Óvintézkedéseket és védőoltást is javasolt a polgármester a sárgaság miatt Dunaszerdahelyen

camera

3

Óvintézkedéseket és védőoltást is javasolt a polgármester a sárgaság miatt Dunaszerdahelyen

Helyszíni felvételek 

Megosztás

Csütörtökön Facebook-posztban javasolt több óvintézkedést Hájos Zoltán polgármester Dunaszerdahelyen, összefüggésben a Karcsai úti lakótelepen terjedő sárgasággal.

Mint azt korábban megírtuk, a lakótelepen uralkodó áldatlan állapotok nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a hepatitis A vírus többeket megfertőzzön. Konkrét számokat sem a lakótelepen történt ottjártunkkor, sem a kórházban, sem a városházán nem tudtak mondani, így néhány családtól 40-50 főig terjed azok száma, akiket a vírus okozta sárgaság érinthet. A közegészségügyi hivatal 9 fertőzöttet tart számon, ami a bejelentett esetek száma.

A polgármester már szerdán nyilatkozott portálunknak, kifejtve, hogy a fertőző betegséget vélhetően Pozsonyból hozhatta be valaki, aki a Karcsai útra érkezett. Az ott élők szerteágazó családi és egyéb viszonyaiból kifolyólag viszont ott nem áll meg.

Korábban:

Elmondta azt is, hogy ez egy eléggé problematikus helyzet, de a városi hivatal fertőtlenítőszereket juttat el azokhoz a családokhoz, ahol előfordult a betegség, továbbá kihelyeztek a lakótelepen egy háromnyelvű (magyar-szlovák-roma) tájékoztatót a megbetegedéssel kapcsolatos tudnivalókról.

Hájos Zoltán szerdán délelőtt aztán a Facebook-oldalán, valamint a városi hírportálon is megjelentetett egy bejegyzést az óvintézkedésekről, amiket javasolt. Mivel most tavaszi szünet van, és a város iskolái zárva vannak, csökken az esélye, hogy ilyen úton terjed tovább a vírus, ám a polgármester által közöltekkel szemben az óvodák nincsenek teljesen zárva, két városi gyűjtőoviba járnak azok a gyerekek, akiknek szüleik nem tudták megoldani a szünet idejére a felügyeletüket. Ez csaknem a város ovisainak harmadát jelenti – mint azt korábban szintén közölte a városi hivatal.

Hájos mindenesetre azt javasolta, hogy a város oktatási és nevelési intézményeiben fokozottan figyeljenek a tisztaságra, végezzenek gyakori fertőtlenítést. Ugyanitt biztosítani kell kézfertőtlenítőt is.

„A város területén működő üzletek, szolgáltatások és tömegközlekedési eszközök üzemeltetőit is felkérem, hogy fokozott figyelemmel fertőtlenítsenek (bevásárlókosarak, fogantyúk, ajtókilincsek, kapaszkodók stb.). Az eladókat és a vásárlókat felkérem, hogy a nem csomagolt élelmiszerek kezelésénél viseljenek kesztyűt és tartassák be a vásárlókkal is az egyszer használatos kesztyű használatát" - közölte.

A városi hivatalban is naponta többször fertőtlenítenek, hétfőtől csütörtökig emiatt 12.00 és 12.30 között zárva tart a hivatal, pénteken ezt már a déli zárás után végzik.

„Javasoljuk a lakosoknak, hogy szükség esetén forduljanak háziorvosukhoz, és gondolkodjanak el a hepatitis A elleni védőoltás lehetőségén" - vetette fel a polgármester.

A polgármester posztja alatt, illetve korábban cikkünk alatt is többen felvetették – már-már követelték – a karantén bevezetését, ez azonban nem olyan egyszerű kérdés. A koronavírusjárvány alatt egyszer már elrendelték a lakótelep vesztegzár alá helyezését, akkor ugyanis a lakók körében elvégzett tesztek mintegy negyede pozitív lett. Most ilyen szintű tömeges tesztelésről nincs szó, a fertőzött személyek közvetlen környezetébe tartozókat viszont arra kérik a Regionális Közegészségügyi Hivatal munkatársai, hogy látogassák meg kezelőorvosukat és adjanak vizeletmintát, erről Vörös Teréz, a hivatal epidemiológiai osztályának vezetője nyilatkozott szerdán portálunknak.

A karantén kapcsán a polgármester is azt mondta, hogy ez szakmai kérdés, és csak a Regionális Közegészségügyi Hivatallal együttműködve tudnak döntéseket hozni. A hivatal munkatársaival napi kapcsolatban vannak, az óvintézkedéseket is velük együttműködve javasolják.

Vörös Teréz korábban szintén közölte, hogy a fertőzés forrása lehet érintkezés a betegség fertőző szakaszában lévő fertőzött személlyel, de szennyezett víz és élelmiszer is. „Mivel az A típusú sárgaság széklet és száj útján terjed, a megelőzés szempontjából nagyon fontos szerepe van az alapos kézmosásnak: vécéhasználat után, étkezés elött, hazaérkezés után” – szögezte le.

A polgármester bejegyzésében ugyancsak rámutatott, hogy a sárgaság lappangási ideje átlagosan 28 nap – ez azonban tulajdonképpen 15-től 50 napig terjed. A betegség tünetei közé tartozik a láz, gyengeség, étvágytalanság, hányinger, hasi fájdalom, hasmenés, valamint a szemek és a bőr besárgulása.

"Noha a betegség fertőző, a legtöbb esetben teljesen gyógyítható" - jegyezte meg.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program