Minden, amit tudni kell az átköltözött sürgősségiről, és a parkolásról a kórháznál Dunaszerdahelyen

camera

8

Minden, amit tudni kell az átköltözött sürgősségiről, és a parkolásról a kórháznál Dunaszerdahelyen

Fotók: a szerző 

Megosztás

Február 3-tól átköltözött a dunaszerdahelyi kórház sürgősségi osztályra az épület egyik oldaláról a másikra. Ugyanitt található az általános orvosi és gyermekorvosi ügyelet (pohotovosť). Ezzel egyidejűleg némileg változott a parkolási rend és az aluljáró menetiránya is a kórháznál. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogyan.

Már mintegy öt és fél éve tájékoztattunk arról, hogy egy európai uniós projekt keretén belül széleskörű átépítésbe és modernizációba kezd a dunaszerdahelyi kórház. A projekt teljes költségét akkor 3,5 millió euróban határozták meg, és része volt a sebészeti és traumatológiai osztályt összeolvasztó sebészeti klaszter, a sebészet, a belgyógyászat és a neurológia intenzív betegellátási részlegeit összeforrasztó, ún. multidiszciplináris intenzív osztály (OAMIS), végül pedig egy új sürgősségi betegfelvételi osztály kialakítását. Az említett összegből a legnagyobb tételt, mintegy 2 millió eurót az OAMIS kialakítása emésztette fel, amire bő három éve került sor.

„A harmadik fázist jelentette az új sürgősségi osztály. Ehhez már mintegy egy éve megvan a használatbavételi engedélyünk, de szükség volt még rá, hogy kialakítsuk az új bejáratot és módosítsunk a kórház belső közlekedési rendjén” – árulta el érdeklődésünkre Bock Sylvia igazgatónő.

Horváth Zoltán, a kórház igazgatóhelyettese kifejtette, hogy az a hely, ahol az új sürgősségi kialakult, korábban egy összekötő folyosó volt a kórház régi és új részei között.

Az új sürgősségi a kórház keleti oldalán található, erre pedig már tábla is figyelmeztet a kórház előtti Nagyabonyi úton. A hátsó részbe külön feljáró vezet a rohammentővel behozott pácienseknek, míg elöl, a sürgősségi betegbejárón a saját lábukon érkezők mehetnek be. Belépéskor először az általános orvosi ügyelet rendelőihez érkeznek, ezen áthaladva a liftek mögött található a sürgősségi váróterme.

„Szakmailag a beruházást elsősorban az indokolta, hogy egy helyre kerül minden, közel az OAMIS-hoz. Az egyszerűbb esetek az udvarról érkeznek be a kórházba, az életveszélyes eseteket pedig mentővel hozzák a feljárón, ahol aztán egy csapat azonnal eldöntheti, hogy milyen orvos és hol kezeli tovább. A súlyosabb betegek ellátása tehát gördülékenyebb, gyorsabb és hatékonyabb” – húzta alá.

Ezzel egyidejűleg viszont némileg változott a parkolási rend is a kórházon belül. Noha a változás nem nagy mértékű, az igazgató és a helyettes által elmondottak alapján pontokba szedjük, amit tudni kell:

  • Néhány hete már megírtuk, hogy átalakítások zajlanak a kórház hátsó, ingyenes parkolójában. Ebből levágtak egy részt a kórház alkalmazottainak, mivel a sürgősségi betegbejáró előtt éppen az alkalmazottak parkolóiból alakítottak ki helyeket a páciensek számára.
  • A sürgősséginél lévő parkolókhoz a dm üzlet mögötti sorompón keresztül lehet bejutni, a parkolás azonban itt – ahogy a kórház saját belső területén is a nyugati oldalon – óránként 5 euróba kerül.
  • Figyelem: A sürgősségi előtt parkolók jegyét a váróban lévő ablaknál bonifikálják azok számára, akiket a sürgősségin elláttak. Ehhez a leletüket kell a parkolójeggyel együtt átnyújtaniuk. Aki kísérőként érkezik esetleg egy rohammentő után vagy más autóval, mint a páciens, azok jegyét nem térítik. Azokét sem, akik a kórház nyugati oldalán lévő fizetős parkolóban állnak le.
  • Megváltozott  belső menetirány is a kórház előtti aluljáróban: februártól keletről nyugat felé lehet haladni, a sürgősségitől ebbe az irányba lehet kimenni.
  • A Billa áruház előtti gyalogosátkelőhely megszűnt, a rohammentők haladásának megkönnyítése érdekében.

Az igazgatónő elmondta, azért térítik a sürgősségin kezelt páciensek parkolójegyét, mert nem tudják befolyásolni, hogy mennyit kényszerülnek várakozni. A betegosztályozó rendszerben (triázs) a tünetek, panaszok alapján egy szakápoló dönti el, kit látnak el elsőként, és előfordulhat, hogy az enyhébb panaszokkal érkezőknek többet kell várniuk.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program