„Soha nem láttam őt" - mondta Gál Gábor a koronatanúról, aki 50 ezer eurós kenőpénzről, állami földekről és gyanús csallóközi cégekről is csiripelt

camera

4

„Soha nem láttam őt" - mondta Gál Gábor a koronatanúról, aki 50 ezer eurós kenőpénzről, állami földekről és gyanús csallóközi cégekről is csiripelt

Gál Gábor megérkezik a Specializált Büntetőbíróság szerdai tárgyalására (Fotó: Poroknovec Erik) 

Megosztás

Szerdán (február 26-án) a Specializált Büntetőbíróságon folytatódott Gál Gábor, a Pellegrini-kormány egykori igazságügyi miniszterének büntetőpere. A Most-Híd volt politikusát vesztegetéssel vádolják.

Mivel vádolják pontosan Gál Gábort?

  • 2017-ben a csilizradványi Medzičilizie s.r.o. összesen 1200 hektár mezőgazdasági terület bérlését kérte a Szlovák Földalaptól (SPF) Dunaszerdahely környékén. A földterületekre egy másik csallóközi cég, a kulcsodi Carrot SK is igényt tartott. Az ügyészség állítja, Gál Gábor rejtett részesedéssel rendelkezett a főként répatermesztéssel foglalkozó vállalatban.
  • A vádirat szerint a SPF-t két erős érdekcsoport irányította: az intézmény egy részét Martin Kvietik az SNS „szürke eminenciása” tartotta ellenőrzése alatt, míg a másik érdekcsoportba a Most-Híd képviselői tartoztak Gál Gábor vezetésével.
  • Az együttműködő gyanúsított szerint Gál elégedetlen volt a földalapnál élvezett befolyásának mértékével. A konfliktus végül a két csallóközi cég földvitájában csúcsosodott ki.
  • A vád szerint Gál Gábor utasítására Boris Brunner, a Szlovák Földalap (SPF) igazgatóhelyettese szándékosan hátráltatta az intézmény működését: nem volt hajlandó aláírni a földalaphoz beérkező szerződéseket, így patthelyzet alakult ki.
  • Ezt követően Ján Gajan pozsonyi ügyvéd – aki állítása szerint az SNS oligarchája, Martin Kvietik utasításait követte – megkereste Gált. A Most-Híd parlamenti képviselőjeként Gál 50 ezer euró kenőpénzt, két vadászterületet és a kulcsodi cég számára a földek egy részét kérte a patthelyzet feloldásáért.
  • Ezután állítólag megkezdődtek a tárgyalások a versengő csallóközi cégek között, amelyek végül megállapodtak a földterületek elosztásáról. Az ügyészség szerint Gál csak az egyezség megkötése után kapta meg a kenőpénzt – ekkor már igazságügyi miniszterként dolgozott a kormányban.

A szerdai tárgyalási napon az ügy koronatanúját, Ján Gajan pozsonyi ügyvédet hallgatta ki a bíróság. A vádirat szerint az ügyvéd 2018 elején 50 ezer euró kenőpénzt adott át Gálnak.

Gajan a tanúvallomásában elmondta, hogy ügyvédi irodája 2016-ban kezdett el dolgozni a Szlovák Földalapnak (SPF). Állítása szerint erre a munkára Martin Kvietik vállalkozó kérte fel.

camera

4

„Soha nem láttam őt" - mondta Gál Gábor a koronatanúról, aki 50 ezer eurós kenőpénzről, állami földekről és gyanús csallóközi cégekről is csiripelt

Ján Gajan ügyvéd a szerdai tárgyaláson (Fotó: TASR) 

Kvietiket az SNS egyik szürke eminenciásaként tartják számon. Az üzletember ellen jelenleg két büntetőeljárás folyik, mindkettő állami földek elherdálásával kapcsolatos. Az egyik az Agrárkifizető Ügynökség (PPA) körüli korrupciós botrány, amelyet a nyilvánosság Állattenyésztő-ügyként (Dobytkár) ismerhet, és amelynek tárgyalása már elkezdődött a Specializált Büntetőbíróságon.

A másik eljárás pedig éppen a Szlovák Földalappal kapcsolatos – erről a cikk későbbi részében még szó esik.

Gajan szerint, bár Kvietik hivatalosan nem volt az SPF munkatársa, befolyása mégis szinte az egész intézményre kiterjedt.

A vádemelésen is jártunk:

A tanú a szerdai tárgyaláson elmondta, hogy minden 2017-ben kezdődött, amikor az SPF akkori igazgatónője megkereste azzal, hogy helyettese, Boris Brunner blokkolja az intézmény működését – nem hajlandó aláírni a földalap szerződéseit, ezzel pedig megbénította az állami intézményt.

„Szerintem ez így ment három vagy négy hónapig” – vallotta az ügyvéd.

Gajannak állítólag elmondták, hogy Brunner mögött Gál Gábor áll, és az igazgatóhelyettes a politikus utasításait követi, így ha újra működésbe szeretnék hozni az intézményt, vele kell egyezkedniük.

Brunnert a Most-Híd nevezte ki a pozícióba.

Miért tette volna működésképtelenné a földalapot a politikus?

Az ügyészség szerint a 2016-os kormányalakításkor az SNS és a Most-Híd felosztották egymás között az SPF-t, és saját embereiket helyezték kulcspozíciókba. Gajan tanúvallomása szerint Gál Gábor nem volt megelégedve a befolyásával az intézményben.

„Boris Brunner részéről az SPF működésképtelenné tétele úgy történt, hogy megtagadta a szerződések aláírását. Erre Gál Gábor kérte fel, mivel az SPF működéséből nem származott számára annyi előny és haszon, mint amennyire számított, miközben az SNS jelentősen több előnyt élvezett”

– mondta Gajan három évvel ezelőtt, az előkészítő eljárás során, vallomását az Aktuality.sk hozta nyilvánosságra.

camera

4

„Soha nem láttam őt" - mondta Gál Gábor a koronatanúról, aki 50 ezer eurós kenőpénzről, állami földekről és gyanús csallóközi cégekről is csiripelt

Gál Gábor jogi képviselpőjével (Fotó: a szerző) 

Az ügyészség szerint az SNS és a Híd konfliktusa két csallóközi cég vitájában csúcsosodott ki, amelyek ugyanazokat az állami földeket szerették volna megszerezni Dunaszerdahely környékén. Az egyik cég a főként répatermesztéssel foglalkozó kulcsodi Carrot SK volt, amelyben Gál Gábor a vád szerint rejtett részesedéssel is rendelkezett. Vetélytársa a csilizradványi Medzičilizie volt, amely jóval előrébb járt a földek megszerzésében, mivel bérleti szerződését már a Szlovák Földalap tíztagú tanácsa is jóváhagyta.

Már csak az állami intézmény vezetőinek aláírása hiányzott a dokumentumokról, ekkor viszont Brunner megbénította a földalapot – így patthelyzet alakult ki. Gajan a bíróságon azt állította, hogy Brunner volt az, aki a találkozót leszervezte Gállal.

Egyébként a nyomozóhatóságok meg voltak róla győződve, hogy a csilizradványi Medzičilizie nem éppen tisztességes módon járt el az állami földek ügyében:

A cég felügyelőbizottságának egykori tagja, Kulacs László, aki 2018 óta Medve polgármestere is, a Medzičilizie nevében eljárva kenőpénzzel próbált hatni az SPF-re. 120-120 ezer eurót ígért a Szlovák Földalap Tanácsának, illetve a Szlovák Földalap vezetésének – ezt állította korábban a rendőrség, és így szerepelt a vádban is. Azonban, ahogy az a tegnapi tárgyaláson kiderült, a Btk. módosításai után a polgármester ellen indított eljárást az elévülésre hivatkozva leállították.

Az SPF tíztagú tanácsa 2017 novemberében jóváhagyta a csilizradványi cég bérleti szerződését. A rendőrség korábban azt állította, hogy Kulacs ezt követően átadta a közvetítőnek az ígért kenőpénz, tehát az említett 120 ezer eurót.

Kitől érkezett a pénz?

Gajan a szerdai tanúvallomásában elmondta, hogy 2018 elején kétszer is ellátogatott Gál pozsonyi irodájába. Az első találkozón a Híd akkori parlamenti képviselője 50 ezer euró kenőpénzt kért a patthelyzet feloldásáért. A második találkozóra nagyjából egy hónappal később, ismét a politikus irodájában került sor. Gajan vallomásában állította, hogy ekkor már nem üres kézzel érkezett, 50 ezer eurót vitt magával, amely végül Gálnál landolt. A vádirat szerint a Híd politikusa ekkor már igazságügyi miniszterként dolgozott a Pellegrini-kormányban.

Az 50 ezer eurón kívül két vadászterületet és a kulcsodi cég számára az állami földek egy részét is szerette volna Gál megkaparintani – állítja az ügyészség.

A tanú azt is elmondta, hogy a két találkozó között Martin Kvietikkel is találkozott, aki attól félve, hogy majd az SNS és a Híd egymásnak ugrik a patthelyzet miatt, úgy határozott, hogy kifizetik Gálnak az összeget.

A bíró azon kérdésére, hogy honnan származott a csúszópénz, Gajan azt válaszolta, hogy az SNS oligarchájától.

„Nem emlékszem, hogy fizikai­lag is átadta volna a pénzt, szerintem átküldte nekem” – mondta a tanú a szerdai tárgyaláson. Gajan szerint az 50 ezer euró ezután készpénz formájában a széfjében landolt.

camera

4

„Soha nem láttam őt" - mondta Gál Gábor a koronatanúról, aki 50 ezer eurós kenőpénzről, állami földekről és gyanús csallóközi cégekről is csiripelt

Martin Kvietik egy ideig előzetes letartóztatásba került (Fotó: TASR) 

Arra a kérdésre, hogy Kvietik milyen forrásból jutott hozzá a pénzhez, a tanú nem tudott egyértelműen válaszolni. A per végén felolvasták az előkészítő eljárás során tett vallomását, amely szerint Gajan három évvel ezelőtt a nyomozóknak azt mondta, hogy a pénz az SPF-hez befolyó összegekből biztosították.

Hűbérurak és nagybirtokosok

Ahogy arról korábban beszámoltunk, Gajan vallomása nemcsak ebben az ügyben játszik kulcsszerepet. Az ügyvéd a rendőrség előtt a Szlovák Földalapot szinte teljesen behálózó korrupciós modellről is tanúskodott. Részben az ő vallomásaira alapozva robbant ki a Hűbérúr és Nagybirtokos (Feudál és Latifundista) nevet viselő korrupciós botrány.

Az ügy lényege, hogy Martin Kvietik és Ján Gajan az SPF-nél saját embereiket helyezték kulcsfontosságú pozíciókba. A csoport állítólagos tagjai felkeresték a földbérletek iránt érdeklődő személyeket, majd pozíciójukat kihasználva hátráltatták a kérelmek elfogadását, hogy így vesztegetésre ösztönözzék a kérelmezőket.

Az ügyben továbbra is tart a nyomozás.

Hidasok a tanúk padján

„A tanú hazudik. Az elejétől a végéig. Nem arról van szó, hogy a tanúnak szelektív emlékezete lenne, vagy hogy valamire nem emlékszik, ezek itt szándékos koholmányok“ – véleményezte Gál a tanú vallomását, hozzátéve:

„A tanú nem emlékszik arra, miről beszélgettünk a találkozónk során, de arra, hogy én pontosan 50 ezer eurót kértem tőle, arra emlékszik.“

„Azt mindenképp el szeretném mondani, hogy nem vesztegettek meg – sem pénzzel, sem más, nem pénzbeli juttatással. A tanútól nem kértem, és nem is kaptam semmit, mivelhogy soha nem beszéltem vele. Soha nem láttam őt, soha nem is találkoztunk. Számomra ez egy teljesen ismeretlen személy“ – zárta a vádlott.

Gál az előző, keddi (február 25.) tárgyaláson ártatlannak vallotta magát, azzal védekezve, hogy a vád főként olyan tanúk vallomásán alapul, akik ellen büntetőeljárást folytattak, és a kíméletesebb büntetés reményében képesek voltak ártatlan embereket is hamisan vádolni. A korábbi miniszter csak akkor hajlandó vallomást tenni, ha a bíróság kihallgatja ezeket a tanúkat.

A per március 25-én folytatódik egy újabb együttműködő gyanúsított, Gustáv Palinder, illetve Gál egykori párttársainak, Bugár Bélának és Sólymos Lászlónak a kihallgatásával.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program