A munkaügyi miniszter szerint szó sincs kormányátalakításról, de azt elismerte, hogy folyik a vita a pozíciókért

camera

1

A munkaügyi miniszter szerint szó sincs kormányátalakításról, de azt elismerte, hogy folyik a vita a pozíciókért

Erik Tomáš (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az parlamentben megváltoztak az erőviszonyok, amihez a kormány összetételét is igazítani kell – jelentette ki Erik Tomáš (Hlas), munkaügyi miniszter az STVR Sobotné dialógy (Szombati párbeszédek) című műsorában. Hangsúlyozta azonban, hogy szó sincs kormányátalakításról. Az ellenzéki képviselő, Ján Horecký (KDH) szerint a kormány képtelen a hatékony működésre. A KDH tiszteletben tartja a választási eredményeket, de nem minden áron – tette hozzá.

Kormányátalakítás vagy pozíciócserék?

„Nem nevezném ezt kormányátalakításnak, mert ez egy bevett kifejezés, amely teljesebb átszervezést jelentene, több pozíciót érintő változtatásokkal. Jelenleg csupán két pozícióról folyik vita” – magyarázta Tomáš. Szerinte minden érintett fél arra törekszik, hogy gyors megállapodás szülessen, lehetőleg február folyamán. Kiemelte, hogy a munkaügyi miniszteri poszt nem része ezeknek a tárgyalásoknak.

Horecký bírálta a kormány működését

Horecký azzal vádolta a kormánykoalíciót, hogy elsősorban saját embereivel törődik, ahelyett, hogy az ország problémáival foglalkozna. „Ez az egész a Büntető törvénykönyv módosításával kezdődött, majd azzal folytatódott, hogy egy éven át képtelenek voltak megállapodni a parlament elnökének személyéről. A koalíció példátlan módon menesztette az egyik ellenzéki alelnököt, és még az STVR tanácsába történő jelölésekről sem tudtak megegyezni” – sorolta kritikáit a KDH politikusa.

Tomáš visszautasította az előrehozott választások lehetőségét, és kiemelte, hogy a törvényjavaslatok továbbra is átmennek a parlamenten. Hangsúlyozta, hogy Matúš Šutaj Eštok, a Hlas elnöke erős pozícióban van, és élvezi a pártvezetés, az elnökség és a pártstruktúrák teljes támogatását.

Vita a pénteki tüntetésekről és Szlovákia uniós helyzetéről

A képviselők a pénteki (február 7-i) tüntetésekről is vitáztak. Tomáš hangsúlyozta, hogy Szlovákia Európai Unióból való kilépése nincs napirenden, és örömét fejezte ki, hogy legalább a KDH részt vett azon a kerekasztal-beszélgetésen, amely Szlovákia külpolitikai irányvonaláról szólt. Szerinte a többi ellenzéki párt, amelyet Peter Pellegrini államfő meghívott, azért nem vett részt, mert így el kellett volna ismernie, hogy az EU-ból való kilépés nem reális forgatókönyv. Horecký azonban bírálta a kormány külpolitikáját, mondván, hogy Szlovákia az EU peremére szorul, és kimarad a fontos döntésekből.

Tomáš: A „Segély helyett munka” projekt 22 millió eurót takarított meg

Tomáš kiemelte, hogy a Szociális Biztosító 22 millió eurót takarított meg a Práca namiesto dávok („Segély helyett munka”) programnak köszönhetően. A kezdeményezés új hatáskört adott az orvosszakértőknek, akik a táppénzes állományba kerülést ellenőrzik. „Amióta ez az intézkedés január 1-jén életbe lépett, hirtelen meredeken csökkent a táppénzes esetek száma Szlovákiában, ami arra utal, hogy sokan visszaéltek a rendszerrel” – állította a miniszter.

Horecký azonban rámutatott, hogy a Szociális Biztosító hiánya így is közel hárommilliárd euró, tehát a kormány sikerként bemutatott megtakarításai nem oldják meg a rendszer pénzügyi problémáit. (TASR)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program