Második próbálkozásra sikerült megnyitni a parlament rendkívüli ülését

camera

1

Második próbálkozásra sikerült megnyitni a parlament rendkívüli ülését

Fotó: TASR - Jaroslav Novák 

Megosztás

Második próbálkozásra sikerült megnyitni a parlament rendkívüli ülését, melyen az egészségügyi törvényeket és az építkezési törvényt vitatnák meg.

Az első próbálkozásra a parlament határozatképtelen volt, csak 75 képviselő jelentkezett be a szavazáskor.

A második kísérletkor viszont már sikerült megnyitni az ülést 76 képviselővel.

Az ellenzék élesen bírálta a kormánykoalíciót amiatt, hogy nem sikerült első próbálkozásra megnyitnia a rendkívüli parlamenti ülést, amelyet ők maguk hívtak össze. Az ellenzéki pártok szerint ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a koalíció képtelen megfelelően kormányozni – írja a TASR hírügynökség.

Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákia (PS) parlamenti frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy a parlament működése nem alapulhat azon, hogy valaki véletlenül eltéveszti a szavazást, vagy elfelejti megnyomni a jelenléti gombot. „Nem lehet minden egyes szavazásnál drámai helyzet” – fogalmazott, hozzátéve, ha nem tudják megfelelően vezetni az országot, akkor távozniuk kell. „Ez egyértelmű bizonyítéka annak, hogy a koalíció válságban van” – nyomatékosította.

Hasonlóan látja a helyzetet Branislav Gröhling, az SaS elnöke is, aki szerint „ha valóban az történt, hogy valaki hibázott, akkor ez a helyzet rendszeresen meg fog ismétlődni, ami elképzelhetetlen. Egy kormánykoalíciónak stabilnak és határozottnak kell lennie, és olyan törvényjavaslatokat kell beterjesztenie, amelyek valóban segítenek az embereknek.”

Igor Matovič, a Slovensko mozgalom vezetője a parlamenti ülést káosznak és szégyennek nevezte. „Valószínűleg így fog működni a parlament az elkövetkező hónapokban, és sajnos talán években is” – tette hozzá.

A kormány múlt héten fogadta el az egészségügyi törvényjavaslatot, amelyet gyorsított jogalkotási eljárásban kíván tárgyaltatni. A változtatások többek között az orvosok bérének valorizálására, a kórházak személyzeti normáinak bevezetésére és a kórházi dolgozók munkaidejének csökkentésére vonatkoznak. A jogszabály a kormány és az Orvosi Szakszervezet között megkötött szociális békemegállapodás részeként készült el. Ennek célja az volt, hogy megakadályozza a kórházak összeomlását, amely a több mint 3300 orvos által benyújtott felmondások miatt fenyegetett. A szakszervezetek azonban ragaszkodnak ahhoz, hogy a parlament február végéig elfogadja a törvényt, különben az érintett orvosok február 28-án felmondanak.

A képviselők várhatóan döntenek az új építkezési törvényjavaslatról is. A javaslat célja az állami építésügy professzionalizálása, a vállalkozások adminisztratív terheinek csökkentése és az eljárás egyszerűsítése, különösen a családi házak és a kisebb társasházak építésénél. Az úgynevezett fekete építkezések, illetve az építőipari fegyelem kérdésével is foglalkozik a jogszabály.

Várhatóan más, az építkezési törvénnyel kapcsolatos szabályozásokról is tárgyalni fognak az ülésen a képviselők. Hogy később ne adódjanak bonyodalmak, a módosításoknak az építési törvénnyel egy időben kell hatályba lépniük. A parlamentnek ezért gyorsított eljárás keretében kell tárgyalnia a módosításokról.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program