A maximumhoz közelít a légúti megbetegedések száma – figyelmeztet a tiszti főorvos

camera

1

A maximumhoz közelít a légúti megbetegedések száma – figyelmeztet a tiszti főorvos

Fotó: Pixabay 

Megosztás

Az akut légúti fertőzések, valamint az influenza és az ahhoz hasonló megbetegedések száma a maximum felé közelít. Éppen ezért fokozott figyelmet kell fordítani a megelőzésre, egyéni szinten, közösségekben és nyilvános helyeken egyaránt – emlékeztetett Tatiana Červeňová, Szlovákia tiszti főorvosa. Hozzátette, hogy az előző naptári héten minden megyében jelentettek lokális influenzajárványokat, néhol járási szintű járványok is kialakultak.

„Arra számítunk, hogy az akut légúti fertőzések, köztük az influenza és az ahhoz hasonló betegségek előfordulása tovább fog növekedni egészen a tavaszi szünet időszakáig. A szünet alatt viszont fokozatos csökkenés várható, mivel megszakad a légúti fertőzések terjedése a gyermekközösségekben” – mondta Červeňová.

Hangsúlyozta a megelőzés fontosságát, kiemelve, hogy elsősorban kerülni kell a tüneteket mutató személyekkel való érintkezést.

A kézhigiénia betartására is figyelni kell: kezet kell mosni minden hazaérkezéskor, munkahelyre érkezéskor, tömegközlekedési eszközök használata után, orvosi rendelő és kórház látogatása előtt és után, ételkészítés és fogyasztás előtt és után, valamint WC-használatot követően. A kézmosás szappannal és meleg vízzel történjen, illetve alkoholalapú kézfertőtlenítőt is lehet használni. Fontos továbbá, hogy ne érintsük meg arcunkat és szemünket mosatlan kézzel.

Felhívta a figyelmet a légúti etikett betartására is: köhögés és tüsszentés esetén használjunk eldobható papírzsebkendőt, ha pedig nincs kéznél, a könyökhajlatba tüsszentsünk. Emellett naponta többször rövid ideig érdemes szellőztetni, rendszeresen fertőtleníteni a gyakran érintett felületeket, valamint kerülni a személyes tárgyak megosztását másokkal.

Az óvodákban reggeli egészségügyi szűrést javasol, amely során a személyzet ellenőrzi, hogy a gyermek egészségi állapota megfelelő-e az óvodai közösségbe való belépéshez.

„Ezzel megakadályozható, hogy beteg vagy még nem teljesen felépült gyermek kerüljön a közösségbe” – jegyezte meg Červeňová.

A betegség első tüneteinek jelentkezésekor ajánlott azonnal otthon maradni, hogy elkerüljük a fertőzés továbbadását a munkahelyen, az oktatási intézményekben és más közösségi terekben. Kórházakban, rendelőkben, szociális intézményekben, gyógyszertárakban és minden olyan helyen, ahol sok ember gyűlik össze, javasolt a száj és az orr eltakarása. Červeňová emlékeztetett arra is, hogy az influenza elleni oltás továbbra is elérhető, még a megnövekedett megbetegedési időszakban is. Fontos azonban tudni, hogy a megfelelő ellenanyagszint kialakulása 10–14 napot vesz igénybe.

A fokozott megbetegedési időszakban érdemes kerülni a kézfogást, az ölelést és a testi érintkezést olyan személyekkel, akikkel nem élünk egy háztartásban. A munkahelyeken célszerű megfontolni a személyes értekezletek és találkozók szükségességét, és amennyiben lehetséges, az otthoni munkavégzést előnyben részesíteni.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program