1

Balról jobbra: Alojz Hlina, Simon Zsolt és Marián Viskupič (A szerző felvétele)
A száj- és körömfájásjárvány megfékezésére hozott intézkedések nem elégségesek, jelentette ki az SaS-szel együtt politizáló Jobboldali Blokk képviseletében Simon Zsolt, a Fórum párt vezetője, korábbi mezőgazdasági miniszter. A korábbi tárcavezető szerint a kormány súlyos hibákat követett el a járványkezelés során.
Hétfőn délelőtt a Dunaszerdahelyi járásban kitört száj- és körömfájásjárvány kapcsán a pozsonyi mezőgazdasági minisztérium előtt tartott sajtótájékoztatót az ellenzéki SaS kötelékében politizáló Simon Zsolt, Alojz Hlina és Marián Viskupič.
Simon szerint, a kormány által hozott járványügyi intézkedésekkel kapcsolatban, egyebek mellett fel kell tenni azt a kérdést, miért nem zárták le a fertőzött bakai gazdaság mellett haladó főutat. „Az ott áthaladó gépkocsik is terjeszthetik a vírust, hiszen a levegőben terjed a fertőzés” – mondta azzal, hogy a kérdéses főút mindössze néhány száz méterre van az érintett istállóktól. Simon szerint a kormány azzal is hibázott, hogy a járvány magyarországi kitörésének pillanatától, azaz március 7-étől nem rendelte el a határokon a fertőtlenítő berendezések használatát. „Richard Takáč (Smer) miniszter úr, miért állítja, hogy ellenőrzik a határátkelőket, amikor ez nincs így” – tette fel a kérdést Simon. A Magyarországról Szlovákiába érkező összes gépjárművet valóban nem ellenőrzik, ahogy a szlovák oldalon még mindig nem állítottak fel fertőtlenítő-kapukat sem. Ugyanakkor a Szlovákiából Magyarországra haladó járműveket a magyar hatóságok már dezinfikálják. Még szombaton este, a rendkívüli kormányülés után mi is azt kérdeztük a belügyminisztérium államtitkárától, Lucia Kurillovskától, hogy miért nem állítottak fel fertőtlenítő kapukat a szlovákiai oldalon. Az államtitkár azonban kitérő választ adott, és csak megismételte, hogy az állatok szállítására alkalmas járműveket vizsgálták át.
Matovič-féle járványkezelés
Simon a kormány által hozott járványellenes intézkedések kaotikusságát is bírálta. „Ez már a vicc kategóriájába tartozik. Amit reggel mondanak, az már délben nem érvényes. Ez a járványnak a Matovič-féle menedzselése” – nyilatkozta a volt miniszter. Példaként azt említette, hogy a kormány vasárnapi döntése értelmében a vágóhidakra el lehet szállítani az állatokat, de az információ nem szól arról, ez melyik területekre vonatkozik, a határozat írott változata hétfőn reggel még nem volt elérhető. Így elvben akár a járvány által érintett régióra is érvényes lehet. „Ezek a hibák számomra a bizonyítékai annak, hogy a miniszter úr nem áll a helyzet magaslatán” – tette hozzá.
Vadállomány és élelmiszerárak
A volt mezőgazdasági miniszter rámutatott, a fertőzést a vadon élő állatok is terjesztik, de a kabinet a vadászatra vonatkozóan semmiféle intézkedést nem hozott. „Nem tiltották be a vadászatot” – mutatott rá Simon. Majd arról beszélt, arról sincs kormányrendelkezés, hogy az érintett területeken elejtett vadat, a háziállatokhoz hasonlóan, meg kell semmisíteni. „A három, illetve tíz kilométeres védelmi körben elejtett vadat ugyan úgy a fehérjefeldolgozóba kellene szállítani, mint a háziállatokat. De ilyen intézkedés most nincs érvényben” – húzta alá. Simon szerint utasítani kellett volna a vadászokat, de akár a hadsereget is, hogy az érintett területen ritkítsák a vadállományt. „Mivel a fertőzés a levegőben terjed, a szarvas, a dámvad, a vaddisznó is elkaphatja. Akár száz kilométerre is elvihetik a betegséget” – magyarázta.
A volt miniszter szerint a járvány az élelmiszerárakra is hatással lesz. Elsősorban azt emelte ki, hogy a kérdéses hazai termékeket az áruházláncok és boltok importtal fogják helyettesíteni. A hazai gyártóknál a termeléskiesés költségekkel fog járni. „Hiszen akkor is fizetni kell az alkalmazottakat, ha a vágóhíd nem dolgozik” – mutatott rá azzal, ezeket a költségeket a feldolgozók később az áraikba fogják átvetíteni. Simon arra is felhívta a figyelmet, Takáč miniszter egyelőre semmit nem mondott arról, hogy kártalanítják-e a feldolgozókat. A volt tárcavezető ezzel együtt úgy véli, az érintett termékek árának emelkedése néhány hónapon belül jelenhet meg a boltokban. Azokat a tejelő teheneket ugyanis, amelyeket most leölnek, évekig tart majd pótolni.
Simon arról is beszélt, a járvány által érintett gazdaságok kártalanítására már most is van érvényes európai uniós rendelkezés. Ennek értelmében az EU a keletkezett kár és a kárelhárítás költségeinek 50 százalékát megtéríti. A volt miniszter arra figyelmeztet, csak akkor lehet arról beszélni, hogy a kormány valamilyen sikert ért el a kártérítés terén, ha efölött az 50 százalék feletti kártérítési arányt tud felmutatni.
Hlina és Viskupič
„A helyzet nagyon súlyos, és a mezőgazdaságunk komoly próbatétel előtt áll” – állítja Alojz Hlina. Szerinte Takáč miniszter nyilvánvalóan teljesen mással van elfoglalva, minthogy a helyzetet megoldja. Mióta először értesültek a járványról, Takáč miniszter Hlina szerint 11 bejegyzést és több mint 90 fotót tett közzé a közösségi médiában. Egyebek mellett nőnapról posztolt, miközben egyáltalán nem foglalkozott a rendkívüli helyzettel. Hlina is bírálta, hogy míg a magyarországi oldalon fertőtlenítő szőnyegeket és ellenőrzéseket vezettek be, addig a szlovákiai oldalon semmi ilyesmi nem történik.
Marián Viskupič szerint a kisgazdaságok nem biztos, hogy túlélik a jelenlegi válságot, ami végső soron az élelmiszerárak emelkedéséhez is vezethet. „Minél nagyobb és erősebb egy termelő, annál inkább képes diktálni az árakat. Ezért kulcsfontosságú, hogy mindent megtegyünk a kisgazdák érdekében, hogy valóban megerősítsük őket, és ne veszítsük el őket” – magyarázta Viskupič.
A száj- és körömfájás megbetegedések miatt a Dunaszerdahelyi járásban pénteken este rendkívüli állapotot hirdettek. Az intézkedések között van, hogy az érintett három, bakai, medvei és csiliznyáradi farmok három kilométeres környezetében minden olyan haszonállatot le kell ölni, amely megfertőződhet. Ezek a szarvasmarhák, sertések, juhok és kecskék.