Norvégiában megszökött 27 ezer lazac, nem látta őket?

camera

1

Norvégiában megszökött 27 ezer lazac, nem látta őket?

Illusztrációs felvétel - Rawpixel.com 

Megosztás

Becslések szerint 27 000 hal tűnt el egy norvég partoknál található haltenyészetből. amelyet a globális tengeri halászatban érdekelt Mowi vállalat működtet.

A Guardian szerint a tenyésztett lazacok terén a világon piacvezető Mowi vállalat 500 norvég koronát (kb. 36 fontot) ajánl fel minden egyes befogott lazacért, miután állításuk szerint Troms északnyugati részén egy ketrecből a 105 000 hal mintegy negyede kiszabadult.

A norvég halászati igazgatóság közölte, hogy a szökést a Mowi jelentette vasárnap, miután észlelték, hogy a létesítményüknél egy ketrec külső gyűrűje megsérült a viharos időjárás következtében. A kiszökött halak átlagos súlya 5,5 kg volt.

Vegard Oen Hatten, a halászati igazgatóság szóvivője elmondta, normál esetben a haltenyésztők csak az üzem körüli 500 méteres övezetben végezhetnek visszafogási műveleteket szökés esetén. Azonban a jelenlegi helyzet mérete miatt a Mowit utasították, hogy ezen a zónán túl is folytasson befogási akciókat.

A környezetvédők szerint a megszökött lazacok súlyos környezeti problémákat okoznak: veszélyeztetik a vadlazacokat, mert csökkentik genetikai sokféleségüket, növelik a tengeri tetvek általi fertőzések kockázatát, és fokozzák a versenyt az ívóhelyekért – írja a Guardian.

Norvégiában évente 1,2 millió tonna tenyésztett lazacot exportálnak, emiatt pedig tavaly nyáron a vadlazacok száma történelmi mélypontra süllyedt, és le is zártak 33 folyót a lazachalászat elől. Idén további 42 folyó és három fjord lezárását javasolták.

Pål Mugaas, a Norske Lakseelver (Norvég Lazacfolyók) szervezet szóvivője szerint a tudomány bebizonyította, hogy a vad és a tenyésztett lazacok közötti kereszteződés olyan utódokat eredményez, amelyek hosszú távon alacsony túlélési esélyekkel rendelkeznek a természetben. Becslések szerint Norvégia vad atlanti lazacállományának kétharmada genetikai keveredésben áll elszökött tenyésztett lazacokkal.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program