1
![Trump egyetlen kézvonással 70 ezer ember munkáját sodorhatja veszélybe Szlovákiában](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fparameter.sk%2Fapp%2Fuploads%2F2024%2F04%2Fautogyartas_tasr_1.jpg&w=1920&q=75)
Fotó: TASR - illusztráció
Donald Trump amerikai elnököt három hete iktatták be, de már komoly kereskedelmi háborúzásba kezdett. Egyrészt két szomszédjával, Kanadával és Mexikóval, másrészt a világgazdaságban mögötte loholó Kínával.
A Hospodárske noviny hétfőn megjelent cikkében rámutat, Kanada és Mexikó esetében ugyan elhalasztotta a vám bevezetését, egy hónap múlva még így is realitássá válhat. Márpedig ha Brüsszellel szemben is hasonló lépésre szánja el magát, mint arról már szót ejtett a kampánya során, akkor az előre bejelentett tarifákból következtetni lehet nagyjából arra is, hogy mivel sújtaná az EU-t. Kanada és Mexikó esetében 25%-os, Kína esetében pedig 10%-os vám bevezetéséről szóló rendeletet írt alá.
A pénzügyminiszter, Ladislav Kamenický (Smer-SD) szerint egy ilyen lépés a közép-európai régióban éppen minket érintene a legkedvezőtlenebbül.
„A V4 többi országához képest Szlovákia exportálja a legnagyobb arányban termékeit az Egyesült Államokba, így a kereskedelmi korlátozások esetén is mi lennénk a legnagyobb kockázatnak kitéve” – mondta a pénzügyminiszter a kereskedelmi és iparkamara múlt heti konferenciáján.
Hozzátette, az Egyesült Államokba irányuló export a teljes szlovák kivitel 4,1 százalékát teszi ki. Magyarországon ez az arány 3,4 százalék, Lengyelországban 3,3 százalék, míg Csehországban csupán 2,7 százalék.
A Szlovák Statisztikai Hivatal adatai szerint a pénzügyminisztérium becslései helytállóak. Tavaly az év első tizenegy hónapjában Szlovákia 4,1 milliárd euró értékben exportált árut a világ legerősebb gazdaságába, míg a teljes export közel 100 milliárd eurót tett ki. Ez azonban nyolc százalékkal kevesebb volt, mint 2023-ban.
A pénzügyminisztérium adatai szerint a kivitel 90 százalékát gépjárművek és egyéb gépek teszik ki. Az Egyesült Államokban különösen népszerűek a Németország számára Pozsonyban gyártott autók. A szlovák fővárosban készült járművek közül minden negyedik az Atlanti-óceán túloldalára kerül.
A vámok bevezetése a foglalkoztatásra is katasztrofális hatással lehet, mivel Kamenický szavai szerint az amerikai piac közvetlenül 2,9 százalékos foglalkoztatottságot jelent Szlovákiában, ami körülbelül 70 ezer munkahelyet érint. “A vámok bevezetése leginkább az autóiparban és a feldolgozóiparban veszélyeztetné a munkahelyeket” – magyarázta.