1
Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció
A Nemzetközi Rákellenes Szövetség (UICC) 25 évvel ezelőtt hirdette meg a Rákellenes Világnapot. Célja, hogy növelje a rákbetegségekkel kapcsolatos tudatosságot, mivel világszerte évente közel 10 millió ember hal meg a betegségben.
Szlovákiában a daganatos betegségek a második leggyakoribb oka a kórházi kezeléseknek és a halálozásoknak. Az országban évente körülbelül 13 ezer ember hal meg rákban – tájékoztatta a Paramétert az egészségügyi minisztérium kommunikációs osztálya.
A férfiaknál a leggyakoribb daganatos betegségek a prosztatarák, a vastagbél- és végbélrák, valamint a tüdőrák. A nőknél a mellrák áll az első helyen, ezt követi a vastagbél- és végbélrák, valamint a méhnyakrák. A gyermekek körében a leggyakoribb onkológiai betegségek közé tartoznak a leukémiák, az agydaganatok és a limfómák.
A daganatos betegségek 30-50%-a megelőzhető. Az onkológiai betegségek szűrése, az úgynevezett onkokontroll, az egyik leghatékonyabb eszköz a rák elleni küzdelemben. Segít a daganatos betegség korai stádiumban történő felismerésében azoknál, akik látszólag tünetmentesek. A rák korai felismerése növeli a sikeres kezelés esélyeit, és egyúttal kevesebb költséggel jár az egészségügyi ellátásban.
Szlovákiában jelenleg három típusú ellenőrzést végeznek, amelyeket teljes mértékben fedez a közegészségügyi biztosítás: a méhnyakrák, a vastagbél- és végbélrák, valamint a mellrák szűrése. Jelenleg előkészítés alatt állnak a tüdőrák és a prosztatarák szűrések is.
A prevenció fontos része a kockázati tényezők csökkentése is, amelyek hozzájárulnak a daganatos betegségek kialakulásához. Ilyenek különösen a dohányzás, az alkoholfogyasztás, az elhízás, a fizikai aktivitás hiánya és bizonyos vírusfertőzések, például a humán papillomavírus (HPV). A leghatékonyabb megelőzés a HPV fertőzés ellen a védőoltás, ezt Szlovákiában a közegészségügyi biztosítás fedezi a 12 és 15 év közötti lányok és fiúk számára.