Az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés jelenti a legnagyobb kihívást az ukrajnai menekültek számára Romániában

camera

1

Az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés jelenti a legnagyobb kihívást az ukrajnai menekültek számára Romániában

Illusztrációs felvétel (Pexels) 

Megosztás

Romániában az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés jelenti a legnagyobb kihívást az ukrajnai menekültek számára, de sokaknak a lakhatás is gondot okoz.

A Mentsétek meg a gyermekeket (Salvati copiii) civil szervezet az ukrajnai háború harmadik évében készített felmérést a Romániába érkező ukrajnai menekültek helyzetéről. Az online kérdőívre 676 személy válaszolt, ők családjaik – összesen 2243 személy – nevében osztották meg romániai tapasztalataikat, így válaszaik 1088 gyerekre és 1155 felnőttre vonatkoztathatók – írta a szervezet.

Az oktatásra vonatkozó kérdések közül csupán a válaszadók 16 százaléka mondta azt, hogy gyerekei ukránként nem szembesülnek gondokkal a romániai oktatási rendszerben. Közel 75 százalékuk a legnagyobbnak a nyelvi akadályt nevezte, míg 35 százalékuk azt tartotta, hogy az ukrán gyerekeknek egyszerre kell megfelelni két különböző oktatási rendszer elvárásainak.

Ennél is jelentősebbek azok az akadályok, melyekkel az egészségügyi rendszerben szembesülnek a Romániában élő ukrajnai menekültek. A válaszadók csupán 16,7 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt hat hónap alatt egyetlen családtagjuknak sem voltak egészségügyi problémái. 55,5 százalékuk számára a legfőbb akadályt az egészségügyi szolgáltatásokhoz való hozzáférés jelenti, míg 54,6 százalékuk a lakhatási gondokat jelölte meg problémaként.

Arra a kérdésre, hogy sikerült-e beilleszkedniük a romániai társadalomba, a válaszadók 47,2 százaléka nemleges választ adott, és csupán 17 százalék állította azt, hogy sikerült, a többiek “nem tudom”-mal feleltek. Bár csak kevesen állították, hogy beilleszkedtek, a megkérdezettek 77,2 százaléka szerint a románok vendégszeretők.

Válaszaikból kiderül, hogy a nyelvi akadályok mellett az egészségügyi szolgáltatásokhoz való nehéz hozzáférés, a munkaerőpiaci elhelyezkedés nehézségei miatt nem érzik otthon magukat Romániában. A közoktatást ellenben könnyen elérhetőnek tartják, 65,1 százalékuk szerint gyerekeik iskoláztatása nem okozott problémát számukra.

Arra a kérdésre, hogy Romániában szeretne-e maradni, a megkérdezettek 56,7 százaléka “nem tudom” választ adott, írja az MTI.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program