Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

camera

5

Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

Vlčko Pál a csallóközi maffiaper 2018-as tárgyalásán (Fotó: Cséfalvay Á. András)  

Megosztás

A Dunaszerdahelyi Járásbíróság szerdán (február 19-én) megszüntette a Sátor Lajos-féle dunaszerdahelyi bűnszervezet egykori tagja, a nagymegyeri Vlčko Pál ellen indított büntetőeljárást, akit korábban egy közel 400 ezer eurós adócsalás miatt ültettek a vádlottak padjára.

A dunaszerdahelyi maffia egykori tagja 2019 óta 25 éves szabadságvesztését tölti súlyos bűncselekmények, köztük gyilkosságok miatt. A megyeri származású Vlčko a 2000-es évek elején a bűnszervezet által elkövetett, utólag szinte felbecsülhetetlen mértékű ÁFA-csalások kulcsembere volt.

2020 márciusában a Dunaszerdahelyi Járásbíróság vádat emelt ellene egy közel 400 ezer euró értékű adócsalás ügyében:

A vád szerint az ekecsi székhelyű Toral s.r.o.-t a Sátor Lajos-féle bűnszervezet tagjai kimondottan fiktív számlákkal alátámasztott ÁFA-visszaigénylések céljából alapították 2004-ben. A cég egy ekecs-apácaszakállasi (Dunaszerdahelyi járás) stróman, az akkor 24 éves Pónya János nevén futott, és nem sokkal megalapítása után 75 millió szlovák korona (2,5 millió euró) értékben vásárolt ipari célra szánt gépeket.

A fiktív üzlet csak “papíron” valósult meg, azonban az elkövetők 12 millió koronányi (397 ezer euró) ÁFA-visszaigénylést nyújtottak be utána, amit a nagymegyeri adóhivatal ki is utalt számukra.

Később a cég ügyvezetője fel is vette a készpénzt a Toral bankszámlájáról, amin a csallóközi maffia tagjai, Sátor Lajos, Reisz Andor és Vlčko Pál osztoztak.

A szóban forgó strómant azóta is eltűntként keresik a hatóságok. Nagy valószínűséggel a bűnszervezet tagjai végeztek vele.

camera

5

Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

Pónya Jánost a mai napig eltűntként tartják számon (Fotó: Belügyminisztérium) 

Vlčko mellett a nagymegyeri adóhivatal korábbi igazgatónőjét, Benovics Zitát is vád alá helyezték, aki az ügyészség szerint segített a dunaszerdahelyi maffiózóknak végrehajtani a bűnös ügyletet.

Darabjaira hullott eljárás

A bírósági vádemelés közvetlenül a szlovákiai “COVID-lockdown” előtt, 2020. március 4-én történt, az eljárás nagyon nehézkesen haladt. Az eljárást először a járvány hátráltatta, majd elhunyt a szenátus egyik tagja – egy bírósági ülnök –, és az ügyben jó ideig nem is tartottak tárgyalást.

Miután az ülnököt hosszú idő után sikerült pótolni, elkezdődhetett a bizonyítási szakasz, ám közben az illetékes dunaszerdahelyi bíró nyugdíjba vonult. Az ügyet egy új bírónő kapta meg, és 2024. elején a tárgyalás újrakezdődhetett volna, de ez mégsem történt meg, mert 2023. végén az egyik vádlott, Vlčko Pál ügyvédje elhalálozott, így védő nélkül maradt.

camera

5

Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

Vlčko Pál 2020 januárjában a Nagyszombati Járásbíróságon (Fotó: Paraméter) 

Az utolsó bírósági tárgyalást 2024. októberében tartották volna, a két vádlott ekkor nyilatkozhatott volna arról, hogy a bíróváltás okán beleegyeznek-e abba, hogy az eljárás ott folytatódjon, ahol az előző bíróval abbamaradt, vagy pedig az egész ügyet elölről kell kezdeni – a szlovák jogszabályok szerint a vádlottaknak bíróváltás esetén erről jogukban áll dönteniük.

Vlčko Pál és Benovics Zita azonban ezzel kapcsolatban nem tettek nyilatkozatot, mert 2024 augusztusában életbe lépett az új büntető törvénykönyv, amely alapján a szóban forgó 2004-es csalás már elévült. A tárgyalást akkor határozatlan időre elhalasztották.

Maffiózók hivatalnoka

2024. december 3-án újabb halálhír érkezett a büntetőeljárás háza tájáról:

nagymegyeri lakásában holtan találták Benovics Zitát.

„A begyűjtött információk alapján nem történt bűncselekmény, ezért nem volt szükség a rendőrségi eljárás folytatására” – adta hírül a rendőrség.

camera

5

Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

Benovics Zita a Dunaszerdahelyi Járásbíróságon (Fotó: Barak Dávid)  

“A Dunaszerdahelyi Járásbíróság megszüntette a vádlott ellen folytatott büntetőeljárást, (…), mivel a büntetőeljárás lefolytatása kizárt, tekintettel arra, hogy a vádlott elhunyt” – tudtuk meg Jana Kondákorovától a nagyszombati kerületi bíróságok szóvivőjétől.

Benovics Zita korábban a Ján Zárecký vezette pozsonyi bűnbandával is összejátszott. A bűnszervezet hamis számlákra hivatkozva 4,5 millió euró adó-visszatérítést igényelt a nagymegyeri adóhivatalnál, amiből 900 ezret ki is fizettek nekik. Benovicsot öt év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték.

Az igazgatónőnek volt egy ennél korábbi ügye is: 2015-ben vádalku keretében beismerte, hogy kenőpénzt fogadott el a Szlovákiában élő orosz vállalkozótól, Szergej Szalmanovtól. Az adóhivatal korábbi vezetőjét 2 ezer euró pénzbírság megfizetésére kötelezték.

Cikkünk Benovics Zitáról:

Vlčko megúszta

2025. február 19-én, szerdán a Dunaszedahelyi Járásbíróság zárt ülésén végül Vlčko Pál sorsa is eldőlt:

"A Dunaszerdahelyi Járásbíróság megszüntette V.P. vádlott ellen folytatott büntetőeljárást , (...), mivel a büntetőeljárás elévült" - írta a Paraméternek Kondákorová.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Vlčko Pál nem az egyetlen a dunaszerdahelyi bűnbanda környezetéből, akinek kukázták az ügyét: Mário Š. pöstyéni vállalkozó ellen indított büntetőeljárást is elévülésre hivatkozva szüntették meg. A férfit azzal vádolták, hogy egy gyártósort és 13 tonna vágott dohányt szállított le Sátorék dióspatonyi (Dunaszerdahelyi járás) illegális cigarettagyárának.

Így rázta le magáról a vádakat a pöstyéni vállalkozó:

(Vég)ítélet

Vlčko Pált 2018-ban a nagy csallóközi maffiaper során állították bíróság elé. A férfit azzal vádolták, hogy szerepet vállalt egy stróman, Roman R. likvidálásában, valamint hogy részt vett Écsi Béla “levadászásában”, ahol testőre, Branislav K. is életét vesztette.

camera

5

Sátor Lajos nagymegyeri emberének sikerült megszabadulnia az adócsalás vádjától, a bíróság megszüntette az eljárást

Vlčko Pál a csallóközi maffiaper 2018-as tárgyalásán (Fotó: Cséfalvay Á. András)  

A férfi a csallóközi maffiaper során arról vallott, hogy a 2000-es évek elején egy Reisz Andorral folytatott beszélgetés során merült fel, hogy a nagymegyeri hivatal igazgatónőjét Vlčko fiatalkora óta ismeri.

Vlčko nemsokára meg is kereste a Benovicsot, akivel aztán megállapodást is kötött.

„Az igazgatónő azt mondta, hogy ha lesz valamilyen cég, amivel üzletelni akarok, adjam meg a nevét, ő pedig majd megmondja, hogy mit lehet vele csinálni. Megegyeztünk, hogy ha ÁFA-visszaigénylést adunk be, a hivatal nem fog ellenőrzést küldeni ránk”

– mondta Vlčko a 2018-as bírósági tárgyaláson. Ha esetleg mégis kaptak ellenőrzést, akkor sem történt semmi gond, mert előre tudtak róla, és elegendő idejük volt úgy felkészülni, hogy a hivatal ellenőrei mindent rendben találjanak.

Vlčko vallomása:

A férfi szerint minden egyes “bűnös ügyletből” Benovics a profit 10 százalékát tette zsebre.

Eleinte Vlčko a saját, illetve hozzátartozói cégein keresztül hajtotta végre az ÁFA-csalásokat, később azonban “fehér lovakat” kezdtek használni a bonyolult gazdasági bűncselekmények elkövetéséhez.

Aztán valamikor 2005 közepére a csalássorozat akkora méreteket öltött, hogy a rendőrségi kapcsolat már nem tudta tartani a hátát a bűnszervezetnek. Az ügyletek állítólag befejeződtek, ám a vég nem volt fájdalmas senki számára, Benovics Zitát sem rúgták ki azonnal, csak egy-másfél év múlva kellett távoznia a nagymegyeri adóhivatal igazgatói posztjáról.

A Specializált Büntetőbíróság eredetileg 21 év börtönbüntetésre ítélte a nagymegyeri férfit, aki fellebbezett a döntés ellen. A Legfelsőbb Bíróság végül elutasította Vlčko keresetét, és egyben 25 évre súlyosbította büntetését.

A Sátor-féle maffiaügyek legutóbbi bírósági felvonásai:

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program