1
![Az Európai Bizottság egy intézkedés bevezetését fontolgatja, ami miatt drágábbak lehetnek a Kínából érkező csomagok](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fparameter.sk%2Fapp%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fcsomag_pixa-1739288716.png&w=1920&q=75)
Illusztráció (Fotó: Pixabay)
Az Európai Bizottság elkezdett foglalkozni a kínai webáruházakból érkező csomagokkal. Ezek egyre nagyobb számban jutnak el a piacunkra, és évről évre növekszik a mennyiségük. Csakhogy az európai fogyasztókhoz érkező termékek gyakran nem felelnek meg a biztonsági előírásoknak. A bizottság ezért egy új kezelési díj bevezetését vette fontolóra.
Az Európai Bizottság adatai szerint tavaly körülbelül 4,6 milliárd alacsony értékű csomag – vagyis 150 euró alatti küldemény – érkezett az Európai Unióba. Ez kétszer annyi, mint az előző évben, és háromszor annyi, mint 2022-ben – írja a HN.
Jelenleg a 150 euró alatti csomagok vámmentesek. Ennek a gyakorlatnak azonban hamarosan vége szakadhat. Az ok az, hogy a Kínából érkező termékek többsége nem felel meg az európai biztonsági előírásoknak.
Most viszont napirendre került egy vámreform, amely szerint a 150 euró alatti csomagokat is vámkötelessé tehetik. Emellett egy másik megoldás is felmerült, amelyet a bizottság néhány nappal ezelőtt mutatott be.
Konkrétan arról van szó, hogy kezelési díjat vezetnének be az ilyen csomagok feldolgozására, mivel az európai vámosok naponta hatalmas mennyiséget dolgoznak fel. Ezt a díjat a vásárlók fizetnék, így a rendeléseik drágábbak lennének.
A díj célja a vámellenőrzések kapacitásának növelése. Ezen kívül fontos téma a tisztességes piaci verseny is – az ultracélos kínai termékek hátrányos helyzetbe hozzák a helyi gyártókat, akiknek szigorú biztonsági és minőségi előírásoknak kell megfelelniük.
A legnépszerűbb kínai webáruházak közé tartozik az Aliexpress, a Temu és a Shein. Az utóbbi főként az olcsó ruházatról ismert, amely gyakran még a 10 eurós árat sem éri el. Az Európai Bizottság éppen a Sheinre kíván most jobban fókuszálni, mivel gyakran felmerül a ruházatukban található káros vegyi anyagok kérdése. Ezt az Európai Parlament alelnöke, Martin Hojsík is megerősítette a HN portálnak.
„Minden nap 12 millió kis csomag érkezik az Európai Unióba Kínából” – mondta a Progresszív Szlovákia politikusa. Véleménye szerint olyan termékek kerülnek piacra, amelyek nem felelnek meg az uniós biztonsági előírásoknak, és az öltözékek például nehézfémeket is tartalmazhatnak.
Egyelőre nem ismert, hogy pontosan milyen magasak lesznek a kezelési díjak a kínai webshopokból rendelt csomagokra, és hogyan fog mindez működni.