1
![Pellegrini: Úgy tűnik, hogy az általunk ismert politikai és gazdasági világrend összeomlóban van](/_next/image/?url=https%3A%2F%2Fparameter.sk%2Fapp%2Fuploads%2F2024%2F11%2Fpellegrini-tasr-2024-1732040832.png&w=1920&q=75)
Fotó: TASR
Peter Pellegrini, a szlovák államfő pénteken, a müncheni biztonságpolitikai konferencia keretében találkozott António Costával, az Európai Tanács elnökével. A találkozón az energetikai kérdések mellett az Európai Unió lehetséges szerepét vitatták meg az ukrajnai háború lezárásával kapcsolatban – tájékoztatott a TASR kiküldött tudósítója.
„Úgy tűnik, hogy az általunk ismert politikai és gazdasági világrend összeomlóban van” – mondta Pellegrini. Az elnök szerint Szlovákia, mint kis ország, sokat nyert ebből a nemzetközi rendből és a multilaterális szervezetekből, hiszen egyértelmű szabályokra támaszkodhatott. Ezért szerinte el kell gondolkodni azon, hogyan fog a rendszer a jövőben működni.
A jelenlegi helyzettel kapcsolatban Pellegrini úgy véli, a politika egyre inkább a nagyhatalmak érdekei felé tolódik, akik a „fogadd el, vagy ne fogadd” elvét kezdik alkalmazni. Ez Szlovákia számára nem túl kedvező. Úgy gondolja, Európának meg kell vitatnia, hogyan reagáljon ezekre az eseményekre mint kontinens.
Pellegrini Costától azt kérdezte, az Európai Unió milyen módon tudná biztosítani, hogy részese legyen az Ukrajna jövőjéről szóló tárgyalásoknak. „Fontos, hogy Szlovákia számára is lényeges legyen, milyen lesz a háború utáni berendezkedés keleti szomszédunknál” – hangsúlyozta Pellegrini. A konfliktus lezárásával kapcsolatban úgy véli, nem lehet majd igazságos békéről beszélni, különösen, ha Ukrajna elveszíti területének egy részét.
„Ha sikerül megoldást találni, biztosítani kell, hogy az ne csak néhány évre szóljon, amely után a katonai tevékenységek újraindulnak, hanem hogy tartós béke legyen” – nyilatkozta az elnök. Véleménye szerint az Európai Uniónak egy bizonyos szakaszban be kell kapcsolódnia Ukrajna jövőjéről szóló tárgyalásokba, mivel bármilyen megállapodás jelentős hatással lesz rá.
„Oroszország és az Egyesült Államok is elvárja, hogy az Európai Unió ne csupán szervezetként legyen vezető, hanem legyenek olyan vezető személyiségei is, akik tiszteletet váltanak ki, és egyenrangú partnerként ülhetnek az asztalhoz. Jelenleg azonban sem az USA, sem Oroszország nem tekint így az EU-ra és annak képviselőire” – tette hozzá.
A beszélgetés komoly témája volt az energiakérdés is. Pellegrini emlékeztetett, hogy Szlovákia rendelkezik elegendő földgáztartalékkal erre a télre, de a helyzet bonyolultabbá válhat, ha nem találnak új forrásokat.
Az elnök elmondása szerint arra kérte az Európai Tanács elnökét, tegyen meg minden lépést Ukrajna irányába, és győzze meg Volodimir Zelenszkij elnököt, hogy találjon módot bármilyen földgáz tranzitjának helyreállítására az ország területén keresztül Európába. Ennek hiányában nemcsak Szlovákiának lesznek gondjai ősszel és télen, hanem az egész kontinensnek – figyelmeztetett.
„Bármilyen forrást is találunk Oroszországon kívül, el kell ismerni, hogy lehet, hogy elegendő gáz áll majd rendelkezésre, de rendkívül drága lesz, és Európa még kevésbé lesz versenyképes az Egyesült Államokkal és a világ más részeivel szemben” – jegyezte meg.
A müncheni konferencia szerinte történelmi jelentőségű volt az amerikai alelnök, J. D. Vance beszéde miatt, aki „nagyon világosan és a politikai korrektség figyelmen kívül hagyásával mondta el, mit gondol Európa politikájáról.” Pellegrini Vance felszólalását az utóbbi időszak egyik legélesebb és legközvetlenebb beszédének nevezte az amerikai adminisztráció részéről.