1
![Az uniós biztos szerint az amerikai vámok kivetése gazdasági szempontból ellentétes hatást vált ki](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fparameter.sk%2Fapp%2Fuploads%2F2025%2F02%2Fsefcovic-tasr-1739299668.jpg&w=1920&q=75)
Fotó: TASR
Az Európai Unió nem érti, hogy mi volt az indoka az uniós termékeket érintő amerikai vámok kivetésének, hiszen ez gazdasági szempontból ellentétes hatást vált ki - jelentette ki Maroš Šefčovič kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos Strasbourgban kedden.
Az Európai Parlament plenáris ülésének “a kereskedelem új korszakára való felkészülés” szükségességéről folytatott vitáján Maroš Šefčovič hangsúlyozta: a vámok bevezetése rosszat tesz a kereskedelemnek, és még rosszabbat a fogyasztóknak – írja az MTI.
A vámok visszavezetésével az Egyesült Államok a saját polgáraira vet ki adót, növeli a saját vállalkozásainak költségeit, és növeli az inflációt. A vámok nem csak a kereskedelmi partnerek számára károsak, hanem azt a kockázatot is magukban hordozzák, hogy számos más gazdaságot is destabilizálhatnak, vagy akár a globális kereskedelmi rendszer egészét – mondta. Ez egy olyan forgatókönyv, amelyben mindenki veszít – húzta alá.
Az Európai Unió mindig meg fogja védeni az érdekeit az igazságtalan intézkedésekkel szemben – jelentette ki Šefčovič, majd hozzátette: eljött az idő, hogy az unió megvizsgálja az amerikai intézkedésekre adható válaszokat.
“Határozottan és arányosan fogunk fellépni ellenintézkedések bevezetésével. Meg fogjuk védeni a gazdasági érdekeinket, meg fogjuk védelmezni a munkavállalóinkat, a vállalkozásainkat és a fogyasztóinkat” – fogalmazott Šefčovič, majd úgy folytatta: “noha meg tudjuk védeni az európai érdekeket, nem ezt a forgatókönyvet szerettük volna”.
Az uniós biztos hangsúlyozta: az EU továbbra is elkötelezett az építő párbeszéd mellett, készen áll a tárgyalásra, és kölcsönösen előnyös megoldásokat szeretne találni, ahol erre lehetőség van.
Kijelentette, az Európai Unió továbbra is elkötelezett a szabályalapú kereskedelem előmozdítása mellett. A kereskedelem, akkor tud virágozni, ha a szabályok méltányosak, a környezet pedig kiszámítható. A kereskedelmi partnerek között helyre kell állítani a bizalmat – húzta alá.
“Gondoskodni fogok arról, hogy az EU készen álljon bármilyen kihívásra, amelyet az új korszak hoz majd a kereskedelem területén”
– fogalmazott.
Az EU mindig is a kölcsönösen előnyös partnerségek lehetőségét kereste, amelyeknek lényege a stabilitás, a méltányosság és a fenntarthatóság.
“Ez különböztet meg minket másoktól. Ha pedig arra szükség van, akkor meg fogjuk védeni az iparunkat és az egységes piacot. Nagyon nagy a tét mind a két oldalon. Szeretnénk elérni, hogy továbbra is jól működjön a gazdaság, mert csak ez az értelmes választás”
– tette hozzá a kereskedelmi és gazdasági biztonságért felelős uniós biztos.