Tibor Gašpar szerint jó, ha az Európai Unió képviselői nem vesznek részt az ukrajnai béketárgyalások első fordulóján

camera

1

Tibor Gašpar szerint jó, ha az Európai Unió képviselői nem vesznek részt az ukrajnai béketárgyalások első fordulóján

Tibor Gašpar (Fotó: TASR) 

Megosztás

Jó dolog, ha az Európai Unió képviselői nem vesznek részt az ukrajnai béketárgyalások első fordulóján, mert fennállna a veszélye, hogy akadályoznák a békés megoldást – jelentette ki Tibor Gašpar (Smer-SD), a parlament alelnöke az STVR Sobotné dialógy című vitaműsorában. Vitapartnere, Irena Bihariová, a PS mozgalom alelnöke és parlamenti képviselő ezzel szemben úgy véli, hogy Európának és Ukrajnának is jelen kell lennie a tervezett tárgyalásokon.

Gašpar álláspontját azzal indokolta, hogy egyes uniós vezetők és Mark Rutte NATO-főtitkár is hangsúlyozták: biztosítani kell, hogy Ukrajna erős tárgyalási pozícióban legyen. Ezenkívül felidézte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szavait, miszerint Európának saját hadseregre van szüksége. „Ezek a kijelentések inkább a feszültség fokozásáról és a fegyverkezésről szólnak, nem pedig a békés megoldás kereséséről” – mondta Gašpar. Felhívta a figyelmet a háború kezdetére is, amikor szerinte Boris Johnson volt brit miniszterelnök lebeszélte Zelenszkijt arról, hogy békemegállapodást kössön.

Az ukrán elnök szerint szükség van egy európai hadseregre

Bihariová szerint Európának részt kell vennie a béketárgyalásokon, mert a világ vezetői elsősorban saját hatalmi érdekeiket fogják szem előtt tartani. „Ha Donald Trump amerikai elnök egyedül tárgyal Vlagyimir Putyinnal, biztosak lehetünk benne, hogy a megállapodásuk nem fogja képviselni sem Európa, sem Ukrajna, és főleg nem Szlovákia érdekeit” – hangsúlyozta Bihariová.

Bírálta az új amerikai adminisztráció Európához való hozzáállását is, beleértve J. D. Vance amerikai alelnök pénteken (február 14-én) a Müncheni Biztonsági Konferencián elhangzott kijelentéseit. Vance Európát a szólásszabadság korlátozásával vádolta. „Azok, akik kampányaikban hazugságokat használtak, manipulálták a közvéleményt, dezinformációkat terjesztettek, és megkérdőjelezték a választások eredményeit, a legkevésbé alkalmasak arra, hogy a szólásszabadságról beszéljenek” – jelentette ki az ellenzéki képviselő.

Gašpar éppen ellenkezőleg, úgy gondolja, hogy az Európai Unió egyes képviselőinek reakciói azt igazolják, hogy „az európai progresszivizmus képtelen tükröt állítani.” Szerinte az amerikai adminisztráció azt mondja ki, amit az EU jelenlegi vezetése eddig elutasított. Bírálta az Uniót amiatt is, hogy még mindig nem kezdett tárgyalásokat Oroszországgal a békéről vagy a jövőbeli geopolitikai biztonsági garanciákról. Bihariová viszont úgy véli, hogy nem lehet biztonsági garanciákról tárgyalni olyasvalakivel, aki nem mutat megbízhatóságot ezen megállapodások betartását illetően.

Véleményt formáltak továbbá a Robert Fico szlovák miniszterelnök elleni merénylet ügyének alakulásáról is. Gašpar úgy véli, hogy az ügyiratok áttanulmányozása után az ügyész vádat fog emelni, és az eset bíróság elé kerül. Bízik abban, hogy a nyilvánosság többet megtudhat majd az elkövető indítékairól, kapcsolatairól és politikai radikalizációjáról.

„Ez hatással lehet az elkövetkező hetekben megrendezésre kerülő nyilvános gyűlésekre is, hogy az emberek megértsék: a politikai radikalizmus akár erőszakhoz és halálhoz is vezethet” – érvelt Gašpar. Bihariová egyetért azzal, hogy a nyilvánosság számára hozzáférhető ügyiratok egyes részeit közzé kell tenni, mert szerinte ez megakadályozná az ellenzék politikai felelősségéről szóló spekulációkat.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program