1
Fotó: TASR/AP Photo (Geert Vanden Wijngaer)
A nem hivatalos Európai Uniós csúcstalálkozón való részvétele mellett Robert Fico (Smer-SD) miniszterelnök hétfőn Brüsszelben találkozott Dan Jorgensennel, az energiaügyekért felelős uniós biztossal, valamint Michael McGrath-tal, a demokráciáért és jogállamiságért felelős biztossal. Fico a Jorgensennel folytatott megbeszélést „hagyományosnak” nevezte, mivel a Szlovákiába irányuló gázszállításokról tárgyaltak. McGrath-tal pedig a szlovák alkotmány tervezett módosításáról beszéltek. Erről Fico egy Facebook-videóban számolt be, írja a TASR.
Fico elmondása szerint a szlovák kormány az Európai Bizottsággal közösen dolgozik azon, hogy alternatív gázimportot hozzanak létre Azerbajdzsánból Szlovákiába. Mint hangsúlyozta, ez egyfelől „jó, minőségi és biztonságos” gázellátást biztosítana Szlovákia számára, másfelől lehetőséget adna a gáztranzit fokozatos helyreállítására.
McGrath-tal folytatott megbeszélése során egy „technikai jogi problémát” vitattak meg, nevezetesen azt, hogy mikor élvezhet elsőbbséget a szlovák alkotmány az uniós jogszabályokkal szemben – fejtette ki Fico. McGrath emlékeztetett rá, hogy az uniós jog elsőbbsége szilárdan rögzített az Európai Unió Bíróságának ítélkezési gyakorlatában, és erről nem lehet vitát nyitni.
A szlovák kormányfő ismertette az alkotmány módosítására vonatkozó tervét, amely kimondaná, hogy Szlovákia csak két nemet – férfit és nőt – ismer el. A módosítás az örökbefogadásokra is vonatkozna. Fico továbbá azt is szeretné, hogy az állami nevelési-oktatási program összhangban legyen az alkotmánnyal.
Fico elmondása szerint McGrath-tal megállapodtak a párbeszéd folytatásában. Meggyőződése, hogy ha bármilyen alkotmánymódosítási javaslat véglegesen a szlovák parlament elé kerül, akkor az jogilag „tökéletes” lesz, és nem fog konfliktust kiváltani Brüsszellel.
Az EU-csúcs Fico szerint megerősítette, hogy „a világ teljesen megváltozott”. Megemlítette Donald Trump volt amerikai elnök lépéseit, aki vámokat vetett ki Mexikóra, Kanadára és Kínára, növelni akarja a védelmi kiadásokat, valamint javasolta, hogy Grönland az USA része legyen.
„Ezeknek a körülményeknek a fényében egyre fontosabb elmondani a szlovák közvéleménynek, hogyan fog viselkedni a kormány az EU- és NATO-tagságunk keretein belül, ha szembesülnie kell az említett nehézségekkel” – tette hozzá Fico.
Az eredetileg csütörtökre tervezett brüsszeli találkozót, amely a Szlovákián keresztül történő orosz gáztranzit leállításának ügyével foglalkozott volna, technikai okok miatt el kellett halasztani. A belga légteret lezárták, így a szlovák kormány különgépe kénytelen volt visszatérni Szlovákiába.