1
Fotó: Pixabay - illusztráció
A tavalyi év a nyugdíjrekordok éve volt: a Szociális Biztosító történelmileg legmagasabb számokat mutatta ki a nyugdíjakra fordított kiadások, a valorizáció és a nyugdíjasok számának tekintetében is.
Az állam által nyugdíjakra fordított összeg az elmúlt években rohamosan emelkedett, és a népesség „öregedésének” tendenciája miatt ez várhatóan a jövőben sem lesz másképp.
A kedvezőtlen demográfiai fejlődés szakértők szerint már most érezteti hatását. A nyugdíjrendszer kiadásainak növekedése nem tud lépést tartani a bevételek emelkedésével, nőnek az egészségügyi ellátás költségei, és a munkapiac is munkaerőhiánnyal küzd – mutatott rá az okokra a Hospodárske noviny.
A Szociális Biztosító adatai szerint a nyugdíjkiadások az elmúlt öt évben 74%-kal emelkedtek. Míg 2019-ben 7,4 milliárd eurót tettek ki, tavaly ez az összeg már 12,6 milliárd euróra nőtt. Ebből 316 millió eurót fordítottak szülői nyugdíjra, 823 millió eurót pedig a 13. havi nyugdíjra. Emellett jelentősen nőtt a megítélt nyugdíjak száma és az öregségi nyugdíj átlagos összege is, amely 2019-hez képest 48%-kal emelkedett.
Ugyanakkor, ha a Szociális Biztosító járulékbevételeit nézzük – amelyek munkáltatóktól, munkavállalóktól és egyéni vállalkozóktól származnak –, ugyanezen időszak alatt csupán 37%-os növekedés figyelhető meg. A bevételek 8 milliárd euróról 10,8 milliárd euróra emelkedtek, ami azt jelenti, hogy a járulékbevételek növekedése nem tudja fedezni a nyugdíjkiadások gyors ütemű emelkedését.
Emellett az is jól látható, hogy 2019 óta jelentősen megnőtt az az összeg, amellyel az állami költségvetésnek ki kellett egészítenie a Szociális Biztosító forrásait – míg 2019-ben erre nem volt szükség, tavaly már 2,72 milliárd eurót fordítottak erre a célra.
Martin Hudcovský, a Szlovák Tudományos Akadémia Közgazdaságtudományi Intézetének szakértője szerint az egyik fő probléma a foglalkoztatás növekedésének leállása. Emiatt nem érkeznek plusz járulékbevételek új munkavállalóktól, így a Szociális Biztosítónak nagyjából azonos számú dolgozó befizetéseiből kell gazdálkodnia.
Ezzel szemben a megítélt nyugdíjak száma folyamatosan nő, ami egyre nagyobb nyomást helyez a pénzügyi egyensúlyra. Emellett egyre nagyobb arányban nő a részmunkaidőben dolgozók száma, ami ismét alacsonyabb járulékbevételeket eredményez.
A kormány idei költségvetési előrejelzései is azt mutatják, hogy a nyugdíjrendszerben továbbra is folytatódik a bevételek elmaradása a kiadások mögött. A nyugdíjakra összesen 12,9 milliárd eurót szánnak, ebből 900 millió eurót a 13. havi nyugdíjra.