1
Fotó: TASR - archív
A Szlovák Titkosszolgálat (SIS) azzal, hogy nem semmisítette meg a Gorilla-ügyben készült felvételeket, megsértette Jaroslav Haščák pénzügyi befektető alapvető jogait – erről döntött az Alkotmánybíróság.
Az Alkotmánybíróság egyúttal elrendelte, hogy a SIS haladéktalanul semmisítse meg a Gorilla-akció során alkalmazott technikai eszközök eredményeit, amelyek Haščákot érintik – közölte a TASR hírügynökség.
Az Alkotmánybíróság szenátusa január 29-én, Haščák panaszának alapján hozta meg döntését. A bíróság szerint a titkosszolgálat megsértette az alkotmányban biztosított jogát a magán- és családi életbe való jogellenes beavatkozás elleni védelem tekintetében. Megállapította továbbá, hogy Haščák jogainak megsértése a Jogok és Szabadságok Alapokmánya, valamint az Emberi Jogok és Alapvető Szabadságok Védelméről szóló egyezmény alapján is alátámasztható.
Olyan felvételekről van szó, amelyeket a Pozsonyi Kerületi Bíróság 2005. november 23-i és 2006. május 18-i határozatai alapján szereztek be. A SIS-nek írásban tájékoztatnia kell a panaszost a felvételek megsemmisítésről.
Az Alkotmánybíróság korábban már elrendelte a SIS számára a Gorilla-akció során készült felvételek megsemmisítését Varga Zoltán panaszának nyomán, akinek lakását 2005-ben és 2006-ban a titkosszolgálat lehallgatta a művelet során. A Varga lakásának lehallgatására vonatkozó engedélyeket a Pozsonyi Kerületi Bíróság hagyta jóvá, azonban ezeket a döntéseket az Alkotmánybíróság később törvénytelennek nyilvánította.
Haščák ügyvédje, Martin Škubla az Alkotmánybíróság legfrissebb döntésére reagálva kiemelte, hogy ez az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletét teljesíti. Emlékeztetett arra, hogy Haščák 2014 óta folytat polgári pert az állammal a Gorilla-ügyben készült felvételek megsemmisítéséért.
„Ha kiderül, hogy ezek közül az anyagok közül néhány a SIS-en kívül más állami szervhez is kikerült, akkor ezen szervek kötelesek lesznek azokat a titkos információk jogosulatlan kezelésére vonatkozó előírások szerint kezelni, a SIS utasításai alapján. Ezért is kérjük, hogy hasonlóan a 2016-os esethez, amikor a rendőrség a Gorilla-akcióból származó anyagokat átadta az eredeti felelős szervnek (SIS), most is biztosítsák, hogy a SIS teljesíthesse törvényes kötelezettségét és megsemmisíthesse ezeket az anyagokat” – zárta Škubla.