6

A tüntetés résztvevői átvonultak a Duna túloldalára (Braňo Bibel felvétele)
A fővárosi Šafárik térre hirdettek meg szerdán tiltakozó megmozdulást civil aktivisták, mert a múlt pénteken támadás ért egy csapat magyar fiatalt. Az egyiküket késsel sebesítették meg.
„Péntek este megtámadtak egy csapat magyarul beszélő fiatalt. Pozsonyban, az ország fővárosában. Azt hittük, ezen már rég túl vagyunk. Gyertek, és mutassuk meg együtt, hogy Pozsony továbbra is egy toleráns város, ahol senkinek nem kell félni, ha az anyanyelvén beszél” – írták a szervezők a megmozdulás Facebook-eseményénél. A villámcsődületként, azaz flashmobként meghirdetett eseményen felszólalt Bárczi Laura, pozsonyi egyetemista és Lucia Molnár Satinská nyelvész is. A nagyjából 150 résztvevő az eset helyszínéről, a pozsonyi Šafárik térről az Öreg hídon át a Duna túloldalára vonult, ahol Gyenge Veroni slemmer adta elő egy szövegét.
„Sosem féltem magyarul beszélni szeretett Pozsonyomban, ahol a háromnyelvű múlt találkozik a modern, nemzetközi légkörrel. Azt hittem, ez egy olyan város, ahol a különböző nyelvek és kultúrák békésen megférnek egymás mellett, ahol az emberek nyitottak és elfogadóak. Azt gondoltam, hogy itt senkinek sem kell félnie attól, milyen nyelven szólal meg. Majd egy napon, az egyik barátnőmet arcon köpték a villamoson mert magyarul beszélt. A múlt héten pedig megkéseltek valakit azért, mert magyarul beszélt” – mondta megmozdulás résztvevői előtt Bárczi Laura, majd így folytatta: „Szeretnék egy olyan Pozsonyt, egy olyan Szlovákiát és egy olyan világot, ahol senkinek sem kell attól tartania, hogy azért bántják, mert elsődleges kommunikációs eszközét, az anyanyelvét használta.”
Lucia Molnár Satinská a beszédében arra emlékeztetett, hogy a fővárosban az utóbbi időben több olyan eset is történt, amely során egy kisebbség tagjára támadtak. Felidézte, hogy nemrég egy ukrán hajléktalan férfit öltek meg, de kvír fiatalokat és most pedig egy magyar fiút is megtámadtak. „Pozsony csak akkor lehet mindenki számára biztonságos hely, ha kiállunk minden egyes megtámadott ember mellett” – hangsúlyozta. Majd hozzátette, egy toleráns Pozsonyban szeretne élni, amely azonban nem tűri meg az erőszakot és a gyűlöletet.
Horváth Rebecca, a megmozdulás szervezője portálunknak elmondta, mindössze 18 óra alatt hozták tető alá a tiltakozást, de a résztvevők száma mégis felülmúlta a várakozásainkat. Bárczi Laura pedig arról beszélt, a megjelent nagyjából 150 fős tömeg azt mutatja, van igény az ilyen atrocitásokra adott társadalmi reakcióra.
Balról jobbra: Bárczi Laura és Horváth Rebecca (Braňo Bibel felvétele)
A tömegben több közéleti személyiség és politikus is jelen volt. Ondrej Dostál, az SaS parlamenti frakciójának tagja, aki a magyarokat ért atrocitások során rendre kiáll a közösség mellett, a portálunknak elmondta, megengedhetetlen, hogy valakit fizikai erőszak érjen. „Szörnyű, hogy valakit azért ér erőszak, mert magyarul, vagy bármilyen más nyelven beszél” – mondta, és elítélte a történteket. A mostani eset kapcsán felidézte a Nyitrán megvert magyar diáklány, Malina Hedvig ügyét. „Azt gondoltam, hogy ezeket az időket már rég magunk mögött tudjuk, hiszen a magyarellenes indulatokat akkor a kormányzó politikusok is gerjesztették” – mondta, és hozzátette, akkor Robert Fico (Smer) és Robert Kaliňák (Smer) is fűtötte a magyarellenes érzelmeket. Dostál egyben bízik benne, hogy ezúttal a bűnüldöző szervek korrekt módon vizsgálják ki az ügyet. Arról is beszélt, szerinte a jelenlegi kormány politikusainak egyértelműen el kellene ítélnie a történteket. „Üdvözölném, ha Matúš Šutaj Eštok (Hlas) belügyminiszter is elítélné a történteket. Ez ugyanis nem egy egyszerű garázdaság, hanem egy olyan támadás, amely az áldozat nemzetisége miatt történt. Ez pedig különösen elítélendő” – mondta a képviselő.
Ravasz Ábel, az oktatási miniszter tanácsadója, korábbi hidas romaügyi kormánybiztos is arról beszélt, már rég elmúltak azok az idők, amikor magyarokat inzultálnak az utcán. „Sajnos ezt most mégis sikerült feleleveníteni a Šafárik téren történt incidenssel” – mondta azzal, szerinte egyedi esetről van szó. „De meg kell mutatni, hogy ez az iszapba tartozik. És remélem, a mai akció is segített abban, hogy megmutassuk, nem toleráljuk az ilyesmit” – jelentette ki. Arra a kérdésre, hogy a belügyminiszternek ezzel az esettel kapcsolatban szerinte meg kellene-e nyilvánulnia, arról beszélt, biztos benne, hogy Šutaj Eštok végzi a dolgát. „Kíváncsi vagyok, mi lesz az eredménye az eljárásnak” – tette hozzá.
A Magyar Szövetség a támadás kapcsán szerdán sajtótájékoztatót is tartott, a pártnak több politikusa pedig, így többek között Őry Péter alelnök, Nagy József elnökségi tag és Mózes Szabolcs a formáció korábbi alelnöke is jelen volt a tiltakozó megmozduláson, amelyet egyébként civilek hívtak össze. Nagy a Paraméternek elmondta, a Šafárik téren történt támadáshoz hasonló esetek azért is veszélyesek, mert félelmet keltenek a magyarokban. Félelemből néha a magyarok is szlovákul kommunikálnak egymással, míg ennek az ellenkezőjére van szükség. „Arra, hogy a magyarok bátran használják a nyelvüket” – mondta. Nagy is úgy véli, a belügyminiszternek egyértelműen meg kellene szólalnia az ügyben. „El kellene ítélnie a történteket” – jelentette ki, majd arról beszélt, szerinte Rastislav Káčer korábbi külügyminiszter is a magyarok ellen uszított.
Mózes a Paraméternek elmondta, örül annak, hogy a szlovákiai magyar tanácstalanság és tétlenkedés közepette pár fiatal a tettek mezejére lépett. „És 24 óra alatt összehozott egy őszinte tiltakozó megmozdulást Pozsony belvárosában” – tette hozzá. A magyar fiatal elleni támadás pedig őt is megdöbbentette. „A rendőrségnek mindent meg kell tennie az elkövető kézrekerítéséért, példás büntetést kell kapnia, a politika pedig ezúttal ne akarjon az áldozatból tettest kreálni” – jelentette ki. De arról is beszélt, a sportrendezvényeken is be kell tiltani a magyarok ellen uszító szurkolói rigmusokat.