A bankok az utolsó pillanatban változtatnak a szabályokon a vállalkozói számlanyitással kapcsolatban

camera

1

A bankok az utolsó pillanatban változtatnak a szabályokon a vállalkozói számlanyitással kapcsolatban

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Kevesebb mint két hét áll rendelkezésre a vállalkozók számára, hogy létrehozzanak egy számlát, amiről a bankok majd a tranzakciós adót vonják le. A kormány által elfogadott konszolidációs intézkedéssel kapcsolatban viszont még mindig sok a kérdés, amire nincs egyértelmű válasz.

A HN utánajárt a bankoknál, hogy a gyakorlatban hogyan is működik ez a folyamat, illetve milyen dokumentumokra van szükségük a vállalkozóknak az új számla létrehozásához.

Marta Cesnaková, a Szlovák Takarékpénztár (Slovenská sporiteľňa) szóvivője közölte: a vállalkozók személyesen vagy online, a George alkalmazáson keresztül is számlát tudnak nyitni a bankban. Az online módszernél csak a személyi igazolványra van szükség, így a szóvivő az alkalmazáson keresztüli számlanyitást javasolja. Ilyen módon az egész folyamat mindössze néhány percet vesz igénybe, míg a személyes ügyintézés hosszabb ideig is eltarthat. A bank klienseinél a tájékozatlanságuk jelenti a fő problémát, ugyanis gyakran nem tudják, hogy kell-e egyáltalán számlát nyitniuk, illetve vonatkozik-e rájuk a tranzakciós adó.

A VÚB Bankban a vállalkozói számla nyitásához eddig szükség volt vállalkozói névjegyzék-kivonatra vagy a vállalkozói engedélyre. Viszont, hogy megkönnyítsék a vállalkozók helyzetét, április 15-ig ideiglenesen nem kérik az említett iratokat a számlanyitáshoz.

Simona Miklošovičová, a Tatra Bank szóvivője közölte, februárban bemutattak egy újdonságot, amely jelentősen leegyszerűsíti a mobilalkalmazáson keresztül történő számlanyitást a vállalkozók számára. Mint mondja, a bank klienseinek nem kell dokumentálniuk üzleti tevékenységüket, ugyanis a bank digitálisan utánajár.  

Az mBank szintén leegyszerűsítette a számlanyitási folyamatot azzal, hogy már nem igényli a vállalkozói engedélyt, minden szükséges adatnak utánajár az elérhető adatbázisokban, így a kliensnek csak a személyi igazolványára van szükség. Az emberek személyesen vagy online formában is kérvényezhetik az új számlát.

Zuzana Ďuďáková, az UniCredit Bank szóvivője szerint az intézmény a vállalkozói számla nyitásához valamilyen dokumentumot kér a vállalkozói tevékenység végzésének igazolására, például a vállalkozói engedélyt. A számlát csak személyesen lehet megnyitni, de ha minden szükséges dokumentum megvan hozzá, akkor a folyamat csak néhány percet vesz igénybe.

A 365.bankban a vállalkozók személyesen vagy elektronikus úton is vállalkozói számlát nyithatnak. Utóbbi esetén e-mailben kell kommunikálni a bankkal. Miután a kitöltött kérvényt elküldik, a bank hitelesíti, majd jóváhagyja a számlanyitást és elkészíti a szerződést. Ezt viszont a kliensnek már személyesen, a bankban kell aláírnia. Ekkor a vállalkozást igazoló dokumentumot is fel kell mutatni. Ez egy hosszadalmasabb folyamat, akár néhány napig is eltarthat, a bank ezért azt javasolja, hogy a vállalkozók minél hamarabb nyújtsák be a kérvényt.

A Prima Bankban csupán a személyi igazolvány kell a számlanyitáshoz, ami személyesen zajlik valamelyik bankfiókban, és csak néhány percet vesz igénybe.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program