Boris Kollár pert vesztett Čurillával szemben, még fizethet is neki!

camera

2

Boris Kollár pert vesztett Čurillával szemben, még fizethet is neki!

Boris Kollár - Fotó: TASR - Jakub Kotian 

Megosztás

A parlament korábbi elnöke, Boris Kollár (Sme rodina) pert vesztett Ján Čurillával, a néhai Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) vizsgálótisztjével szemben.

Ján Čurillát és csapatát a NAKA-nál gyakran illette a Čurilla-maffia kifejezéssel, amiért a vizsgálótiszt 100 ezer eurós kártérítést követelt tőle a per keretén belül hitelrontásért. Már korábban közölte, hogy a pénzt jótékony célra ajánlaná fel.

A Pozsonyi IV. Városi Bíróság most helyt adott a keresetének, és elrendelte, hogy Boris Kollárnak ne csak bocsánatot kelljen kérnie a nyomozóktól, de 50 ezer eurós kártérítést is fizetnie kell – írja a SME.

Simona Stahovcová bírónő szerint a politikus a vizsgálótiszt személyi jogait sértette meg a maffiázással. Kijelentette, hogy az egyik legfőbb közjogi méltóság maffiózónak nevezett egy rendőrt, noha Čurillát csak gyanúsították, nem elítélték.

Kollárnak egy Facebook-posztban és egy hazai hírügynökségnél fizetett hirdetésben is bocsánatot kell kérnie a rendőrtől.

A SME közölte, hogy sem Kollár, sem Čurilla nem vett rész a döntés kihirdetésénél, mivel azonban első fokú határozatról van szó, várható, hogy Kollár fellebbezni fog.

camera

2

Boris Kollár pert vesztett Čurillával szemben, még fizethet is neki!

Ján Čurilla - Fotó: Denník N 

Kollár a védelme során arra hivatkozott, hogy egy általános megnevezésről volt szó, amely nem irányult egyének ellen, és állította, hogy semmi személyes nincs közte és Čurilla között. A bíróság előtt kijelentette, hogy kész lett volna bocsánatot kérni, de azzal a feltétellel, hogy nem indul ellene büntetőeljárás.

A politikus a parlament elnökeként, négy nappal azután használta először a kifejezést, hogy őrizetbe vették a nyomozókat, majd röviddel később vizsgálati fogságba helyezték őket, hogy két hétre rá a fellebbviteli bíróság az egész eljárás indokolatlanságára hivatkozva szabadon bocsássa őket.

Čurilla és társai nyomozást indítottak a belügyi inspekción belül Diana Santusová által vezetett nyomozócsoport ellen, a Legfőbb Ügyészség viszont – példa nélküli módon – úgy szüntette meg az eljárást, hogy bárki meg lett volna gyanúsítva.

Čurilla a bíróságon is figyelmeztetett, hogy soha meg sem gyanúsították őt szervezett bűnözői csoportban való részvétellel. Emellett felhívta a figyelmet arra is, ahogy a Čurilla-maffia kifejezés elterjedt, és az akkori kormány elleni tüntetéseken is szerepelt például olyan transzparens, melyen az állt, hogy a Čurilla-maffia megölte az apámat, illetve a férjemet.

Kiderült, azonban, hogy a transzparenst a Takáč-klánhoz tartozó maffiózó, Martin Mikulec lánya és élettársa tartotta a transzparenst. Mikulec korábban öngyilkos lett. Čurilla korábban éppen a szervezett bűnözői csoportok felszámolásán dolgozott.

Čurilla a bíróság előtt kijelentette, hogy Kollár lépéseinek hátterében azt gyanítja, hogy ő maga személyesen részt vett Vladimír Pčolinský korábbi SIS-igazgató letartóztatásánál, akit ma is korrupcióval gyanúsítanak. Pčolinský a Sme rodina jelöltje volt és sokak szerint az ő őrizetbe vétele indította el az ún. rendőrháborút.




A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program