Sátoréknak segíthetett felhúzni egy illegális cigigyárat, az egész eljárás most a süllyesztőbe került

camera

1

Sátoréknak segíthetett felhúzni egy illegális cigigyárat, az egész eljárás most a süllyesztőbe került

Akik útjára indították a patonyi cigigyárat. Reisz Andor (bal) és Sátor Lajos (jobb) a bűnszervezet 2004-es "évzáró" ünnepségén  

Megosztás

Hét évnyi bírósági hercehurca után végül elévülésre hivatkozva leállították annak a pöstyéni vállalkozónak a perét, akit korábban azzal vádoltak, hogy segített a Sátor Lajos-féle bűnszervezetnek felállítani egy illegális cigarettagyárat. A Nagyszombati Járásbíróság az eljárás leállításakor a kormánypártok által elfogadott új büntető törvénykönyvet is figyelembe vette.

Mindez az Igazságügyi Minisztérium weboldalán elérhető bírósági határozatból következik. 

A cigigyár    

Mário Š. pöstyéni vállalkozó ügye először 2018-ban a nagy csallóközi maffiaper részeként került a Specializált Büntetőbíróság elé. A vád szerint a vállalkozó 2006-ban a dunaszerdahelyi bűnszervezet második emberével, Reisz Andorral megegyezett egy cigarettagyártáshoz szükséges gyártósor beszerzéséről. A masinát egy kínai cégtől vásárolták, és kezdetben a vállalkozó osztrói (Ostrov pri Piesťanoch) gyárában helyezték el. 

Eközben a bűnszervezet egy D. János nevű nagyfödémesi (Galántai járás) férfi nevére létrehozta a Tabak Plus nevű céget, majd egy diósförgepatonyi telephelyen hozzáláttak egy illegális cigarettagyár üzembe helyezéséhez. Reisz, Kádár Krisztián és Zakál Ferenc segítségével munkásokat is toboroztak a gyártósor mellé.

R. Róbert, H. László, F. Péter és R. Péter kezdetben Mário Š. osztrói üzemében dolgoztak, ahol betanulták a gép kezelését is. A gyártósor végül 2007 végén a patonyi telephelyre került – erről tanúskodik az a lízingszerződés is, amelyet a vállalkozó a Tabak Plus céggel kötött. A dokumentum szerint abban állapodtak meg, hogy a nincstelen nagyfödémesi stróman cége évi 4 millió szlovák korona fejében használhatja a gyártósort. 

Mário Š.-t nemcsak a gyártósor beszerzésével vádolták, hanem azzal is, hogy 13 tonna vágott dohányt szállított le a dunaszerdahelyi maffiának. 

Sátorék illegális biznisze azonban nem tartott sokáig: a rendőrség 2007. október 4-én lecsapott a patonyi telephelyre. A razzia során 12,8 tonna vágott dohányt és több mint 235 ezer szál hamis Marlborót foglaltak le. 

Bírósági hercehurca 

Kilenc évvel a razzia után, 2016-ban sikerült a hatóságoknak összekapcsolni a patonyi gyárat a dunaszerdahelyi bűnszervezettel. Ekkor hallgatták ki az üzem munkásait és a pöstyéni vállalkozót is. 

A munkások egy része már az előkészítő eljárás során beismerte, hogy Sátoréknak dolgoztak, és azt is, hogy egy osztrói gyárában tanulták meg a gyártósor kezelését. 

Két évvel a kihallgatásuk után kezdődött el a Specializált Büntetőbíróságon a nagy csallóközi maffiaper, ahol a Sátor Lajos-féle bűnszervezet valamennyi magas rangú tagja mellett a vállalkozót és a patonyi gyár négy munkását is a vádlottak padjára ültették. Az első tárgyalási napon a bíróság úgy határozott, hogy az öt férfi ügyét a Dunaszerdahelyi Járásbíróságra helyezi át. Mivel azonban az nem volt illetékes az eljárás lefolytatására, végül csak 2024 januárjában, az első vádemelés után hat évvel kezdődhetett el a tárgyalásuk a Nagyszombati Járásbíróságon.

A Nagyszombati Járásbíróság tárgyalásán is jártunk:

A bíróságon az üzem négy munkása a vád felolvasása után beismerő vallomást tettek. Az illegális cigarettagyárban betöltött szerepük miatt mindannyian két év felfüggesztett börtönbüntetést kaptak. 

Mário Š. volt az egyetlen, aki kitartott ártatlansága mellett, azt állítva, hogy nem tudott arról, hogy mindvégig egy bűnszervezettel üzletelt.  

Elévülve 

A pernek végül a kormány által elfogadott, a büntetési tételek radikális csökkentése és az elévülési idők lerövidítése miatt sokat kritizált új büntető törvénykönyv vetett véget. 

Mário Š. 2024 novemberében azzal fordult a bírósághoz, hogy az augusztusban az Alkotmánybíróság által is jóváhagyott új büntető törvénykönyv szerint az ellene indított eljárás már 2010 októberében – azaz három évvel a rendőrségi razzia után – elévült.

A bíróság 2025. január 12-én a vállalkozónak adott igazat, és leállította a büntetőeljárást. Három nappal később a döntés jogerőre emelkedett. 

A stróman 

A történtek legtragikusabb fejezete az, ami a strómannal, D. Jánossal történt. Miután a hatóságok 2007-ben lecsaptak a patonyi üzemre, a dunaszerdahelyi bűnszervezet úgy döntött, hogy megszabadulnak a “fehér lótól”. 

A jogerős bírósági ítélet szerint Kádár szállította le az áldozatot Horváth Lehel csótfai telkére. D. Jánost megbilincselték, Horváth ásni kezdett, Nagy Zsolt “Csonti” pedig megfojtotta az áldozatot. A holttestet beledobták a gödörbe, Horváth pedig egy bágerrel eltemette. 

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program