Simon Zsolt azt kérdezi, megbolondult-e Robert Fico, miközben már minden bizonnyal Dunaszerdahelyen és Komáromban is tudják a választ

Post Image

Simon Zsolt azt kérdezi, megbolondult-e Robert Fico, miközben már minden bizonnyal Dunaszerdahelyen és Komáromban is tudják a választ

Headphones icon
07:42
camera

2

Simon Zsolt azt kérdezi, megbolondult-e Robert Fico, miközben már minden bizonnyal Dunaszerdahelyen és Komáromban is tudják a választ

Robert Fico (TASR) 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!

Az ébredő dél

Úgy tűnik, a tömbben élő szlovákiai magyarok sem közömbösek az országban zajló politikai folyamatok iránt, hiszen most pénteken Dunaszerdahely és Komárom is beáll azon városok sorába, ahol a kormány tevékenysége ellen tiltakozó megmozdulást szerveznek. A jelek szerint egy-egy esetben az előző tüntetési fordulókból való kimaradás is ösztönzött néhány civilt, akik azt szerették volna, ha városuk is felkerül a demonstrációk térképre. Idézzük fel, hogy megmozdulásokat azért hívták össze, mert a szervezők attól tartanak, Robert Fico és kormánya megváltoztatja az ország euroatlanti irányultságát. Ezért egyebek mellett a kormányfő távozását követelik. Erre aztán Fico egy meredek elmélettel állt elő arról, ki mindenki áll a tüntetések mögött: Eszerint az ukrán titkosszolgálat, az Ukrajnát megszálló oroszok ellen harcoló Grúz Nemzeti Légió, az ellenzék és még a sajtó is mind-mind azon mesterkedik, hogy megpuccsolja a hatalmát. A miniszterelnöki agyrémekről már pszichológusok is kifejtették a véleményüket. Ha humorizálni szeretnénk, a kormányfőtől azt kérdezhetnénk, hogy Hunčík Péter pszichiáter, Patrik Dubovský, a Nemzeti Emlékezet Intézetének történésze, Tóth Lali, az NFG polgári társulás kultúraszervezője, Patrícia Krausová természetvédő és Gyenge Veroni slammer is vajon az ukrán titkosszolgálatnak dolgozik-e, hiszen pénteken ők állnak a dunaszerdahelyi demonstráció színpadára. A tüntetést Stredl Tamás civil aktivista „Dunaszerdahely is Európa” (Dunajská Streda je Európa) címmel hívta össze. Fördős Tamás pedig Komáromban hirdetett meg egy hasonló megmozdulást. A Mier Ukrajine (Békét Ukrajnának) kezdeményezés 50 várost sorolt fel, ahol a kormány ellen tiltakozó demonstrációt tartanak pénteken este. Az említett Dunaszerdahelyen és Komáromon túl természetesen a fővárosban és Kassán, valamint a szintén magyarlakta Léván, Érsekújvárban, Rimaszombatban és Szencen is lesz polgári megmozdulás. De ellenzéki pártok is demonstrációt tartanak, ilyen tüntetés lesz egyebek mellett Galántán, Vágsellyén és Rozsnyón is.

Simon Zsolt: Fico megbolondult?

A Paraméternek adott interjúban Simon Zsolt, a Fórum párt elnöke nem tett lakatot a szájára, Robert Ficót, Bugár Bélát és a Magyar Szövetséget sem kímélte. Simon arról beszélt, szerinte Fico túlságosan is ragaszkodik a hatalomhoz, ezért nem lesz előrehozott parlamenti választás. De a Hídból annak idején kiugró politikus, akinek a pártja most a Jobboldali Blokk keretében az SaS-t igyekszik erősíteni, úgy látja, a Fico-féle puccselmélet felveti a kérdést, hogy vajon a miniszterelnök tényleg megbolondult-e.

Szerinte az ellenzéki oldalon sokkal jobb a helyzet, de azért nem árt a Progresszív Szlovákiát is kordában tartani, és a PS-t következetesen baloldalinak nevezi. Bugár Bélának pedig sok erőt, egészséget kíván, de a tanácsaiból nem kér. A Magyar Szövetséggel meg szerinte az a baj, hogy szorosan összefonódott a Smerrel. De azért is kárhoztatja a pártot, mert akkor sem szólalt fel, amikor Németh Ilona magyar képzőművészt a rendőrséggel vegzáltatta a kulturális miniszter. Hogy mindenki megértse, Simon azt hozza fel, az egykori MKP sem tehette meg, hogy a DAC drukkereinek megverése után szótlan maradjon. A jelenleg az SaS-szel egy hajóban evező Fórum párt vezetőjének meggyőződése, a magyar képviseletet csak a szlovák demokratikus pártokkal együttműködve lehet megteremteni. Egyelőre azonban nem látni, milyen helyet kapnának Simonék az SaS-nek a parlamenti választásra állított jelöltlistáján.

A Trump-adó fájni fog

Hírösszefoglalónkban a nagyvilág eseményei mellett sem mehetünk el, főleg akkor nem, ha azok húsbavágóan érintenek minket. A nemrég beiktatott amerikai elnök Donald Trump ugyanis vámot akar kivetni egyebek mellett az Európából érkező termékekre, mert szerinte sokkal tartozunk az USA-nak. Andrej Lasz, a szlovákiai ipari vállalatok érdekképviseleti szervezetének főtitkára szerint ha Trump vámot vezet be az EU-val szemben, a szlovákiai vállalatok termékei drágulni fognak, ami pedig csökkenti az amerikai piacon szerzett nyereségüket. Ez pedig végső soron a Szlovákián belüli munahelyeket veszélyezteti. Lasz rámutat, ha Trump csak 10%-os vámot vezet be az európai autókra, a Szlovákiában gyártott járművek drágulni fognak az amerikai piacon, és az eladásuk akár 6-9%-kal is csökkenhet. A szakértő szerint csak ezen a területen 150-300 millió euró közötti exportveszteségre lehet számítani évente. Itt idézzük fel, hogy két héttel ezelőtt a Pozsonyba látogató Orbán Viktor magyar miniszterelnök kijelentette, haverjának, Trumpnak a megválasztásával ők váltak a fősodorrá. Robert Fico pedig bólogatott mindehhez. Az a kérdés azonban nyitva marad, miből fog megélni az az autógyári munkavállaló, akit a Trump-adó miatt tesznek az utcára.

Valami készül

Bár nem sokat tudni a részletekről, ma történt egy olyan esemény is, amely akár hosszabb távon is meghatározhatja, az öreg kontinens sorsát. Brüsszelben találkoztak hétfőn az európai unió vezetői, hogy a közös védelempolitikáról tárgyaljanak. Az egyeztetésen részt vett Mark Rutte NATO-főtitkár és az unióból kiugrott Nagy-Britannia miniszterelnöke, Keir Starmer is. Ez az első alkalom, hogy az európai vezetők tisztán védelempolitikai ügyben ültek össze. A tárgyalás ennek megfelelően szigorúan zárt ajtók mögött zajlott, még az ilyen egyeztetések után szokásos közös nyilatkozatot sem adták ki. Sajtóinformációk szerint a találkozó tétje lehet az is, hogy a közös védelempolitika kialakításában az európai államok, Norvégiát beleértve, megkerülik-e az oroszbarátnak tartott Robert Fico szlovák és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt. Bennünk, egyszerű halandókban pedig csak az olyan nyitott kérdések maradnak, vajon a mi sorsunkat az említett két úriember az euroatlanti övezetbe, vagy Putyin karjaiba lökte-e éppen?

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program