A kormányhivatal egy Facebook-posztban azt taglalja, hogyan lehet kilépni az Európai Unióból

camera

1

A kormányhivatal egy Facebook-posztban azt taglalja, hogyan lehet kilépni az Európai Unióból

Fotó: TASR/AP 

Megosztás

Felettébb érdekes poszt jelent meg a kormányhivatal közösségi oldalán. A bejegyzésben részletesen írnak Szlovákia európai és nemzetközi közösségekbe való belépését és kilépését szabályozó jogszabályokról.

Leírják, hogy a Szlovák Köztársaság európai és nemzetközi közösségekbe való belépését és kilépését a nemzeti, európai és nemzetközi jogszabályok szabályozzák. Ezt a lépést megelőzi a politikai, gazdasági és jogi szempontok értékelése.

Elsőként az EU-ból való kilépés feltételeiről írnak. Kiemelik, hogy az Európai Unióból való kilépést az Európai Unióról szóló szerződés 50. cikke szabályozza. Bármelyik tagállam hozhat olyan döntést, hogy saját alkotmányos követelményeivel összhangban kilép az unióból. Ám előtte ezt hivatalosan jelentenie kell az Európa Tanácsnak. Ezután tárgyalások következnek az adott állammal a kilépés módjáról. A megállapodást az Európa Tanács köti meg a kilépő állammal, mely többséggel dönt, miután az Európai Parlament jóváhagyta azt.

Az Európai Unió szerződéseit az adott országnak nem kell tovább alkalmaznia a megállapodás hatálybalépésének napjától, vagy a kilépési bejelentést követő két év után. Az Európai Tanács dönthet e határidő meghosszabbításáról. Ha az adott állam később vissza akar lépni az EU-ba, arra van lehetősége, azonban bizonyos követelményeket teljesítenie kell.

A posztban arra is rávilágítanak, hogy a Szlovák Köztársaság Alkotmánya 7. cikkének (1) bekezdése értelmében Szlovákia szabad döntése alapján csatlakozhat más államok szövetségéhez. Egy ilyen szövetségbe való belépésről vagy abból való kilépésről alkotmánytörvény rendelkezik, amelyet népszavazásnak is meg kell erősítenie.

Részletesen írnak az EU-hoz való csatlakozásról is. Tudni kell, hogy az Európai Unióhoz minden olyan európai ország csatlakozhat, amely teljesíti az ún. koppenhágai kritériumokat. Ezek magukban foglalják a jogállamiság, a demokratikus intézmények, az emberi jogok, a kisebbségvédelem biztosítását, valamint a működő piacgazdaság meglétét. Kérelmet kell benyújtani az Európa Tanácshoz, majd ellenőrzi az Európai Bizottság, hogy megfelelnek-e a feltételeknek, és az EUrópa Tanács dönt a tagjelölti státusz megadásáról, amiben az összes EU-tagállamnak egyet kell értenie.

Ezt a folyamatot a csatlakozási tárgyalások követik, majd, ha minden rendben, jöhet a csatlakozási szerződés megkötése, amit jóvá kell hagynia az Európai Parlamentnek, majd az összes tagállamnak alá kell írnia és ratifikálni azt.

Szlovákia 2004. május 1-jén lépett be az Európai Unióba. Az alkotmány szerint a csatlakozás egyik feltétele a népszavazás volt, amelyet 2003. május 16–17-én tartottak. Ez volt az egyetlen érvényes népszavazás Szlovákia történetében.

A kilépési folyamat példájaként az Egyesült Királyság esetét említette meg a kormányhivatal. Kilépéséről egy 2016-os népszavazás döntött. Az Egyesült Királyság 2020. január 31-én lépett ki az Európai Unióból.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program