1
![Folyik a harc a Volkswagenben a gyártási jogokért, a Fico-féle konszolidáció veszélyezteti Szlovákia pozícióját](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fparameter.sk%2Fapp%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fvolkswagen_tasr_0.jpg&w=1920&q=75)
Fotó: TASR - illusztráció
Arról dönteni, hogy milyen irányba haladjon tovább egy globális óriásvállalat, mint a német Volkswagen, még jó időkben sem volt egyszerű. Mindez pedig most még nehezebb, amikor nyíltan beszélnek radikális költségcsökkentésről, elbocsátásokról, valamint üzemek bezárásáról, illetve kínai versenytársaknak való eladásáról.
Az egyik legnehezebb stratégiai kérdés az, hogy hol mit fognak gyártani, és ez milyen eredményeket hoz majd a cégcsoport számára. A német Automobilwoche szerint ez a döntéshozatali folyamat már február eleje óta zajlik a vállalat központjában, és a tervek szerint április végéig véglegesítik a lépéseket.
Az új stratégia kétségtelenül érinti majd Szlovákia egyik legnagyobb munkáltatóját, a pozsonyi Volkswagent is – mutatott rá a Hospodárske noviny. Bár az üzem biztosítottnak látja az elektromos Porsche Cayenne gyártását, és a következő években a Passat és a Superb modellek is szerepet kapnak a termelésben, ez önmagában nem elegendő a foglalkoztatottság fenntartásához. A globális piaci versenyben, ahol más országok olcsóbb alternatívákat kínálnak, mindez komoly kihívást jelent.
„A vállalatoknak az idei évtől jelentősen magasabb költségekkel kell számolniuk. Globális környezetben működünk, és látjuk, hogy az autógyártás költségei számos szomszédos országban, például a Balkánon, Spanyolországban és Portugáliában is alacsonyabbak. Mi vagyunk a legrosszabb helyzetben” – állapította meg Alexander Matušek, az Autóipari Szövetség elnöke.
A szlovákiai üzem tisztában van azzal, mennyi erőfeszítés szükséges egy új modell gyártásának megszerzéséhez. A legfontosabb feladat meggyőzni a német anyavállalatot arról, hogy érdemes Szlovákiában termelni, ami folyamatos tárgyalásokat igényel.
A pozsonyi Volkswagen korábban jó teljesítményének köszönhetően nyerte el a luxus-SUV modellek gyártását, legutóbb pedig a Passat és Superb modelleket.
Nemcsak a Volkswagen, hanem a teljes szlovák autóipar számára is kihívást jelentenek bizonyos strukturális problémák. Az ország előnyére szolgál a kedvező földrajzi elhelyezkedés, Németország közelsége, a jól kiépített beszállítói hálózat és a beruházásokat vonzó ipari környezet. Ugyanakkor komoly hátrányt jelent a munkaerőhiány, az oktatási rendszer hiányosságai, valamint a gyártási költségek folyamatos növekedése, amelyet az emelkedő bérek, az egyre drágább energia és az új adók súlyosbítanak. Ilyen például a Robert Fico-kormány által bevezetett tranzakciós adó, amely iparági szakértők szerint hátrányos helyzetbe hozhatja az országot más versenytársakkal szemben.