Elcsalt ÁFA, nevetséges büntetés, eltitkolt ítélet: Távozik posztjáról az önkormányzati képviselő

camera

2

Elcsalt ÁFA, nevetséges büntetés, eltitkolt ítélet: Távozik posztjáról az önkormányzati képviselő

Illusztráció: Poroknovec Erik 

Megosztás

Utolérte a múltja Tallós (Galántai járás) egykori önkormányzati képviselőjét, akit nemrég egy 15 évvel ezelőtti adócsalás miatt ítéltek el. Aggodalomra azonban nem volt oka: részben a kormány büntető törvénykönyv-módosításainak köszönhetően aránytalanul enyhe büntetéssel megúszta az eljárást – a vállalkozónak a kár mindössze harminc százalékát kellett visszafizetnie. Így ez az ítélet is cáfolja a kormány tagjainak azon állítását, hogy a „büntetőjogi reformok” elsődleges célja a keletkezett kár megterítése volt.

A Nagyszombati Járásbíróság bírója, Branislav Krivošík 2024. november 14-én bűnösnek találta Bihercz Imre tallósi vállalkozót adócsalás bűncselekménye miatt. Az ítélet szerint Bihercz a Big Trans nevű cégen keresztül 2009-ben fiktív ügyletekre és hamis számlákra hivatkozva igényelt nagy összegű ÁFA-visszatérítéseket.

Az ítélet szerint Bihercz Imre nyolc esetben, összesen 413 ezer eurónyi ÁFA-visszatérítést igényelt, amelyből 165 ezer eurót ténylegesen meg is kapott az adóhivataltól. A fiktív számlákra alapozott üzlettel tehát jogosulatlanul 165 000 eurót csalt ki az államkasszából.

A bíróság végül az egyik legenyhébb büntetést szabta ki: Bihercz Imrét 50 ezer euró pénzbüntetés megfizetésére kötelezték, ami a tényleges kár, azaz az említett 165 ezer euró körülbelül 30 százaléka. A tallósi vállalkozót sem börtönbüntetés, sem felfüggesztett szabadságvesztés nem sújtotta, az ítélet szerint csak abban az esetben kell két évre rács mögé vonulnia, ha nem fizeti be a pénzbüntetést.

Mivel sem a vállalkozó, sem a nagyszombati kerületi ügyészség ügyésznője nem fellebbezett, ezért az ítélet jogerős.

Az ügynek van egy további érdekessége: Bihercz Imrét 2022-ben Tallós önkormányzati képviselőjévé választották. A hatályos jogszabályok szerint mandátuma azon a napon megszűnt, amikor az ellene hozott bírósági ítélet jogerőre emelkedett – azaz még november közepén.

De mint azt portálunk megtudta, a vállalkozó az ítélet után sem hagyta el pozícióját – továbbra is részt vett az önkormányzat ülésein, végül csak három hónap után távozott, azt követően, hogy a Paraméter felhívta Horváth Zoltán polgármester figyelmét a novemberi jogerős ítéletre - amiről a község vezetőjének állítólag addig nem volt tudomása.

Hamis számlák, fiktív üzletkötések

A férfi ellen 2023 novemberében emeltek vádat először a fent felsorolt bűncselekmények miatt, de az eljárásban bíróváltás történt, így a vádemelést meg kellett ismételni.

A vád újbóli felolvasására közel egy évet kellett várni, mivel a tárgyalásokat folyamatosan elnapolták. Közben életbe lépett a kormány által elfogadott, a büntetési tételek radikális csökkentése és a megkurtított elévülési idők miatt sokat kritizált új büntető törvénykönyv.

Az új szabályozás 2024. augusztus 6-án lépett hatályba, Bihercz ellen pedig pár héttel később, 2024. szeptember 17-én emeltek újra vádat, amelyet már az új, számára kedvezőbb büntető törvénykönyv szerint módosítottak.

Cikkünk a vádemelésről:

Portálunk is részt vett a szeptemberi tárgyaláson, ahol konkrét példák is elhangzottak a bevezetőben már említett fiktív üzletkötésekre. 2009-ben a vállalkozó cége, a Big Trans 1,3 millió euró értékben vásárolt egy érsekújvári cégtől autógumikat és építőipari anyagokat. A “nagybevásárlás” azonban csak papíron történt meg. Bihercz hamis számlákat nyújtott be a nagyszombati adóhivatalnak, és közel 200 ezer eurót igényelt vissza ÁFA-visszatérítés címén, amit igaz, a hivatal végül nem fizetett ki számára.

Az ítélet szerint Bihercz nyolc esetben hajtott végre ilyen és ehhez hasonló műveleteket, ötször pedig sikerrel is járt, a nagyszombati adóhivatal összesen 165 ezer eurót utalt át a cég számlájára.

A vádemelésről szóló cikkünkben azt írtuk, hogy a régi szabályozás szerint jogerős ítélet esetén akár börtönbe is kerülhetett volna a vállalkozó, hiszen pár hónappal ezelőtt még 7-től 12 évig terjedő szabadságvesztést lehetett volna kiszabni az ügyében. Ám a Btk. módosítása után valószínűbb volt, hogy felfüggesztett szabadságvesztéssel megússza az egészet.

Végül ez a forgatókönyv sem bizonyult igaznak, ugyanis a bíróság kizárólag 50 ezer euró pénzbüntetéssel sújtotta az elítéltet.

Törvényes és indokolt

Megszólítottuk a Nagyszombati Kerületi Ügyészséget, mert szerettük volna megtudni, hogy az ügyben eljáró ügyésznő miért mondott le a fellebbezés jogáról.

Az ügyészség válaszában elismerte, hogy még a büntető törvénykönyv módosítása után is szóba jöhetett volna a felfüggesztett börtönbüntetés, de ahogy azt Mojmír Hunától, a kerületi ügyészség szóvivőjétől megtudtuk:

„Az aktuális iránymutatások és az állam büntetőpolitikája szerint azonban a pénzbüntetést előnyben kell részesíteni a feltételes szabadságvesztéssel szemben, mivel az gazdasági szempontból nem hatékony és nem jelent bevételt az állami költségvetés számára.“

Egyébként az állami költségvetés számára nem jár bevétellel Bihercz elítélése, hiszen a vállalkozó 165 ezer eurót tett zsebre, viszont a bíróság a tényleges kárnak nagyjából csak a 30 százalékát „szedte be“.

A szóvivő szerint az ügyészség részéről azért sem került sor a fellebezésre, mert:

„Figyelembe véve a hasonló büntetőügyekben hozott jogerős ítéleteket, a cselekmény enyhébb jogi minősítését, a vádlott személyét, a bűncselekmény elkövetésének módját, valamint az elkövetés óta eltelt időt, (több mint 15 év telt el a bűncselekmény elkövetése és a jogerős bírósági ítélet között! – szerk. megj.) az ügyészség a kiszabott büntetést törvényesnek és indokoltnak értékelte“ – válaszolta Huna.

Vagyis Bihercz elkövetett egy bűncselekményt, a bíróság ezért el is ítélte, a történet végén mégis ő jött ki győztesen: az 50 ezer eurós pénzbüntetés kifizetése után is nagyjából 110 ezer euróval lett gazdagabb az adófizetők pénzéből – erről az összegről pedig immár jogerős bírósági döntés mondja ki, hogy törvénytelenül jutottak hozzá.

Mindeközben a kormány képviselői a büntető törvénykönyv módosításakor azzal érveltek, hogy a cél a szigorú büntetésekről a bűncselekményekkel okozott károk megtérítésére helyezni a hangsúlyt. 

Cikkünk a büntető törvénykönyv módosításáról:

„Erről most hallok először“

Az ügy további érdekessége, hogy a vállalkozót a 2022 őszén tartott önkormányzati választások során a Magyar Szövetség támogatásával képviselővé választották Tallóson.

A képviselő-testületi tagok jogait és kötelességeit a községi önkormányzatokról szóló törvény szabályozza, amely kimondja, hogy szándékosan elkövetett bűncselekmény esetén a képviselő megbízatása azonnal megszűnik. 

A Bihercz Imrét adócsalásért bűnösnek találó ítélet 2024. november 14-én emelkedett jogerőre, így a mandátuma még aznap megszűnt. Ennek ellenére a vállalkozó továbbra is részt vett az önkormányzat ülésein.

Ezt Horváth Zoltán, Tallós polgármestere is megerősítette portálunknak, akit február 19-én kerestünk fel. Meglepődött, amikor közöltük vele, hogy a képviselőt novemberben adócsalásért jogerősen elítélték:

„Erről most hallok először“ – mondta röviden a polgármester, hozzátéve, hogy utánajár az ügynek.

Egy nappal később Horváth jelezte portálunknak, hogy Bihercz mandátuma valóban megszűnt még tavaly novemberben. A község ezért rendkívüli önkormányzati ülést hívott össze február 24-re, ahol az új képviselő – aki Bihercz megüresedett székét pótolja – is leteszi az esküjét.

A polgármester azért sem tudhatott a vállalkozó adócsalási ügyéről, mivel a törvény azt is kimondja, hogy a bíróság döntését a képviselő „köteles írásban haladéktalanul a község tudomására hozni“. 

Tehát magának az elítélt adócsalónak kellett volna jeleznie az önkormányzat felé, hogy bűncselekményt követett el. 

Bihercz ezt azonban három hónap elteltével sem tette meg. Ennek ellenére nem kell semmilyen következménytől tartania, mivel a jogszabályok nem írnak elő büntetést a mulasztásért.

Kérdéseinket elküldtük a Magyar Szövetségnek, amint választ kapunk, frissítjük cikkünket. 

A vezekényi cigigyár

Az adócsalást végül 15 év után sikerült rábizonyítani Bihercz Imrére és a Big Trans nevű cégére. Ám másfél évtizeddel ezelőtt volt egy másik gyanús vállalkozása is.

2010 májusában testvérével, Bihercz Gáborral létrehozták a Golden Tobacco céget, amely egy cigarettagyárat üzemeltetett a Tallóssal szomszédos Vezekényen. Bihercz Gábor neve az utóbbi években többször is elhangzott a csallóközi, és az alsóhatári maffiaperek során. A bírósági eljárások több vádlottja és tanúja is úgy vallott, hogy a vízkeleti férfi tagja lehetett a Sátor Lajos-féle dunaszerdahelyi bűnszervezet galántai szárnyának.

A Golden Tobacconak volt egy harmadik alapítója is, Bodnár Ferenc. A nyíregyházi férfiról Kádár Krisztián, a dunaszerdahelyi maffia egykori magas rangú tagja is említést tesz az Ellenségem ellensége című könyvében. Kádár azt írja, hogy a 2000-es évek végén ismerkedett meg Bodnárral, akivel később „üzlettársak” lettek, és illegális cigarettagyárat működtettek.

camera

2

Elcsalt ÁFA, nevetséges büntetés, eltitkolt ítélet: Távozik posztjáról az önkormányzati képviselő

A vezekényi cigarettagyár 

„Megismerkedtem egy nyíregyházi fickóval, B. Ferivel. Ő cigarettacsempészettel foglalkozott, (...) Feriék mindenféle és -fajta cigarettát csempésztek Ukrajnából, amelyet aztán Angliába szállítottak“ – írja Kádár a könyvében. 

Kádár később arról ír, hogy valamikor a 2000-es évek közepén váltak el az útjai Bodnárral. 

Persze nem kell a jelenleg 25 éves börtönbüntetését töltő Kádár Krisztián minden szavát készpénznek venni, erről szól a Közöd podcast 23. adása is

Kádár Krisztián könyvéről beszélgettünk:

Bihercz Imre pár hónap után, 2011-ben kiszállt a vezekényi cigarettagyárat működtető cégből, amely pár évvel később országos hírnévre is szert tett azzal, hogy a gyárban 2016-tól nagy valószínűséggel évekig illegálisan – vagyis zárjegy nélkül – is állítottak elő dohánytermékeket. Erről Ľudovít Makó, a Pénzügyi Hatóság Bűnügyi Hivatalának (KÚFS) vezetője vallott, akit rendszeresen megkenhettek, hogy hunyjon szemet az üzem törvénytelen tevékenysége fölött.

Összefoglaltuk a vezekényi cigigyár körül kirobbant botrányt:

A Golden Tobacco jelenlegi tulajdonosi struktúrája sem tűnik éppen patyolattisztának. Ahogy arról korábban beszámoltunk, a dohánygyár továbbra is üzemel, és a tulajdonosai között megtaláljuk például az egykori ukrán titkosszolgát, Jurij Raszjukot, akit korábban egy merénylet megszervezéséért ítéltek el a szomszédos országban.

A cigigyár jelenlegi tulajdonosai:

Az üzem kisebbségi tulajdonosa pedig egy cseh állampolgár, Veronika Červeňová, akit 2025. február 13-án 8,5 év börtönbüntetésre ítéltek a hazájában. A bíróság szerint a nő egy nemzetközi drogkartellnek segített tisztára mosni a bűncselekményekből származó pénzt. Červeňová a kartell máig szökésben lévő cseh fejének, Vilém Kováčnak az élettársa. A bíróság döntése nem jogerős.

Bihercz Imre a mai napig tulajdonosa annak a vezekényi épületnek, ahol a cigarettagyár is megtalálható. 

Szerettük volna megszólítani cikkünk főszereplőjét is, a vállalkozó azonban többszöri megkeresésünkre sem reagált. 

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program