékben kitöltse a Smer, és ne engedjen a kormányhoz senki mást. Tehát szerintünk nem áll fenn az a lehetőség, hogy itt előrehozott választások lesznek.
Teljesen nem vethetjük el ezt a feltételezést. Alapból 79 képviselőre tudott támaszkodni ez a gyenge többségű negyedik Fico-kormány, és most már itt van három plusz négy képviselő, akik kifelé kacsingatnak a koalícióból. És ha előjönne ez a kérdés, akkor mire számíthat a másfél éve mindössze 0,11 százalékot begyűjtő Fórum? Hiszen ha ismét 65-70 százalékos lenne a részvételi arány, és az SaS megint kapna 6,5-7 százalék körüli szavazatot, akkor több mint négyszer annyi preferencia-szavazatot kellene kapnia a fórumos jelöltnek, mint amennyit ön kapott 2023 szeptemberében. Erre milyen esélyt lát?
Nem feltétlenül kell összevetni a két választást. 2023-ban már közvetlenül a választások előtt nyilvánvaló volt, hogy több mint valószínű, a ránk leadott szavazat nem vetítődik át a parlamentbe. Míg a mostani együttműködésünk egy olyan listát eredményezne, ami szinte biztosan bejut a törvényhozásba. Nem fenyegetné az a veszély a választókat, hogy…
Odavonzaná a magyar szavazókat?
Szerintem százszor inkább, mint Robert Fico listája.
A párt egy éve lezavart névváltoztatása is ezt a célt szolgálja? Segített ez valamin?
Nem segített, és nem is rontott. Azért léptük meg, mert tavaly úgy nézett ki a helyzet, hogy egy újfajta politikára, új politikai szubjektumra lesz igény a palettán, és úgy véltük, hogy a többi nemzetiséget, illetve a szlovákokat is esetleg magunkhoz tudnánk vonzani. Egyfajta gesztust gyakoroltunk, mert a szlovákok, akikkel együtt dolgozunk, mondták, hogy ők jönnének a pártba is, de számukra a magyar jelző az kissé zavaró. És elindultunk egy ilyen úton. Aztán nagy mértékben megváltozott a helyzet azzal, hogy májusban meglőtték Robert Ficót, és minden felgyorsult. Onnantól kezdve kezdtük látni azt, hogy önálló magyar politizálásnak, vagy egy új szubjektum létrejöttének nagyon kicsi az esélye. Elkezdtünk keresni egy másfajta megoldást, és úgy látszik, hogy ez az SaS-szel, illetve a jobboldali tömörüléssel való együttműködés felé mutat. De számunkra semmi nem változik, tehát a Fórum továbbra is főleg a magyar kisebbség és a magyar közösség érdekeit akarja képviselni.
Korábbi pártja, a Híd elnökének volt egy könyvbemutatója Galántán, és ő ott az egyes pártokról is nyilatkozott. Bugár Béla ezen az eseményen azt is említette, hogy levágná mindkét kezét, ha az SaS-re kellene szavaznia. Ehhez mit szól?
Ehhez csak annyit szeretnék hozzátenni, hogy Bugár Bélának sok erőt, egészséget kívánunk, de a politikai és értékrendbeli meglátásaira nem igazán tartok igényt. Főleg 2016 óta, illetve miután megtalálta azt az elhíresült harmadik mondatot, amivel akkor megvédte Fico kormányát. Onnantól kezdve szerintem Bugár politikai észrevételi, meglátásai nem helyesek. Úgy gondolom, hogy tisztában kell lennie azzal, hogy ez a mostani kijelentése azt is jelenti, hogy továbbra is Robert Fico maradjon a kormánynál. Ezzel viszont sem én, sem a párttársaim nem tudunk semmilyen mértékben egyetérteni.
Tehát Bugár Bélával nem tartják a kapcsolatot? Merthogy 2023 szeptembere előtt azért találkozgattak, és akkor talán arról is szó volt, hogy néha kikéri a véleményét. Bugár meg szinte hangoztatja, hogy szívesen ad bárkinek tanácsot.
Mostanában nem igazán találkozom Bugár Bélával, és nem szoktam kikérni a véleményét. Már csak azért sem, mert a 2023-as választások előtt volt egy a Magyar Fórum által vezetett magyarok által összerakott lista, és felkínáltuk a lehetőséget, hogy ha a Szövetség széthullik és a Híd távozik onnan, akkor teret adunk nekik, hogy próbáljunk együtt tenni valamit a magyarság érdekében. A Híd és Bugár Béla akkor úgy döntöttek, hogy inkább Dzurinda mellé állnak, és még jobban fragmentálják a magyar képviseletet. Ezt a lépésüket akkor nem nagyon értettem, és onnantól kezdve nem igazán gondolom azt, hogy foglalkozni kéne Bugárral, úgyhogy mindenki közülünk teszi a saját dolgát.
A maradék Híddal kell foglalkozni? Velük nem vették fel a kapcsolatot?
Ha jól tudom, az a párt a tisztújítást sem tudta megtartani, így aztán nem foglalkoztunk velük.
És a Magyar Szövetséggel? El tudja képzelni, hogy a legerősebb magyar párttal szorosabbá teszik az együttműködést?
Én ezt nagyon nehezen tudom elképzelni, mivel látjuk, hogy a 2023-as választásokat követően a Szövetség nagyon szorosan összefonódott Robert Fico pártjával. Gondoljunk bele csak, hogy Horony Ákos, a kisebbségi kormánybiztost a Szövetség jelöltjeként került oda…
De ennek inkább örülni kellene. Vagy nem? Hiszen a magyar párt adhatott egy szakértőt, aki végül is a magyarok érdekeit tartja szem előtt.
Ez rendben van, csak hogy ezáltal miről mond le a magyar közösség? Ha megnézzük, hogy Forró és Gubík kezet nyújtottak Robert Ficónak, és a államfőválasztás második fordulója előtt is beálltak a koalíció mögé, ezért mit kaptak cserébe? Mit kapott a magyar közösség ezért?
Hát egy ilyen kormánybiztosi pozíciót. Korábban Bukovszky is hidasként maradt ott más kormányok idején, és ennek talán örülni lehetett.
És mit tudott tenni ez a kormánybiztos? Tehát menjünk tovább. Elnökválasztáskor támogatták a koalíciós jelöltet, a Szövetség alelnöke, Gyimesi meg szinte sportot űzött ebből. Most ugyanez a személy az SNS-es színekben…
…már nem alelnök.
Ám ugyanúgy tagja a pártnak, ráadásul a környezetvédelmi miniszter, illetve a kulturális miniszter asszony szekerét tolja, annak ellenére, hogy Šimkovičová a nyelvtörvény szigorítását pedzegeti, és mindannyian tudjuk, hogy ahányszor ehhez hozzányúltak egy SNS-esl kormányban, az mindig rosszul sült el.
Azt azért ugye, elismeri, hogy kifelé áll a rúdja Gyimesinek a Szövetségből?
Hogy kinek merrefelé áll a rúdja, az legyen az ő dolga. Én azt látom, hogy az a rúd Fico felé mutat. Illetve a koalíció felé. Ugyanakkor nézzük meg, hogy milyen feszültség van ebben az országban, amihez Robert Fico nagyon nagy mértékben hozzájárul. Ahogyan az EU-tól való eltávolodáshoz is. És ilyenkor a Szövetség, mint politikai párt, nem szólal meg. Ami számomra felháborító. Nagyon fura volt az a kép is, mikor Gubík kezet fogott Robert Ficóval. Azzal az emberrel, aki őt akarata ellenére megfosztotta a szlovák állampolgárságától. És mindezért Fico még azt sem mondta, hogy elnézést. Nyilvánosan egyetlen egy, magyarok ellen irányuló támadásért sem kért egyetlen egyszer sem bocsánatot. Tehát most mondjunk le mindenről, hajtsuk le a fejünket, és bújjunk be a Robert Fico hátsó felébe? Egy büszke magyar ember azt nagyon nehezen tudja elfogadni.
Ami meg a Szövetséggel való esetleges együttműködést illeti, azt már a választások előtt is leszögeztük, hogy annak értékeken kell alapulnia, például olyanokon, amilyen értékeket az MKP képviselt mondjuk 1998 és 2006 között. Az volt az MKP-nak a legsikeresebb időszaka, a magyar közösségnek az volt a legsikeresebb parlamenti képviselete, és ha mi magyar parlamenti képviseletet szeretnénk, azt csak akkor lehet megtenni, ha ugyanolyan alapokhoz, értékrendhez térünk vissza, amik akkor érvényesek voltak. Nem lehet összeereszteni a tüzet a vízzel. Ha meg valaki Robert Ficóval akar közösködni, akinek elege van az Európai Unióból, az nem összeegyeztethető a Fórum elképzelésével. Mi az Európai Uniónak továbbra is a része szeretnénk maradni, és piacorientált, emberbarát politikát fogunk folytatni, és nem a drágulás útját fogjuk keresni.
A smeresek Brüsszelt szapulóretorikája, az Európai Uniótól való távolságtartása inkább csak a Republikától igyekszik elszipkázni a választókat, és az előbb említett reprezentatív felmérés is azt mutatja, hogy most már nem 8 százalékon áll ez a félfasiszta párt, hanem éppenséggel 5,1 százalékon. Tehát Fico részéről ez nem más, mint egy taktika.
Megkérdőjelezem, hogy Robert Fico mentálisan képes-e ellátni a miniszterelnöki posztját az ellene elkövetett merénylet után. Szakemberek azt mondják, ilyen esetben gyakran alakul ki poszttraumás stressz. Gondoljunk csak bele, hogy most 800 pszichiáter és pszichológus, köztük bírósági szakértők nyílt levélben kérik Robert Ficót, hogy változtasson a nézetein, hozzáállásán, illetve mondjon le a pozícióról, mert árt az államnak. Én nem vagyok biztos abban, hogy alkalmas-e Fico a tisztség betöltésére. És nem szeretném azt, hogy ha Fico a különböző politikai taktikák bevetése mellett kivezetné Szlovákiát az Európai Unióból. Angliában is úgy kezdődött a történet, hogy a brexitesek azt szajkózták, Brüsszel a hibás mindenért, és hátat kell fordítani neki. Mára meg belátták a hibát, és inkább szeretnének az Európai Unió része lenni. Szlovákia számára ez nem igazán elfogadható. Nem szabad megengedni, hogy az országgal, a gyerekeink jövőjével olyan emberek játszanak, akik arra mentálisan képtelenek. És emlékszem arra az időszakra is, amikor éppen Fico harsogta, hogy egy félőrült kormányozza Szlovákiát. Most idézőjelbe rakva, esetleg egy őrült vezeti ezt az országot?
Az is meglehet, hogy van egy olyan magyarázat, az összes aláírogató agyturkász biztos PS-es…
Ez kizárt, és a viccet félretéve, ha Robert Fico cáfolni akarja a szakemberek véleményét, akkor az ő helyébe,… vagy inkább úgy mondom, ezúttal is szeretném őt felszólítani, hogy fontoljon meg egy pszichiátriai vagy pszichológiai kivizsgálást, hogy aztán a választópolgároknak, az ország lakosságának bemutathassa, ő mentálisan igenis képes ellátni a miniszterelnöki tisztségét.
Ezt mégis hogyan képzeli?
Vizsgáltassa ki magát!
Nem gondolja komolyan, hogy Fico úgy táncoljon, ahogy az általa ellenzéki indíttatásúnak vélt szakemberek fütyülnek.
800 szakember nem lehet PS-es. És azt sem hiszem, hogy sok pszichológus és pszichiáter maradt az országban, ám még a mečiari időszak alatt sem mozdult meg ennyi szakember, hogy az akkori kormányfő legyen szíves változtasson nézetein. A mostani miniszterelnök gondolkodására meg jellemző az állampuccsos elmélete is, amit két éve készült fényképekkel próbál igazolni, meg azzal, hogy egy embert akarnak kiutasitani az országból. Feltételezem, nem egy Rambóról van szó, aki egymaga államcsínyt tud végrehajtani. Fico tényleg úgy tesz, mintha elborult volna az elméje. Felmerül a kérdés, netán bolond?
A taktizáló miniszterelnök koponyáját körbeutaztuk, térjünk vissza a Magyar Szövetségre. A párt elnöke, Gubik László állítólag megtiltotta árulózást, amivel kapcsolatban Bugár azt mondta, hogy ha ez a hozzáállás tovaterjedne, akkor akár még szavazna is erre a tömörülésre. Ön hogyan látja ezt az árulózásos történetet?
Én nem foglalkozom az árulózással, én igyekszem tényeket közölni. Az árulózás meg egyébként onnan indult, mikor elváltak az útjaink az MKP-val, és akkor a pártban maradt emberek a távozókat – köztük engem is – megbélyegezték. Ez a személyes ellentét szinte a családok közti ellentétté nőtte ki magát, és ez hiba volt. Az árulózás ugyanis nem politikai értékrend. A politikai értékrend az az, hogy én az Európai Unióban akarok élni, NATO-tag országban, egy piacorientált gazdaságot szeretnék, ahol a felvidéki magyar vállalkozókat nem fogják az adók, meg a hivatalok sanyargatni, hanem nyugodtan tudnak vállalkozni úgy, ahogy ezt tehették mondjuk a Dzurinda-kormány alatt. Nem normális, hogy például ezt a Hlasból kitett, másként gondolkodó Migaľt a belügyminiszter, illetve a rendőrség vagy a titkosszolgálat megfigyelte.
Ön hisz ebben?
Persze, hogy hiszek. Saját tapasztalatom van erről, még abból az időből, amikor miniszterként dolgoztam, hogy a titkosszolgálat milyen módszereket próbált alkalmazni.
Meséljen erről!
Nem akarom részletezni. Akkor úgy gondoltam, hogy igen, maradtak még ott emberek a mečiari korszakból, akiknek nem igazán felelt meg a változás. De ha valaki visszanézi nyilatkozataimat 2006-2007-ből, akkor is arról beszéltem, hogy a titkosszolgálatot meg kéne szüntetni. Most a volt miniszterelnök asszony, Radičová is ugyanezt mondja. Ugyanúgy állítottam azt, hogy az orosz típusú kommunista ügyészséget meg kéne szüntetni, és át kéne egy demokratikus rendszerre állítani, mert az a rendszer a bűnözőket segíti. Lehet látni, hogy Fico hogyan mentette ki, szabadította fel mindazon haverjait, akik vele együtt építették ki az Kiska államfő által is szapult maffiarendszert. Most ezek az emberek szabadlábon vannak, mert az új törvények miatt bűncselekményeik elévültek, nem kerülnek bíróság elé, ami nagyon elszomorító.Žilinka főügyésznek mi érdeke lenne összejátszani Ficóval?
Ez is egy kérdés, meg az is, hogy miért hagyatta jóvá Fico a parlamentben azt, hogy a főügyésznek életjáradék üsse a markát. Miért tesz ilyet a kormánykoalíció a választási időszak közepén? Ha már ma, a megbízatási időszak felénél azt mondhatja, hogy “köszönöm szépen, én akkor megyek is”, a főügyészi fizetést meg továbbra is küldik neki.
De éppen ez a járadék akár felszabadítólag is hathat, úgy is gondolhatja Žilinka, hogy akkor mostantól tényleg a demokratikus értékrend alapján jár el, tehát a hatalom sem érezheti magát biztonságban.
Akkor ne menjünk olyan nagyon a múltba. Žilinka volt az, aki a középiskolás diáknak nekiment azért, mert egy intelligens kézmozdulattal jelezte, hogy nem akar kezet fogni a köztársasági elnökkel. A főügyész ezt fontosnak tartotta kritizálni, de az elmúlt napokban ahányszor a Hlasból elmondták, hogy velük szemben a rendőrség hogyan járt el, Žilinka nem szólalt meg. Ilyenkor hallgat, és korábban meg visszaélt a 363-as paragrafussal, amivel felmentett egy csomó embert, meg vizsgálatokat, bírósági eljárásokat akadályozott meg,
Mindezek után mégis úgy véli, hogy nem fenyeget az előrehozott választás?
Ez az egész parti, a főügyésszel együtt mindent el fog követni annak érdekében, hogy ez a most kialakított, újraélesztett – idézőjelbe rakom – maffiarendszer meg tudjon erősödni és meg tudjon maradni.
Ha mégis másként alakulnának a dolgok, és idejekorán indulna a kampány, mi az a két-három lépés, amit meg kell tennie az ellenzéknek, illetve a Fórumnak?
Szerintem az ellenzéknek el kell gondolkozni azon, hogy hogyan tudna szorosabb együttműködéseket kialakítani.
Matovičcsal lehet együttműködni?
Nem azzal kell most foglalkozni, hogy kivel lehet ma együttműködni, vagy kivel nem. Arra ráérünk akkor, ha már ismerjük a parlamenti számokat. De mindent el kell követni annak érdekében, hogy Fico és a társasága újra ne legyen a döntés közelében, mert akkor nem lesz változás ebben az országban. A Fórumnak pedig mindent meg kell tenni azért, hogy magyar képviseletet tudjon teremteni. Akár úgy is, ha ezt egy szlovák párttal közös listán tudja megtenni. Mert nem lehet együtt dolgozni azzal, aki nem beszél veled, akivel nem tudsz kommunikálni, és akinek az értékrendje teljesen más, mint a tiéd.
Ezért mondjuk azt, hogy számunkra marad az SaS és a vele való együttműködés, egyelőre a Jobboldali Blokk keretében. Mert azt tudom, hogy ennek van valamilyen racionális alapja. Arra szeretnénk a magyar választót ösztönözni, hogy a Fórumot támogatva teremtsünk magyar képviseletet, olyan embereket küldve a parlamentben, akiknek fontos a magyarságuk, és a kisebbségi érdekvédelem az alapvető céljaik között szerepel. A Fórum értékrendjének központi eleme a demokratikus jogállamiság, ahol bizonyos emberek nem állnak a törvény fölött. Gondoljunk csak bele! A Szövetség lepacsizott Robert Ficóékkal. A kulturális miniszter Németh Ilonát, közösségünk egyik tagját nyíltan megtámadta, megfenyegette, beidézték a rendőrségre, pusztán fenyegetés céljából. A Szövetség meg hallgatott. Kérdezem: mindezt miért? Azért, mert a párt kapott pár aprót? Azért, mert kezet fogok Ficóval, hajlandó vagyok a magyar közösség tagjainak a védelméről lemondani? Hogyan nézett volna ki 2006-ban az MKP, ha egyszerűen egy szót nem szól Hedvig mellett? Vagy hogyan nézett volna ki az MKP akkor, ha a DAC drukkereinek megverése után szótlan maradt volna? Ez egy pontosan ugyanolyan helyzet. A Fórum akkor is megszólalt, mert azt mondtuk, hogy nem engedhetjük meg, hogy a magunk értékrendjéről lemondjunk.