Lelépett a miniszter képviselője, de a belügyér tiszteletben tartja ezt, és még valahol örül is

camera

1

Lelépett a miniszter képviselője, de a belügyér tiszteletben tartja ezt, és még valahol örül is

Rudolf Huliak és Roman Malatinec (Fotó:TASR - Jaroslav Novák) 

Megosztás

Beletörődött a hlasos belügyminiszter abba, hogy megint eggyel kevesebb képviselője van a pártjának. Roman Malatinec ugyanis kedden bejelentette, hogy hátat fordít a Hlas parlamenti frakciójának, és csatlakozik az SNS képviselői csoportjáról levált trióhoz, amelyiknek így már négy tagja lett. Az meg egy eredetileg 79 mandátummal munkához látó kormánykoalícióban szinte komoly erőt jelent.

Roman Malatinec távozása a Hlas-frakcióból és belépése a Národná koalícióba immár tény, el kell fogadni – jelentette ki a kormány szerdai ülése előtt Matúš Šutaj Eštok. A belügyminiszterként a Hlas pártot irányító politikus azonban annak örül, hogy a Rudolf Huliakékhoz átlépő képviselő továbbra is támogatja a kormányt. A miniszter azt is beismerte, a koalíció működése szempontjából már számottevő a négy képviselőből álló társaság, ezért meg kell vitatni és figyelembe venni  elvárásaikat is. Úgy gondolja, hogy kormányfői szinten is sor kerül erre.  

A kormányülés előtt a miniszter még szót ejtett a koalíción belüli örökzöld témáról, nevezetesen arról, hogy mikor várható a parlament elnökének április óta húzódó megválasztása. Szerinte először a pártjához tartozó Richard Rašinak meg kell válnia a beruházási ügyeket irányító tárcától. “Rövidesen sor kerül erre is” – így Šutaj Eštok. Azt azonban nem kommentálta, hogy Raši helyét a szintén hlasos Peter Kmec foglalná el.

Az oktatási miniszter is nyitottnak mutatkozik, ami az új parlamenti felállás miatti egyezkedést illeti. Tomáš Drucker kénytelen volt reagálni a Hlasból két hete “kirúgott” képviselők egyikére, Samuel Migaľra is, aki súlyos állításokat fogalmazott meg. Ez utóbbi egyebek mellett arról is beszélt, hogy az államfő pártbeli összekötője éppen az oktatási tárca irányítója, és az egyedüli, aki a kormány bukását szeretné, az maga a köztársasági elnök, mivel kijelölhetne egy hivatalnokkormányt a Hlas minisztereivel. Drucker visszautasította Migaľ állítását, de azt elismeri, hogy mivel Peter Pellegrinivel ismerik egymást, természetesnek tartja, ha egyeztet vele. Azonban azt kizárja, hogy az államfő a személyén keresztül irányítaná a volt pártját.

A tárcák csereberéje kapcsán szóba hozott Peter Kmec tudatosítja, hogy több újságban felbukkant a neve azzal kapcsolatban, hogy ő ülhetne a házelnökké választandó Raši székébe. Ám az uniós helyreállítási tervért felelős miniszterelnök-helyettes egyelőre az egészségügyi törvényre és az építkezési törvény elfogadására összpontosít, a kormány átalakításával összefüggő kérdésekkel csupán később foglalkozna. „Megvárjuk, milyen döntés születik a Hlasban, illetve a koalícióban” – tette hozzá Kmec, aki addig nem kíván nyilatkozni a lehetséges személyi változásokról. Druckerhez hasonlóan azonban őt is bántja, hogy a Hlas egyik alapító tagja távozott a pártból. „Sajnálom ezt a radikális döntést, sok mindent el lehetett volna rendezni a párton belül” – kommentálta a pártjából rövid időn belül harmadikként távozó Malatinec lépését.  

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program