A Dôvera egészségbiztosító szerint az orvosok 136 ezer alkalommal követtek el hibát az elektronikus gyógyszerfelírás során

camera

1

A Dôvera egészségbiztosító szerint az orvosok 136 ezer alkalommal követtek el hibát az elektronikus gyógyszerfelírás során

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Dôvera egészségbiztosító elektronikus receptírási rendszere tavaly 136 ezer súlyos hibát észlelt az orvosok által felírt gyógyszerek esetében – tájékoztatta a TASR hírügynökséget Matej Štepianský, a biztosító PR-szakértője. Rámutatott, hogy ha az orvosok papíralapú recepteket írnak fel, az esetleges hibákat senki sem veszi észre időben.

„A Dôvera biztosítottjai számára 2024-ben kiállított összes orvosi recept 97 százaléka elektronikus úton (20,4 millió) készült, míg három százalékuk papíralapú volt (630 000)” – közölte Štepianský. Hozzátette, hogy a papíralapú receptek közül valószínűleg legalább 4000-et jogszabályellenesen állítottak ki.

A biztosító megállapította, hogy az elektronikus rendszer tavaly 28 ezer esetben akadályozta meg olyan receptek kiállítását, amelyek veszélyesen magas dózisú gyógyszert tartalmaztak volna. „Az elektronikus rendszer milliszekundumok alatt észlelte a hibát, és nem engedte kiállítani az ilyen recepteket” – magyarázta Štepianský.

További 85 ezer receptet azért nem hagyott jóvá a rendszer, mert azokat az orvosok tévedésből duplikálták volna – nem tudván, hogy ugyanazt a gyógyszert egy másik orvos már felírta a páciensnek. Ezen kívül 23 ezer receptet azért utasított el a rendszer, mert a betegeknek még volt elegendő készletük az adott gyógyszerből.

Štepianský kiemelte, hogy ezek a hibák kizárólag az elektronikus receptírásnak köszönhetően derültek ki. Hozzátette, hogy a rendszer segít megelőzni a receptek hamisítását és az ellopott orvosi pecsétek visszaélését is.

Emlékeztetett arra, hogy a papíralapú receptek használata csak bizonyos esetekben indokolt, például ha az orvos otthon látogatja meg a beteget, ha a technikai eszközök nem működnek, vagy ha egy saját rendelővel nem rendelkező orvos saját magának vagy hozzátartozójának ír fel gyógyszert.

Továbbá kifejtette, hogy tavaly leggyakrabban egyedi előállítású gyógyszereket, a második kategóriába tartozó kábítószereket és pszichotróp szereket, kötelező gyermekoltásokhoz szükséges vakcinákat, dialízisben részesülő betegek gyógyszereit, valamint az egészségbiztosító által előzetesen engedélyezett speciális készítményeket írták fel papíralapon.

Végül Štepianský hangsúlyozta, hogy az elektronikus receptek legnagyobb előnye, hogy az egészségbiztosító gyorsan ellenőrizheti a receptek helyességét, és azonnal figyelmeztetheti az orvosokat az esetleges hibákra.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program