Egyre jobban függünk az import élelmiszertől, már napi 1300 kamionnyi érkezik Szlovákiába!

camera

1

Egyre jobban függünk az import élelmiszertől, már napi 1300 kamionnyi érkezik Szlovákiába!

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Szlovákia agrárkereskedelmi mérlege az Euractiv szerint mínusz 2,4 milliárd euróra esett vissza, ami éves szinten több mint 400 millió eurós növekedést jelent – ez legalább tíz éves rekordot jelent. Ez azt jelenti, hogy 2,4 milliárd eurónyi mezőgazdasági árucikkel kevesebbet exportálunk ahhoz képest, amennyit importálunk.

Tavaly naponta 1300 kamion érkezett az országba élelmiszerekkel, agráráruval megrakodva. Ez is jól mutatja, miért lehet katasztrofális hatása a száj- és körömfájás terjedésének a szlovák agrárszektorra.

Az ilyen kamionok száma az utóbbi években a szlovák agrár-élelmiszeripar hanyatlásának jelképévé vált – írja az Euractiv, hozzátéve, hogy az élelmiszerimporttól való függőségünkre ez igen jó példa. Ez azt is jelenti, hogy ha Szlovákia most lezárná a határait, akkor országszerte napi 1000 kamionnyi élelmiszer hiányozna az üzletek polcairól.

A portál emlékeztet, hogy a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara (SPPK) már legalább hét éve használja a kamionos példát, az ismertetett adatokat a Statisztikai Hivatal adatai alapján számolták ki.

  • 2018-ban a kamara 700 kamiont számolt, amikor az importált élelmiszerek 1,6 milliárd euróval meghaladták a szlovák exportot.
  • 2020-ra ez a szám már 823 kamionra nőtt.
  • 2023-ban a kamionok száma négyjegyűre emelkedett, mivel a külkereskedelmi deficit átlépte a kerek 2 milliárd eurót – állítja az SPPK.

Az Euractiv ugyanakkor figyelmeztet, hogy a kamionos példát fenntartásokkal kell kezelni, mivel a határt átlépő kamionok pontos száma nehezen mérhető: Szlovákia nyersanyagokat exportál, amelyek feldolgozott formában és magasabb értékkel térnek vissza. Az importált áruk értéke pedig általában magasabb, mint a szlovák teherautókkal kivitt termékeké.

A száj- és körömfájás terjedése szempontjából ugyanakkor a portál szerint különösen aggasztó, hogy a leggyorsabban az állati eredetű termékek importja növekszik. Tejből Szlovákia 75%-ban önellátó, marhahúsból 65%-ban, sertéshúsból viszont csupán 30%-ban.

Az állati eredetű termékek behozatala a leggyorsabban növekvő importágazat. 2016-ban még 800 millió eurót tett ki, mára ez több mint a duplájára nőtt, és meghaladja az 1,6 milliárd eurót. Ha tehát a száj- és körömfájás megbetegedéseket nem sikerül megfékezni, az ország még nagyobb mértékben szorulhat rá a külföldi tejre és húsra, ami tovább súlyosbíthatja az agrárkereskedelmi hiányt.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program