3
Fotó: TASR
Az elmúlt hetekben a dél-, délnyugat-szlovákiai magyarlakta városok – néhányat kivéve – hiányoztak azok listájáról, amelyek csatlakoztak az országos kormányellenes tüntetésekhez, a most pénteken, február 7-én esedékes következő fordulóban azonban már számos helyen akadt valaki, aki magára vállalta a szervezést, néhol civilek, máshol politikai aktivisták, képviselők.
Ivor Švihran polgári aktivista egy korábbi bejegyzésében fel is hívta rá a figyelmet, hogy míg azokban a városokban, ahol szerveztek tüntetést, a lakosoknak legalább 5-10%-a részt vett (némelyekben, mint Pozsony vagy Besztercebánya, még ennél is többen). A legalacsonyabb arányban viszont azokban a városokban voltak tüntetni, ahol jelentősebb arányú a magyar kisebbség, illetve a kétnyelvű lakosság – Érsekújvárban és Rimaszombatban. Ezen kívül csak néhány magyarlakta városban, például Vágsellyén, Léván és Nagykürtösön szerveztek demonstrációt, noha a korábbi években, például a Kuciak-gyilkosság után Dunaszerdahelyen és Komáromban is volt erre példa.
Az aktivista a tüntetésekből történő kimaradást annak is betudja, hogy a dél-szlovákiai magyarokra nagy befolyással bír a magyar kormánypárti média, amely újabban a Smerről, sőt, az SNS-ről, a szlovákiai magyarok korábbi hóhérjairól is barátsággal tudósít, és még az sem kapott különösebben nagy súlyt, hogy Martina Šimkovičová kulturális miniszter az anyanyelvhasználat témáját is tervezte megnyitni a nyelvtörvény szigorításán keresztül.
A jelek szerint azonban egy-egy esetben az előző tüntetési fordulóktól történt távolmaradás is ösztönzött néhány civilt, akik szerették volna, ha városuk is felkerül a tüntetési térképre.
„Az utóbbi időben keveset tartózkodom Dunaszerdahelyen. Egy ideig vártam, hátha valaki belekezd. Érdeklődtem a Mier Ukrajine (Békét Ukrajnának) stábjában, foglalkozik-e tőlük valaki a tüntetés megszervezésével Dunaszerdahely környékén, a válasz pedig az volt, hogy sajnos nem, pedig fontos lenne a déli régiók bekapcsolása is. Ez volt végül az az impulzus, ami miatt belefogtam” – árulta el érdeklődésünkre Stredl Tamás civil aktivista, korábbi független dunaszerdahelyi polgármesterjelölt.
Ezt követően a Csaplár VMK előtti téren pénteken délután 17 órától kezdődő eseményt bejelentette a városházán és a rendőrségen is, majd nekifogott a szervezésnek. A politikai színtérről is kapott megszólítást, a Slovensko mozgalom helyi képviselőjétől, de leszögezte, hogy azt az apolitikus „Dunaszerdahely is Európa” (Dunajská Streda je Európa) civil platform szervezi
„A fellépők közé is olyan személyeket igyekeztem meghívni, akik nem kötődnek a politikához, olyan területekről, amelyekről nyílt levélben üzentek a kormánynak, vagy akiket a leginkább érintett a kormány munkája” – húzta alá.
Mostanáig több területről sikerült megszólítania személyiségeket, akik felszólalnak majd az eseményen. Köztük van például Hunčík Péter pszichiáter, író, publicista, Patrik Dubovský, a Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze, továbbá Tóth Lali, az NFG polgári társulás kultúraszervezője, Patrícia Krausová természetvédő és nagy valószínűséggel Gyenge Veroni slammer is.
„Igyekeztem a szlovák-magyar közegből megszólítani személyeket, olyanokat is, akik esetleg nem idevalósiak, de van mondanivalójuk a jelenlegi helyzetben” – mondta Stredl. Az érdeklődés szerinte meglehetősen nagy, szavai szerint többektől kapott olyan visszajelzést, hogy örülnek, amiért Dunaszerdahely is végre csatlakozik.
Hasonló indokokkal vágott neki a szervezésnek Fördős Tamás Komáromból.
„Szükséges, hogy kifejezzük nemtetszésünket a Ficokráciával szemben tisztességes, békés módon, de határozottan” – húzta alá.
Hozzátette, régebb óta foglalkoztatják a tüntetésekkel, ami pedig megadta a kezdő lökést a szervezéshez, az a pszichiáterek és pszichológusok nyílt levele volt.
„Úgy látom, hogy az, amit már egy ideje gondolok a kormányfőről, most szakemberek szájából nyert megerősítést. Állampolgári kötelességemnek érzem, hogy ebben részt vegyek. A demokráciát őseink több száz éven át óhajtották és rengeteg áldozat árán vívták ki nekünk – az a legkevesebb, amivel tartozunk nekik és a gyerekeinknek, hogy kiállunk a demokrácia, a jogállam, a béke, a szabadság, az igazság, a szabad sajtó, a tolerancia, a tisztesség mellett és mindezt függetlenül attól, hogy ki-ki a politikai jobb- vagy baloldallal szimpatizál.
Természetesnek veszi, hogy ebben Komárom is részt kell vegyen, itt pénteken 18 órától kerül sor a tüntetésre a Klapka téren. „Szlovákia és Európa szerves része vagyunk, és az ilyen esemény jó alkalom, hogy szlovák és magyar emberek egymást támogatva kiálljanak egy jó ügyért, ugyanis nemzeti, etnikai, vallási és egyéb hovatartozástól függetlenül mindenkit negatívan érint a Ficokrácia ténykedése” – hangsúlyozta.
Egyelőre 4-5 felszólalóval számol, de elképzelhető, hogy hét közben ez a szám még növekedni fog. Konkrét személyeket nem nevezett meg. Politikai szereplőket szintén nem szeretett volna megszólítani – nem is keresték – szeretné is megőrizni az egész civil jellegét, politikai felszólalók nélkül.
A Mier Ukrajine polgári kezdeményezés 32 várost sorolt fel a Facebook-oldalán, ahol civil szerveződésben lesznek a tüntetések. Köztük szerepel a magyarlakta városok közül Dunaszerdahely és Komárom mellett Szenc, Léva, Érsekújvár és Rimaszombat, továbbá akad 8 további szlovákiai város, ahol a Demokrati párt képviselői kezdeményezték a demonstrációkat, köztük szerepel Galánta, Vágsellye, Rozsnyó és Tőketerebes is. A magyarlakta járások „fővárosai” közül emellett Nyitrán és Nagyrőcén is lesznek demonstrációk, emellett pedig a Mier Ukrajine posztja szerint 13 további külföldi nagyvárosban.