1
Jana Bittó Cigániková (Fotó: TASR)
Szerdán a parlament elfogadta az új építési törvényt, amely egyszerűbbé teszi a jelenlegi rendszert, gyorsítja a folyamatokat, illetve csökkenti a bürokratikus terheket. A törvényjavaslatot nemcsak a teljes koalíció, hanem a független képviselők nagy része, illetve az ellenzékből Jana Bittó Cigániková (SaS) is támogatta.
A törvényjavaslat 80 szavazatot kapott. Az új törvénynek köszönhetően, amely áprilistól lép életbe, egyszerűbbé válnak az építéssel kapcsolatos hivatali folyamatok.
A javaslatot az ellenzékből egyedül Jana Bittó Cigániková (SaS) támogatta, a közösségi oldalán megosztott bejegyzésben pedig ki is állt döntése mellett. Közölte, hogy ő nem szakértő, de mint sokan másokkal, vele és családtagjaival is előfordult, hogy éveket kellett várni egyes határozatokra, amiket alap esetben néhány hónap alatt el lehetett volna intézni.
„Képviselő vagyok, de egyúttal ember is. Vállalkozó voltam. Sosem hagytam fel a normális emberekkel való normális élettel. Amit az építési hivatalok műveltek az emberekkel, az egyszerűen zaklatás volt. Múlt időben írom, ugyanis áprilistól ez már a múlté. Igen, az én ellenzéki szavazatomnak is köszönhetően. És akkor mi van?” – írta bejegyzésében Bittó Cigániková.
Rámutatott, hogy az új törvénynek köszönhetően életbe lép az úgynevezett „kézbesítés fikciója”, ami annyit jelent, hogy ha a hivatal a törvényben meghatározott 30 napon belül nem válaszol, azt beleegyezésnek lehet tekinteni. Közölte továbbá, hogy számos olyan dolog egyszerűbbé válik, amit a saját telkünkön akarunk végezni. „Hisz hol élünk, hogy még a saját házamon se cserélhetem ki a tetőt? Áprilistól a kisebb épületeket, amennyiben két méterre vannak a szomszéd telkétől, elég csak bejelenteni, és már építkezhetünk is” – tette hozzá.
Mint írja, elejétől fogva tetszett neki a törvény, de azért ott motoszkált benne, hogy mégiscsak Fico koalícójának a javaslata. Dilemma előtt állt, hogy a politika vagy a jó törvény mellett döntsön-e. Így végül úgy határozott, hogy nem adta a szavazatát az ülés megnyitásához és a gyorsított eljáráshoz. Mint írja, ez volt a politikai rész, de amikor sor került magára, a törvényre, győzött benne a vágy, hogy jót cselekedjen, illetve hozzájáruljon.
„Valóban úgy gondolom, hogy a törvény jó. A személyi szabadság növelése és a bürokrácia csökkentése – mintha, csak az SaS-től származna. Szóval elnézést kérek ellenzéki kollégáim, még, ha egyedül is voltam így, senkitől sem hallottam egyetlen épkézláb érvelést, hogy miért legyünk ellene. Teljes mértékben megértem, hogy ellenzik Ficót, de kérem, ne legyünk közben az emberek ellen is” – zárta.
Az új építési törvény célja az állami építésügyi igazgatás professzionalizálása, az adminisztratív terhek csökkentése a vállalkozások számára, valamint az építési eljárás egyszerűsítése, különösen a családi házak és a kisebb társasházak esetében. Az építési törvény foglalkozik továbbá az úgynevezett illegális építmények problémájával, valamint az építési fegyelem alacsony szintjével is.